karanfil.gen.tr https://www.karanfil.gen.tr Karanfil, Karanfil Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karanfil.gen.tr Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Karanfil Çayı Nasıl Yapılır https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-cayi-nasil-yapilir.html Wed, 07 Nov 2018 19:52:47 +0000 Karanfil Çayı Nasıl Yapılır; Güney Amerika ve Asya'nın tropik bölgelerde yetişen karanfil, yaprak dökmeyen aromatik bir ağaç türünün çiçeğidir. Bu karanfil çiçeği tomurcukları ve kökü yemeklere tat vermek amacıyla Karanfil Çayı Nasıl Yapılır; Güney Amerika ve Asya'nın tropik bölgelerde yetişen karanfil, yaprak dökmeyen aromatik bir ağaç türünün çiçeğidir. Bu karanfil çiçeği tomurcukları ve kökü yemeklere tat vermek amacıyla dünya genelinde baharat olarak kullanılmaktadır. Karanfil başta Asya ülkeleri olmak üzere pek çok  kültürde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde  kullanılır. Bu amaçla kullanılan karanfilin  en çok tüketilen formları çaydır. Aynı zamanda çiçeğin özünden elde edilen yağda aynı amaçla kullanılır.

Karanfil Çayı İçin Malzemeler;

 • 6-7 dış karanfil
 • Su

Karanfil Çayı Yapılışı; 

Kurutulmuş 6-7 diş karanfili toz haline gelinceye kadar havanda iyice dövün. İçeceğiniz bardak miktarındaki suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve karanfil tozunu bu suya ilave edin. Güzelce demlenmesi için demliğin kapağı kapalı olarak 10 dakika bekletin. Daha güçlü bir çay olması için 20 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Artık çayınız derlenmiş olacaktır  içebilirsiniz. Bu çayı bir seferde daha fazla demleyebilirsiniz. 2-3 gün dolapta bekleyebilir.

Not; Tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz... 

Karanfil Çayının Başlıca Faydaları;

Botanik adı Eugenia caryophyllus olan karanfil güzel kokulu ağaç ve çalılar (Myrtaceae) ailesindendir. Ağacın yaprakları mora döndüğünde tomurcukları toplanır. Çin’de 600 yılından beri karanfilin tedavi amaçlı  kullanıldığı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Başlıca faydaları;

 • Diş ağrılarını hafifletir
 • Dişeti hastalıklarına karşı kullanılır
 • Şişkinliği alır
 • Sindirimi düzenler
 • Mide bulantısını azaltır
 • Kusmaya iyi gelir
 • Anti bakteriyeldir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Sindirim sistemiyle ilgili çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar
 • Güçlü bir antiseptiktir
]]>
Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/karanfil.html Thu, 08 Nov 2018 09:52:50 +0000 Karanfil, "karanfil" adını duyunca, hemen herkesin aklına restoranlarda yemek sonrası sundukları karanfil, ya da rengarenk çiçekler gelir.Endonezya kökenli bir bitki türü olan karanfil; Dünya mutfaklarının da vazgeçilmez tat Karanfil, "karanfil" adını duyunca, hemen herkesin aklına restoranlarda yemek sonrası sundukları karanfil, ya da rengarenk çiçekler gelir.
Endonezya kökenli bir bitki türü olan karanfil; Dünya mutfaklarının da vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır. Syzygium aromaticum ağacından elde edilen karanfil bitkisinin, odunumsu yapısı vardır ve oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Bu hoş kokusundan hem yemeklerde, hem de çaylarda kullanarak yararlanmak mümkündür. Ayrıca karanfilin asırlar önce sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu keşfedildiğinden beri, tıp içinde de benimsenmiştir. Omega3 ve Omega6 vitaminlerinin yüksek miktarda olmasının yanı sıra; sodyum, çinko, fosfor, magnezyum, demir, tiamin, folat, A, C, D, K, E, B6 ve B12 vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

4 mevsim de yeşil kalan ve yapraklarını dökmeyen karanfil ağacı, mersingiller ailesine ait, boyu 20 metreye kadar uzayabilen türdendir. Başlangıçta soluk bir rengi olan çiçeğin tohumları yavaş yavaş yeşile döner ve siyahımsı renge kavuşup boyları 1 buçuk 2 cm' e ulaştığında, tohumlar (karanfiller) hasat edilmeye başlar. Topik alanlarda yetişen karanfil, nadir olan aromatik ağaç türlerinden biridir. İklim koşullarının uygun olmaması sebebiyle ülkemizde, ne yazık ki yetişmeyen karanfil; gövde çelikleri ya da tohumları ile çoğaltılmaktadır. Hidrokarbon, şahsilik asit ve uçucu yağ maddeleri, tomurcuklarında bulunan maddelerdir.

Karanfil Kullanım alanları:

 Özellikle Hindistan' da yemeklerde kullanılan karanfil, Avrupalılar için genellikle (tatlı, turşu, reçel) çeşni görevi yapmaktadır. 
Bilinen ve bilinmeyen sayısız faydası olan karanfil; Çinliler tarafından 600 yılından bu yana tedavi amacı ile kullanılmakta olduğu da söylenmektedir. Sağlık alanında pek çok hastalık için tedavi edici etkilerinden yararlanılmakta ve çeşitli ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Küçük boyutlara sahip olan karanfiller, devasal boyutta doğallığa ve besleyiciliğe sahiptir. Hem toz olarak, hem yağ, hem de tohumlarından baharat olarak faydalanabiliriz.

Karanfilin Faydaları:

Bünyesindeki bileşenler sayesinde sindirimi sağlayan enzimlerin salgılanmasını sağlayan karanfil; bulantı, kusma, ishal gibi şikayetlerinde rahatlama sağlayarak, mide sinirlerinin düzenli çalışmasını ayarlar.

Çeşitli araştırma ve deneyler sonucu antibakteriyel özelliği olduğu ortaya çıkan karanfilin, bu sayede bakterileri durdurduğu tespit edilmiştir. Bilhassa kolera bakterisi için yayılmayı önleyici etkisi bulunmaktadır. 

Diyabet hastaları için karanfil; insülin hormonuna benzer bir hormon üreterek, kan şekeri seviyesini mucizevi bir şekilde dengeler. Bu hastalığa yakalanma riskini de azaltır.

Bağışıklılık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Bu da, hastalıklara karşı sizi bir kalkan gibi korur.

İçeriğinde bulunan bol orandaki antioksidanlar sayesinde, karaciğerleri korumak için kullanılabilecek en etkili besinlerden biridir. Vücudumuzda biriken toksin gibi zararlı etkileri olabilecek maddeleri durdurucu etkisi vardır.

Fenolik maddeler içeren karanfil; kemik sağlığımız için bulunmaz bir nimettir. Kemikleri güçlendirir ve kemik kırılganlığına da iyi gelmektedir. 

Karanfilden elde edilen yağ sayesinde, sivilce ve akne şikayetlerinden kurtulmak mümkündür. Bu doğal yağ, akneye neden olan bakteri ve mikropları yok ederek, çoğalmalarını önler. Ayrıca; siyah nokta, pullu deri, sivilce ve yara izleri için de oldukça etkili olan karanfil yağı; cilde maske veya masaj kremi şeklinde uygulanır. Kimyasal içeriği ile ölü derileri temizleyip, daha parlak bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Karanfili tane olarak çiğnediğinizde ağız kokusunu giderir ve hoş bir nefese sahip olursunuz. 

Diş ve di]]> Rüyada Karanfil Görmek https://www.karanfil.gen.tr/ruyada-karanfil-gormek.html Thu, 08 Nov 2018 14:20:41 +0000 Rüyada karanfil görmek: görülen rüya hayırlara vesile olması dileğiyle aydınlığa yorumlanmalıdır. Rüya sahibi için görülen bu rüya oldukça güzel olaylar yaşanılacağına işaret eder. Kişiler veya kişi için görülen r Rüyada karanfil görmek: görülen rüya hayırlara vesile olması dileğiyle aydınlığa yorumlanmalıdır. Rüya sahibi için görülen bu rüya oldukça güzel olaylar yaşanılacağına işaret eder. Kişiler veya kişi için görülen rüya maddi sıkıntıların biteceğine ve parasal açıdan rahat yaşanılacağına yorumlanır. Sahibi için bu rüya oldukça bol kısmetler geleceğine rüyayı gören kişinin zor günleri geride bırakarak aydınlık günler yaşayacağına delalet eder. Rüyada karanfil görmek bekar bir erkek için hayatına gireceği bir kadın olacağı ve bu kadının hayalinde düşündüğü bir kişiliğe sahip olduğuna ve dünya evine gireceğine çıkar. Aile içinde yaşanılan sorunların dışarıya yansıtılması sonucu rüya sahibine yaşayacak olan bir üzüntüye işaret eder. Ayrıca rüyayı bekar bir bayan görürse sevdiği erkekle ilişkisinin duyulacağına ve evliliğe rivayet etmektedir. Yaşlı olan kişinin bu rüyayı görmesi ahiret yolunda huzura ereceğine yorumlanır.

Rüyada karanfil görmek: rüya sahibine gelecek olan iş teklifini kabul edeceği ve bu yolda yükseleceğine rivayet eder. Rüyayı gören kişinin günlük yaşantısında aşk ilişkisinin bitmesine ve yeni bir sayfa açarak hayatına girecek kişi için yol açılacağına delalet eder. Görülen rüya nasıl yorumlanırsa o şekilde  çıkar. Bu nedenle rüyalar kötü düşünerek yorumlanmamalıdır. Rüyada karanfil görmek bir çok kişi için aşk hayatında yaşanılacak değişikliklerle ilgili sevinçler olacağına ve mutlu günler yaşanılacağına işaret eder. Rüya sahibi için bu rüyanın anlamı kötü bir kişiliğe sahip olması bunun arkadaş çevresiyle değişeceğini herkes tarafından olumlu tepkiler alınacağına rivayet eder. Bazı görülen rüyalar tersine çıkabilir. Karanfil görülmesi kişinin günlük yaşantısında kariyer yapacağına delalet eder.

Rüyada karanfil görmek: ertelenen düşüncelerin ön plana çıkacağına rüyanın sahibi için yaşanılacak sürpriz olaylara delalettir. Görülen rüyada kişi için hiç beklenmedik bir mal varlığının ortaya çıkacağına bu sayede her türlü imkanların ele geçeceğine rivayet eder. Rüyada karanfil görmek aile içinde olan bağlılığa ve bu bağlılığı hiç kimsenin bozamayacağına işaret eder. Evli bir çiftin bu rüyayı görmesi mutlu giden evliliğin ikiye katlanacağına delalet eder. Çocuk sahibi olmak isteyen biri için bu rüyanın anlamı gerçekte o duyguları yaşayacağına özlem çektiği çocuksuzluk günlerinin dolacağına yorumlanır. Rüyada karanfil görmek iş hayatının götü gideceği ve iflas eşiğinde olan kişinin son anda kurtulacağına işaret eder.

Rüyada karanfil görmek: seven iki kişinin kavuşacağına ve birbirlerine duydukları özlemin aradan kalkacağına işaret eder. Ailede olup biten sorunların büyümesine izin veren kişi için pişmanlık duyacağına ve bu sorunun erteleneceğine işaret eder. Kişinin rüyasında karanfil görmesi uzak bir yola çıkacağına ve o yolda üzüleceğine delalet eder. Rüyada karanfil görmek her anlamda kişiler için olumlu olacağnıa delalet eder.
]]>
Karanfil Çayı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-cayi.html Thu, 08 Nov 2018 19:19:34 +0000 Karanfil çayı; Karanfil bildiğiniz gibi başta ağız kokusu olmak üzere daha birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Yemeklerden sonra bir tane karanfil atarak ağız kokusunu önlemek mümkündür. Hem ağız kokusunu önler hemde ağ Karanfil çayı; Karanfil bildiğiniz gibi başta ağız kokusu olmak üzere daha birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Yemeklerden sonra bir tane karanfil atarak ağız kokusunu önlemek mümkündür. Hem ağız kokusunu önler hemde ağızda oluşan zararlı bakterileri yok eder. Ağzımızda hoş kokusu ve tadı ile hiçbir rahatsızlık vermez. Aynı zamanda diş ağrısına da iyi gelir. Tabi bu özellikler için karanfil alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Karanfil alırken taze olup olmadığını kontrol ederek alınmalıdır. Bunu anlayabilmek için küçük bir test yapabilirsiniz. Bir bardak dolusu suyun içine birkaç adet karanfil atın eğer karanfil yukarı çıkıyorsa bu ürünün kalitesiz olduğunu gösteriyor demektir. Karanfil çayı demlemek için su koyduğumuz zaman karanfil dibe çıkıyorsa iyi kalite demektir. Kolay ve pratik bir çay tarifi vereceğim sizlere sizde bu tarifi yaparak birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.

Karanfil çayı tarifi için gerekli olan malzemeler:
 • 1 avuç kurutulmuş tohum karanfil
 • 1 cezve su 
Karanfil çayı yapılışı:

Öncelikle ilk olarak bir cezbeye su doldurun ve üzerine bir avuç karanfil ilave ederek ocağın üzerine koyun ve altını açın. Bu süre içinde cezvenin ağzını kapatarak kısık ateşte yavaş yavaş kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra bu şekilde yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar kaynatın. Cezvenin içinde olan su miktarı yarı yarıya azalması yani buharlaşması gereklidir. Süre dolduğunda ocağın üzerinden alın ve bir kaba süzerek ılınması için bırakın. Karanfil çayı hazır, ılık bir şekilde yemeklerden sonra bir iki yemek kaşığı içebilirsiniz. 

Karanfil çayı faydaları nelerdir:
 • Öncelikle karanfil tohumunun iyi geldiği gibi karanfil çayıda diş ağrısına iyi gelir.
 • Ağız içinde oluşan bakterileri yok etmeye ve öldürmeye yarar.
 • Antiseptik özelliği olan doğal bir bitki çayıdır.
 • Mide bulantısı, kusma veya ishal gibi hastalıklara karşı iyi gelir.
 • Öksürüğü azaltmada önemli derecede etkisi olan karanfil çayının aynı zamanda da ateş düşürücü özelliği de vardır.
 • Ağızda koku ile ve rahatsızlık veren soğan ve sarımsak gibi yiyeceklerin kokusunu gidermek için tüketilir.
 • Mide sorunu olanlar için rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Göğüs ağrısı olanlar için iyi gelir.
 • Unutkanlık sorunu olanlar için hafızayı güçlendirir.
 • Gaz sıkışmasına iyi gelir.
 • Hazmı kolaylaştırır .
 • Cinsel gücü artırıyor.
 • Karanfil baharat olarak ta kullanıldığı için iştah açıcı özelliği vardır.
]]>
Emzirirken Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/emzirirken-karanfil.html Fri, 09 Nov 2018 10:31:21 +0000 Emzirirken karanfil; yemek ve karanfilli su içerek metabolizmayı hızlandırır ve tokluk hissi yaratır. Karanfil vücuttaki toksinlerin atılmasında ve yağ yakımına yardımcıdır. Hamileliği boyunca kilo alan annelerin bebekleri do Emzirirken karanfil; yemek ve karanfilli su içerek metabolizmayı hızlandırır ve tokluk hissi yaratır. Karanfil vücuttaki toksinlerin atılmasında ve yağ yakımına yardımcıdır. Hamileliği boyunca kilo alan annelerin bebekleri doğduğunda mutlu olsalar da kaygıları sütlerinin artması ve aldıkları kilolardan kurtulmak istemeleridir. Karanfil ile hem vücutlarındaki yağ yakımını kolaylaştıracak hemde kilo verebileceklerdir. Karanfil çok faydalı olan ve birçok alanda kullanılan bir bitkidir. Karanfili akne tedavisinden tutunda saç bakımı, diş ağrısına kadar kullanılan karanfili mutlaka çaylarınız da reçel yapımında kullanabilirsiniz. Mis gibi kokusu ile ıhlamur çaylarınız içerisine atacağınız karanfil ile güzel bir aroma yakalayabilirsiniz.

Emzirirken Karanfil; Ayrıca karanfilin koku gideren etkiye sahip olması nedeni ile emziren anneler rahatlıkla sevmediği kokusu hoş gelmeyen yiyecekler ile birlikte tüketebilirler. Emziren anneler karanfil çaylarını sürekli içmemeleri gerekmektedir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi karanfilin çok fazla kullanımı da anneyi rahatsız edebilmektedir. Emziren anneler için karanfilli kür ile kilo verebilen bir tarif paylaşmak sanırım sizi sevindirecektir.

Emzirirken Karanfilli Çay Kürü İçin Malzemeler;
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 yemek kaşığı karanfil
 • Zencefil kökü
Yapılışı: Karanfil, zencefil ve çubuk tarçını büyük bir cezveye koyun. Üzerine 2 su bardağı su ekleyin ve çay demler gibi demleyin. Hazırladığınız bu çayı, sabah ve akşam yemeklerden yarım saat önce için. Ayrıca sadece içme suyunuzun içerisine karanfil, tarçın, kimyon atarak karanfili tüketebilir ve güzel bir tat ve aroma yakalayabileceğiniz gibi sütünüzün arttığına şahit olacaksınız.
]]>
Karanfil Kürü https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-kuru.html Fri, 09 Nov 2018 18:21:05 +0000 Karanfil Kürü, karanfilin içinde bulunan A, E, B6 vitaminleri sayesinde birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi en çok da saçlar üzerinde etkilidir. Karanfil aynı zamanda kalsiyum, sodyum ve potasyum açısından da oldukça önemli Karanfil Kürü, karanfilin içinde bulunan A, E, B6 vitaminleri sayesinde birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi en çok da saçlar üzerinde etkilidir. Karanfil aynı zamanda kalsiyum, sodyum ve potasyum açısından da oldukça önemli bir bitkidir. Karanfil içerisinde saç uyarıcı bir etken madde vardır ve bu sebeple saç köklerini beslerken aynı zamanda dökülmesini engellediği gibi sağlıklı uzamasına ve yeni saç çıkmasına da yardımı olur. Karanfil kürü hazırlaması oldukça basit ve zahmetsiz olduğundan evlerde kolaylıkla hazırlanıp uygulanabilir. Genetik olmayan mevsimsel saç dökülmelerinde de rahatlıkla uygulanabilecek bu kür demleme yöntemi ile hazırlanmaktadır.

Karanfil Kürü İçin Gerekli Malzemeler
 • 15 adet karanfil 
 • 1 su bardağı su 
 • 1 adet kavanoz
 • 1 adet spreyli şişe 
Karanfil Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı

Suyu güzelce kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra içine karanfil atarak ocağın altını kapatıyoruz ve demlenmesi için 15 dakika bekletiyoruz. Ardından bu karanfilli suyu süzerek bir kavanoza alıyoruz ve kavanozun ağzını kapatarak soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan suyumuzu spreyli bir şişeye boşaltarak uygulamamıza başlayabiliriz. Spreyli şişe yardımıyla bu suyu tüm saç derisine eşit bir şekilde sıkarak saç diplerine masaj yapıyoruz. Spreyli şişe işi kolaylaştırsa da eğer elimizde yoksa bu uygulamayı elle de yapabiliriz. Uygulamanın ardından saçları durulamaya ihtiyaç duyulmaz. Karanfil kürü gece uygulanıp sabaha kadar saçta bekletilirse daha etkili olacaktır. İlk hafta karanfil kürü hergün uygulanmalıdır. 2. hafta uygulama sıklığını 2 günde bir olarak değiştirmelisiniz.3. hafta uygulama sıklığı 3 günde bir şeklinde azaltılmalıdır. 1 ay boyunca uygulama sıklığını kademeli olarak azaltarak karanfil kürüne devam ettikten sonra saçlarınızdaki farkı gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra haftada bir kez ve 15 günde bir kez uygulamaya devam ederek karanfil kürünün saçlarınız üzerindeki etkisini devam ettirebilirsiniz.
]]>
Karanfil Saç Maskesi https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-sac-maskesi.html Sat, 10 Nov 2018 11:27:25 +0000 Karanfil saç maskesi: Karanfil saç maskesi bir çok kişi tarafından bilinen doğal maskelerden biridir. Saç sağlığına faydaları ile bilinen karanfil saç maskesi kolay bir şekilde hazırlanır ve evde kendi imkanlarınızla rahatça Karanfil saç maskesi: Karanfil saç maskesi bir çok kişi tarafından bilinen doğal maskelerden biridir. Saç sağlığına faydaları ile bilinen karanfil saç maskesi kolay bir şekilde hazırlanır ve evde kendi imkanlarınızla rahatça hazırlanabilir. Her istediğiniz anda bu maskeyi hazırlayabilirsiniz. Hiçbir yan etkiye neden olmayan bu saç maskesini güvenle her zaman kullanabilirsiniz. Günlük olarak uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur. Bu karışımı saç diplerinin güçlenmesi için veya saçlarınızdaki problemi doğal olarak çözmek istediğinizde mutlaka denemelisiniz. Karanfil saç maskesi devamlı olarak kullanıldığında 1 hafta içinde gözle görülür olumlu sonuçlar alacaksınız.

Karanfil saç maskesi için gerekli olan malzemeler:
 • 30-35 tane karanfil tomurcuğu
 • 5 su bardağı saf su
Karanfil saç maskesi hazırlanışı ve uygulanışı:

Öncelikle bir tencere veya çaydanlık içerisine suyu koyarak ocağın altını açın. Karanfil tomurcuklarını su içerisine ilave edin ve suyun kapağını kapatın. Çaydanlık veya tencerenin kapağının kapalı olması karanfil içeriğinde bulunan bileşenlerin buharlaşmaması içindir. Demlenerek ve su ile birleşerek kaynayan karanfiller 10 dakika kadar kısık ateşte suyla kaynatılır. Daha sonra ocağın altı kapatılır ve 15 dakika su ve karanfiller demlenmeye bırakılır. Daha sonra karanfil tomurcuklarını suyun içinden alın ve ılıklaşan suyla saçlarınızı yıkayın. Karanfil suyunu saçlarınıza uygularken saç diplerine temas ettirerek masaj yaparak karanfilli suyu saça tamamen yayın. Saçınızı isterseniz durulama yapmayabilirsiniz. Hiçbir zarar vermez.

Karanfil saç maskesi faydaları:
 • Saçlardaki dökülmeyi büyük ölçüde önleyen ve tedavi niteliği taşıyan bir maskedir.
 • İnce telli saçlara sahip olanlar için tavsiye edilen bir saç maskesidir. Saç tellerinin güçlenerek hacim kazanmasına fayda sağlar.
 • Saçları onarır ve saç tellerinin daha sağlıklı görünmesine fayda sağlar
 • Saçların yumuşacık olmasını sağlar ve saçlara parlaklık verir.
 • Saçların daha hızlı uzamasına fayda sağlar.
 • Karanfil saç maskesi saça genel olarak sağlık vermektedir.
 • Saç diplerinin pullanmasını engeller ve saç köklerinden sivilce çıkmasını önler.
 • Saçlarda kepek oluşumunu önler.
]]>
Karanfil Tarçın Çayı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-tarcin-cayi.html Sat, 10 Nov 2018 21:21:48 +0000 Karanfil tarçın çayı; Karanfil ve tarçın hem insan sağlığına olan faydalarını hemde enfes aromalarını bilmeyen yoktur. Tarçın ve karanfil bir birinden ayrı olarak çeşitli yemeklere tatlılara veya içeceklere enfes aromalar Karanfil tarçın çayı; Karanfil ve tarçın hem insan sağlığına olan faydalarını hemde enfes aromalarını bilmeyen yoktur. Tarçın ve karanfil bir birinden ayrı olarak çeşitli yemeklere tatlılara veya içeceklere enfes aromalar vermektedirler. Ayrıca karanfil ve tarçın birbirinden ayrılmaz ikili olarak da düşüne biliriz. Çünkü karanfil tarçın çağı hem içimi çok lezzetli hemde sağlık için oldukça faydalıdır. Ayrıca diyet yapmak isteyenler ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler içinde inanılmaz bir çaydır. Tarçının tokluk hissi vermesi ve karanfilin de metabolizmayı çalıştırma özelliğinden dolayı kolaylıkla ve zorlanmadan kilo verebilirsiniz. Ayrıca gerekse zihni yoracak gerekse bedeni yoracak işlerde çalışan kişiler içinde oldukça faydalı bir çaydır dinlendirici özelliği bulunmasından dolayı. 

Karanfil tarçın çayının faydaları; 
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Metabolizmanın çalışında faydalıdır,
 • Kan şekerini dengede tutar,
 • Soğuk algınlığına iyi gelir,
 • Kilo vermede yardımcıdır,
 • Mide kramplarına iyi gelir,
 • İshal ve adet ağrıları gibi ağrıları içinde doğal bir antibiyotiktir.
 • Stresi azaltır,
 • Ayrıca dinlendirici özelliği sayesinde gün içerisindeki yorgunluğunu da alır,
 • Cildi tazeler ve genç görünümünü sağlar,
 • Zihni açar ve vücudu dinç tutar,
 • Vücuttaki mikroplarla savaşır,
 • Ayrıca iyi bir idrar söktürücüdür.
Karanfil tarçın çayı hazırlanışı ve tüketim miktarı;

Karanfil tarçın çayı için bizim tavsiyemiz kabuk tarçın. Yarım lire suyu iyice kaynatıp içerisine iki üç parçaya ayırdığınız iki adet kabuk tarçını atın ve iki üç dakika daha kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve daha donra içerisine 5,6 adet karanfil atıp cezvenin ağzını kapatın ve 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Daha sonra kilo vermek istiyorsanız ılık veya sıcak olarak tüketebilirsiniz. Yemeklerden 1 saat önce tüketirseniz tokluk hissi verecek ve az yemenizi sağlayacaktır. Ayrıca vücuttaki toksinleri temizleyip yağ yakmanıza yardımcı olur. Yemeklerden sonra tüketirseniz de metabolizmanızı çalıştırıp kilo almanızı dengeleyecektir. 
]]>
Karanfil Çayı Zayıflatırmı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-cayi-zayiflatirmi.html Sun, 11 Nov 2018 07:12:19 +0000 Karanfil çayı zayıflatırmı, termonejik bir gıda oluşundan dolayı karanfil vücut ısısını artırarak zayıflamaya yani kalori yakmaya yardımcı olan bir besindir. Sadece zayıflama amacı ile kullanılmaz. Bir çok çayda tatlıda Karanfil çayı zayıflatırmı, termonejik bir gıda oluşundan dolayı karanfil vücut ısısını artırarak zayıflamaya yani kalori yakmaya yardımcı olan bir besindir. Sadece zayıflama amacı ile kullanılmaz. Bir çok çayda tatlıda yiyecekte aromatik tat vermesi amacı ile de kullanılabilir. Karanfil çok eski dönemlerden beri kullanılmakta gelen bir hastalık bitkisi olarak tanımlanmaktadır. Kilo verdirmesinin yanında bir çok hastalık için de tedavi edici olarak kullanılmaktadır. İçerisinde A K E ve B6 vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda potasyum, kalsiyum, manganez ve sodyum açısından da oldukça zengindir. İçerisinde omega3 ve omega6 oldukça fazla bulunmaktadır. Karanfil diş hastalıklarında etkisi çok olan bir bitkidir. Kanser solunum yolu hastalıkları gibi bir çok ciddi problemlere karşı oldukça önemli savaşlar verebilir. Cilt bakımında, saç bakımında, tırnak bakımında da etkisi gözle görülür derecede bulunmaktadır. Karanfil öksürüğü keser. Mide bulantısı ve kusma gibi problemleri gidermede sık kullanılır. Strese karşı da çok iyi geldiği bilinmektedir. İçilen çaya bir karanfil atılması gün içerisinde yaşanılan stresle başa çıkabilmenin en sağlıklı yoludur. Aynı zamanda yorgunluğu giderir. Cilt üzerindeki aknelere de faydası büyüktür.

Karanfil çayı yapılışı,

Karanfil çayı bir iki çubuk tarçın, bir su bardağı kaynar suyun içerisine koyulur. Karanfiller yaklaşık on dakika kadar su içerisinde bekletilir. Sonra içerisine üç dört adet karanfil atılarak içilir. Zayıfla amacı ile ise, Bir iki  elma ile dilimlenerek suya atılır, içine bir kaç dilim limon ilave edilir. Ve ek olarak tarçın ve karanfil atılarak zayıflamak amacı ile kullanılabilir. Bu karışım gün içerisinde üç ya da dört bardak şeklinde tüketilebilir. Bu şekilde bir karanfil çayı tüketimi zayıflatmaya yardımcı olacaktır. Tokluk hissi uyandırarark aynı zamanda toksinleri de vücuttan atmaya yardımcı olur. Günlük detoks için de kullanılabilir. Karanfil çayı kan akışını da düzenleyerek sindirimi kolaylaştırma açısından oldukça faydalıdır. Aneljezik özelliklere sahip olması neticesinde mide salgısını artırır ve hazımsızlığı giderir. Karanfil çayı vücut içerisinde gaz oluşmasını da engeller ve şişkinliği giderir ve sindirimi destekler. İçerisinde barındırmış olduğu uçucu yağlar da mide içerisinde bulunan enfeksiyonları tedavi eder ve iltihaplanmalara karşı engel koyar. Karanfil ve karanfil çayı bu özellikleri ile hem kilo vermenize olanak sağlar hem de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye yarar. Yani kilo verirken hem de oluşabilecek hastalıklardan da mir nebze ön tedavi amacı güder. Karanfil çayı zayıflatır mı evet fakat sabah akşam yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi öncelikli bir tavsiyedir. 
]]>
Hamilelikte Karanfil Çiğnemek https://www.karanfil.gen.tr/hamilelikte-karanfil-cignemek.html Sun, 11 Nov 2018 22:43:24 +0000 Hamilelikte karanfil çiğnemek, karanfil kendisine has güzel kokusu olan baharat bitkisidir. Sağlık bakımından çok faydalı bitkidir. Karanfil içinde antiseptik özelliği olduğu için tercih edilir. Bazı hastalıklara karşı sindi Hamilelikte karanfil çiğnemek, karanfil kendisine has güzel kokusu olan baharat bitkisidir. Sağlık bakımından çok faydalı bitkidir. Karanfil içinde antiseptik özelliği olduğu için tercih edilir. Bazı hastalıklara karşı sindirim sistemini çalıştırır. Karanfil kullanırken bilinçli ve dozunda kullanılmalıdır. B6 vitamin bakımından zengindir. İçinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, olduğu için vücuda faydalı olur. Hamile döneminde diş sağlığı çok etkilenir. Ağrı oluşur. Karanfil diş ağrısına ve ağız kokusuna iyi gelir. Gebe süresince hormon değişikliği yaşanır. Bir çok sağlık sorunu oluşur. En çok görülen mide bulantısı ve kusma olayıdır. Hamile bayan kustuktan sonra ağız içinde asitli su oluşur. Asit zamanla diş ağrısına ve diş çürümesine neden olur. Karanfil bu soruna iyi gelir. Ağrıyan diş üzerine karanfil konur ve 10 dakika bekledikten sonra ağrı yavaşça kesilir. Karanfil çiğnemek diş sağlığına iyi gelir. Hamilelikte karanfil çiğnemek vücut sağlığı için çok faydalıdır. Ağız içinde ferah koku oluşturur. Karanfil mide bulantı ve kusmayı azalttığı için hamile süresince karanfilin tüketilmesi gebe bayana zarar vermez. Karanfil sıcak suda kaynatılıp içilmesi sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Karanfil içinde kalsiyum olduğu için ağrı kesici özelliği oluşturur. Hamile süresince baş ağrısına iyi gelir.

Hamilelikte karanfilin faydaları

Karanfil içinde antiseptik özelliği olduğu için ağrıyı keser. Hamile bayanın ağız kokusunu önler. Diş ağrısını giderir. Bulantı, kusma, şişkinliğe iyi gelir. Hamile bayan karanfili bal ile karıştırıp yemesi sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Hamile döneminde kusma olayı çok yaşandığı için ağızdaki kötü kokuyu alır nefesi ferahlatır. Mide şişkinliğini hafifletir. Gaz problemini ortadan kaldırır. Hamilelik dönemi stresli geçtiği için karanfil tüketimi gevşeme, rahatlama özelliği sağlar.
]]>
Karanfil Suyu Zayıflatırmı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-suyu-zayiflatirmi.html Mon, 12 Nov 2018 02:37:52 +0000 Karanfil Suyu Zayıflatır mı, Karanfil hoş kokulu kokusu ve keskin aroması ile bilinen nadide bir çiçektir. Bu aroması keskin olması sayesinde ağız kokularına ve baş ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca karanfil
Karanfil Suyu Zayıflatır mı, Karanfil hoş kokulu kokusu ve keskin aroması ile bilinen nadide bir çiçektir. Bu aroması keskin olması sayesinde ağız kokularına ve baş ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca karanfil suyu içinde vücuttaki yağların yakılmasını sağlayan çok özel bitkisel esanslar bulunmaktadır. Karanfili kaynatarak öz suyundan bu esansı sağlamak mümkündür. Beyne gönderdiği doydum hissi ile sizi iştahtan keser ve yemek arzunuzu belirli bir süre erteler. Bu nedenle karanfil suyu zayıflatır mı sorusuna kesinlikle evet cevabı verilebilir. Karanfil suyunu hazırlamakta oldukça basittir. Beslenme ve diyet uzmanları da metabolizmanın hızlanması için karanfil çayını tüketmenin faydalarından bahsetmişlerdir. Yapılan bir çok araştırmaya göre karanfil suyu zayıflatır mı sorusuna cevap bulunmuş ve karanfilin insan vücudun da yağ yakımını hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Kuru Karanfil, karanfil ağacının yapraklarını dökmeyen çiçek tomurcuklarından meydana gelmektedir. Karanfil Suyu Zayıflatır mı sorusuna cevaben verilen örnekler kuru karanfilin insan vücuduna etkisinin açıkça olduğunu gözler önüne sergilemektedir. Kuru karanfil suyu zayıflatma etkisinin uzun süre etki göstermesi içinde düzenli olarak ve günlük taze olarak tüketilmesinde fayda vardır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre karanfil suyu ile hazırlanan zayıflatma kürü 7 gün içinde gözle görülür bir etki göstermektedir. Karanfil Suyu Zayıflatır mı, derseniz elbette karanfil suyu zayıflatır. İçeriğinde bulunan kuru karanfil sayesinde hem antibakteriyel ve hem de anti eflamatuar  ve analjenik özelliği sayesinde vücuttaki enfeksiyona neden olacak zararlı mikrop ve bakterileri temizlerken, diğer bir yandan temizlenen vücutta metabolizma hızlanmasına ve hızlı yağ yakıma sebep olmaktadır. 

Karanfil Suyu Hazırlanışı 

Karanfil Suyu Zayıflatır mı, kuru karanfil ile hazırlanan karanfil suyu zayıflamayı sağlar. Öncelikle cezveye bir su bardağı su ekleyip ocağın üzerine koyalım. Daha sonra kaynayana kadar bekleyelim. Kaynadıktan sonra ocağın üzerinden alarak içine bir kaç tane kuru karanfil ekleyin. Daha sonra bir adet çubuk tarçın ekleyin. Dilerseniz iki tane de çubuk tarçın atabilirsiniz. Cezvenin üzerini bir çay tabağı ile kapatarak bir kaç dakika dinlendirin. Bu arada çubuk tarçın ve karanfil kaynamış suya rengini vermeye başlayacaktır. Ancak çok beklemeyin. Tarçın ve karanfilin aroması arttıkça içmesi de zorlaşacaktır. Bu nedenle bir kaç dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Bu kürü yedi gün boyunca günün herhangi bir saatinde tüketebilirsiniz. Ancak 7 günden sonra ara ara vermeniz daha uygun olacaktır. Zayıflamaya yardımcı bu muhteşem kür ile 7 günde 3 kilo vermeniz mümkündür. Bu küre devam ettikçe iştahınızın kesildiğini ve hızlıca kilo vermeye başladığınızı ve midenizin rahatladığını hissedeceksiniz. 
]]>
İshal Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/ishal-karanfil.html Mon, 12 Nov 2018 06:28:54 +0000 İshal karanfil, İshal yiyecek ve içecekler vasıtası ile bulaşmaktadır. İshal mikrobik bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte aşırı C vitamini ve magnezyum alımı da ishale sebep olabilmektedir. İshal olan bireyin vücudu susuz k İshal karanfil, İshal yiyecek ve içecekler vasıtası ile bulaşmaktadır. İshal mikrobik bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte aşırı C vitamini ve magnezyum alımı da ishale sebep olabilmektedir. İshal olan bireyin vücudu susuz kalmamalıdır. 

İshal karanfil nasıl kullanılır

Karanfil ishale iyi gelen bitkisel bir tedavi yöntemidir. İshal olan birey kahvaltı yaptıktan yaklaşık 1 saat kadar sonra 8-9 tane karanfili 2-3 parçaya ayırıp az bir su ile yutulmalıdır. Yine akşam yemeğinden yaklaşık 2 saat kadar sonra 8-9 tane karanfil 2-3 parçaya bölünerek ılık bir su ile yutulmalıdır. Bu işlem en fazla bir hafta kadar uygulanmalıdır. Bu kür uygulanırken karanfil parçalanarak yutulmalıdır. Karanfiller kesinlikle ezilmemelidir. Karanfilin taze olmasına çok dikkat edilmelidir. Karanfilin taze olmasına çok dikkat edilmelidir. Eğer karanfil çabuk parçalara ayrılıyorsa o karanfil bayat demektir. Bu şekilde çabuk parçalanan karanfil tedavi için uygulanmamalıdır. İshal şikayeti olan bireyler karanfili çay olarak içmemelidir. Karanfil oda sıcaklığında bekleyen birkaç yudum suyla yutulmalıdır. Bir yıldan fazla bekleyen karanfiller kullanılmamalıdır. 

Antiseptik özelliği sayesinde soğuk algınlığı, grip, mide bulantısı, saman nezlesi gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkili olan karanfil ishal probleminde de etkili olan bir tedavi yöntemidir. Karanfil içeriğinde bulunan antiseptik, anti bakteriyel, anti viral ve anti mantar bileşikleri sayesinde vücut ısınmasını sağlarken çeşitli hastalıklarda da etkili olan bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Karanfil toksinleri sayesinde kan dolaşımını rahatlatır. Böylelikle metabolizmanın güçlenmesini sağlayarak sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olunmasına yardımcı olur. Karanfil kürü ile bağırsak florası dengelenir iken en kısa zamanda da ishal problemi ortadan kalkar. Karanfil kürü uygulanır iken karanfiller çiğnenmeden yutulmalıdır. Bunun dışında 9-10 tane kadar kuru karanfil ortadan ikiye bölündükten sonra çiğnenmeden birkaç yudum ılık suyla yutulmalıdır. Bu uygulama sabah ve akşam aç karnına yapılmalıdır. Kuru karanfil ani gelişen ishale karşı çok etkilidir. Bu kür uygulanırken karanfilin sayısı 10-11 adete kadar çıkarılabilir. İshal şikayeti olan yaşlı insanlar da destekleyici olarak karanfil kürünü uygular ise çok fazla faydasını görmeleri mümkündür. 
]]>
Karanfil Kokusu https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-kokusu.html Mon, 12 Nov 2018 13:09:37 +0000 Karanfil Kokusu, Karanfil, doğada bulunan bitkisel güzellikler içinde özel bir yere sahiptir. Etkili karanfil kokusu, koklayan tarafından mistik duyguları uyandırır. Karanfil kokusunda hayat vardır. Karanfil baharatı da çiçeğ Karanfil Kokusu, Karanfil, doğada bulunan bitkisel güzellikler içinde özel bir yere sahiptir. Etkili karanfil kokusu, koklayan tarafından mistik duyguları uyandırır. Karanfil kokusunda hayat vardır. Karanfil baharatı da çiçeği de özel anlarda yanımızdadır. Çünkü karanfil kokusu kadife gibi yumuşak ve keskindir. Bulunduğu ortamda ki kötü kokuların uzaklaşmasını sağlar. 

Karanfil ağaçı oldukça uzun bir ağaçtır, sürekli yeşil kalır. Çiçeklerini döktükten sonra 2 -3 santimlik odunsu kısım, karanfil kokusunu veren kısımdır. Karanfil Endonezya kökenli bir ağaçtır ve buradan dünya'ya yayılmıştır. Karanfil ağacı bir kaç metre yüksekliği erişince tomurcuklara baharat vermeye başlar. 

Karanfil kokusu nasıldır

Yumuşak ve keskin olarak tarif etmek en uygun tarif olacaktır. Karanfilin keskin kokusu mantar üremesine iyi geldiği bilinmektedir. Günümüzde halen koku derecesini ölçecek bir cihaz bulunmadığından koku algılama eşiğini herkes kendisi belirlemektedir. Eğer koku değerlendirmesi yapılabilseydi karanfil tabi ki yüksek koku değerine sahip bir baharat olduğu ortaya çıkacaktır. 

Karanfile koku veren içeriğinde bulunan yağlardır. Kokunun ağız içinde dağalması ile birlikti sindirim sistemi harekete geçerek sindirim hızlanır. Ayrıca karanfil baharatı çiğneyen kimseler ağız kokusundan kurtulur, diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir. Karanfil kokusunun burundan çekilmesi ile beyinde mutluluk hormonu serotonin salgılanır.

Karanfil çiçeği neyi simgeler

Karanfil çiçeği masumiyetin simgesidir. Efsaneye göre Artemis dağlarda avlanırken bir çobana rastlar. Çoban kaval çalmaktadır. Kavalı ile koyunları ürküttüğünü düşünen Artemis çobanın gözlerini çıkartır ve yere atar. Fakat pişman olur gözlerin düştüğü yerde iki kırmızı karanfilin çıktığını görür. Artemis öfkesinin kurbanı olmuştur. O gün bu gündür karanfil çiçeği masumiyetin simgesi olmuştur.
]]>
Yeşil Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/yesil-karanfil.html Mon, 12 Nov 2018 22:47:36 +0000 Yeşil Karanfil bilindiği gibi her mevsim yeşil kalan karanfil ağacından elde edilmektedir. Birçok faydasının ve kullanım alanlarının  fazlalığından kaynaklanarak oldukça popüler bir bitkidir. Ülkemizde pek yetişmese de yetis Yeşil Karanfil bilindiği gibi her mevsim yeşil kalan karanfil ağacından elde edilmektedir. Birçok faydasının ve kullanım alanlarının  fazlalığından kaynaklanarak oldukça popüler bir bitkidir. Ülkemizde pek yetişmese de yetistiği ülkelerde yeşil karanfil tomurcuklarından güzel kokulu baharat elde edilir. Acı ve ekşi bir tada sahip olan bu baharat daha çok Hindistan bölgelerinde  yemeklere tat verici olarak eklenmektedir. Bir zamanlar Osmanlı mutfağında da sıkça kullanılan yeşil karanfil aynı zamanda kurutularak ağrı kesici etkisi sayesinde eski dönemlerde diş ağrılarında sıkça kullanılmıştır.

Bilenen Faydaları Nelerdir
 • Antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanır.
 • Mikrop öldürücü etkisi sayesinde antimikrobik olarak kullanılır.
 • Kramp ve romatizma ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Enfeksiyonel rahatsızlıklarda iltihap sökücü olarak kullanılır.
 • Kusma, bulantı gibi sindirim sistemi problemlerine iyi gelir.
 • Mantarları yok etme etkisine sahiptir.
 • Çiğnenirse nefesi taze ve temiz tutar.
 • Kanser hastalarında gelişen ishal için kuru hali kür halinde kullanılarak ishali durdurma etkisine sahiptir.
 • Yorgunluğa, gerginliğe, zihin yorgunluğuna, baş ağrısına birebir iyi geldiği kanıtlanmıştır.
 • Ağızdaki çürüklere iyi gelir.
 • Mikroorganizmalar üstünde antioksidan etkisi vardır.
Dikkat edilmelidir ki ishal durumlarında yeşil karanfil çay halinde tüketilmemelidir, kuru olarak tüketilmesi gerekir. Yeşil karanfil kullanımı oldukça basittir ve 5-6 yaprağını 2 bardak su ile çay haline getirerek kullanabilirsiniz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza gitmelisiniz.
]]>
Karanfil Suyu Saç https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-suyu-sac.html Tue, 13 Nov 2018 22:18:33 +0000 Karanfil suyu saç, kadın veya erkek fark etmez bir çok kişinin en büyük sorunlarından birisidir saç dökülmeleri. Saçlarda dökülme, kırılma, güçsüzlük, yıpranma şikayetlerine kesin çözüm karanfil suyu kurudur. Birç Karanfil suyu saç, kadın veya erkek fark etmez bir çok kişinin en büyük sorunlarından birisidir saç dökülmeleri. Saçlarda dökülme, kırılma, güçsüzlük, yıpranma şikayetlerine kesin çözüm karanfil suyu kurudur. Birçok kişinin hem maddi olarak hem de yapımı ve uygulanması kolay bir bakım yolu olan karanfil suyu saçları istenilen canlılığı kazandırmaktadır. Doğal bir bakım yöntemidir. Saçlara ve deriye zarar vermemektedir. İçiniz rahat bir şekilde yapıp uygulayabilirsiniz. Karanfil suyunun saçlara bir çok faydası vardır.

Karanfil suyu saçlara faydaları

 • Saç telleri ince yapısı olan ve seyrek olan kişilerin saçlarına hacim kazandırır. Karanfil suyu ile yapılan bakımla saçlar dolgun ve hacimli bir görünüm kazanır.
 • Doğum sonrası oluşan saç dökülmelerini, strese bağlı saç dökülmelerini, hormon bozukluğuna bağlı saç dökülmelerini gibi sorunları karanfil suyu ile rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Yapılan bakım sayesinde saçların dökülmesi durdurulur ve saçlar eskisinden daha gür bir görünüm kazanır.
 • Karanfil suyu ile yapılan kür katkı maddesi içermediğinden saç köklerine uygulandığı takdirde kafada yeni saç çıkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saçların daha hızlı çıkmasına da yardımcı olacaktır.
 • Bir çok bayan saçlarına parlaklık kazandırmak için bakım kremleri, parlatıcı ürünler kullanmaktadır. Karanfil suyu uygulaması saçlara doğal bir parlaklık verecektir.
 • Saçların cansızlığı bir çok kişinin yaşadığı sorunlar arasındadır. Canlı ve dalgalı saçlar içinde karanfil suyu ile bakım yapabilirsiniz. Çok iyi sonuçlar alacaksınız.
 • Saç tellerinin kırıklarından usanan bayanlar içinde fayda sağlayacaktır. Karanfil suyu ile yapacağınız bakım ile saç tellerinizin kırıkları da pürüzsüz hale gelecektir.
 • Saçlarının kısa olduğunu düşünen ya da saçlarının daha uzun olmasını isteyen kişiler içinde karanfil suyunun faydası olacaktır. Düzenli uygulandığı takdirde saçların uzamasını sağlayacak ve hızlandıracaktır.
 • Saçlarınız her taradığınızda veya elinizi her saçınıza attığınızda elinize geliyorsa bu saç köklerinizin güçsüz olduğu anlamına gelmektedir. Güçlü saçlar için saç köklerinin nefes alması önemlidir. Saç köklerinizi karanfil suyu yardımı ile güçlendire bilmeniz mümkündür.
 • Saç köklerinde meydana gelebilecek ve büyük sıkıntılardan biriside saç köklerinde mantar meydana gelmesidir. Saç kökünde mantara engel olabilmek için de en uygun yöntem karanfil suyu uygulamaktır.
 • Birçok kişinin kış aylarında saçlarını berelerle kapatması ya da bayanların türbanlı olması saç köklerinin oksijen almasına engel olmaktadır. Bu durum saç derisinde hücrelerin ölmesine neden olduğundan karanfil suyu ile yapacağınız uygulama ile saç köklerinin oksijen ihtiyacını da karşılamış olacaksınız.

Karanfil suyu saç için hazırlanışı

10-15 adet karanfili 2 su bardağı su ilave ederek kısık ateşte 5-10 dakika kadar kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra 10 dakika kadarda dinlendiriniz. Daha sonra temiz olan saça ve köklerine uygulayınız. Bu işlemi haftada 3-4 kez uygulayınız. yaklaşık olarak bu işlemi 2-3 ay devam ettiriniz. Dökerek uygulama zor olabilir bunun için küçük spreyli bir şişe ayarlarsanız sürmesi daha kolay olacaktır. Çok faydasını göreceksiniz. Saçlarınızın daha güçlü ve daha canlı olduğunu fark edeceksiniz. Erkeklerinde rahatlıkla uygulayacakları bir tariftir.

]]>
Karanfil Faydaları Saç https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-faydalari-sac.html Wed, 14 Nov 2018 21:04:30 +0000 Karanfil faydaları saç, Karanfilin kişiler üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Kan dolaşımından, sindirim sistemine kadar etkisini gösteren karanfil, büyük bir marifetini de saç üzerinde gösteriyor. Karanfilin saça uygulanm Karanfil faydaları saç, Karanfilin kişiler üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Kan dolaşımından, sindirim sistemine kadar etkisini gösteren karanfil, büyük bir marifetini de saç üzerinde gösteriyor. Karanfilin saça uygulanması sonucunda etkileri bakıldığında farkedilecek kadar fazladır. Üstelik evde uygulaması da oldukça zahmetsiz ve kolaydır. Her gün uygulamak yerine iki günde bir uygulamak daha doğru olur. 

Karanfil faydaları saç için
 • Saça güçlü bir görünüm kazandırır.
 • Saçta belli oranda parlaklık sağlar.
 • Kırılmaları onarır ve saçın yapılanmasına yardım eder.
 • Saçın renginin canlı görünmesini sağlar.
 • Saçın hızlı uzamasına etkisi olduğuna saptanmıştır.
 • Saç derisinde ki rahatsızlıklara veya kaşıntıya oldukça iyi gelir.
 • Saçın daha kolay şekil almasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini ciddi oranda azaltır. Ayrıca karanfilin dökülen saçlar yerine yenilerinin çıkmasında etkisi vardır.

Karanfil saça nasıl uygulanmalıdır

Bir çay bardağı karanfil ile 1 litre kadar su iyice karıştırılır ve bir kavanozun içine konulur. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Tam bir gün bekletilir. Daha sonra ertesi gün, kavanozun içinde ki su, karanfillerinden ayrılarak iyice süzülür ve saça uygulanır. Bir tarak yardımıyla saçın her yerine uygulanması sağlanmalıdır. Bu işlemi akşamları yatmadan önce yapmak daha doğru olacaktır. Hemen yıkamak yerine uzun süre bekletilmesi, daha iyi sonuçlar verir. Saçın hemen yıkanmasını gerektirecek kadar rahatsız edici bir karışım olmadığı için, istediğiniz kadar bekletilebilir. Daha sonra saçı fazla sıcak olmayan suyla bir defa durulamak yeterlidir.
]]>
Karanfilin Faydaları https://www.karanfil.gen.tr/karanfilin-faydalari.html Thu, 15 Nov 2018 04:17:54 +0000 Karanfilin faydaları çok eski dönemlerden beri bilinmekte ve kullanılmaktadır. Karanfil bir baharat çeşididir. Çalı tipi bir çeşit bitkidir. Kurutulup kullanılır. Acımsı ve ekşi bir tada sahiptir. Öğütülerek baharat olarak Karanfilin faydaları çok eski dönemlerden beri bilinmekte ve kullanılmaktadır. Karanfil bir baharat çeşididir. Çalı tipi bir çeşit bitkidir. Kurutulup kullanılır. Acımsı ve ekşi bir tada sahiptir. Öğütülerek baharat olarak ta kullanılır. İlk olarak molk adalarında karşılaşılmıştır. Ana vatanı Endonezya olarak bilinir. Brezilya, Madagaskar, Tanzanya'da yetişmektedir. Karanfil birçok yerde kullanılan bir baharattır. Tropikal iklimde yetişir. Hindistan'da bir çok yemekte kullanılır. Mersingiller familyasındandır. Sigaralarda bile kullanılmaktadır. Kuvvetli ve keskin bir kokusu vardır. Karanfil çiğnenerek, suda kaynatılıp ya da yemeklerde kullanılır. Aynı zamanda karanfil özüyle yapılmış yağlar da vardır. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Karanfilin faydaları oldukça çoktur. Ancak fazla kullanımında tehlike yaratabilir.

Karanfilin faydaları:
 • Karanfilin diş ağrılarına iyi geldiği ve şiddetli ağrılarda kullanıldığı bilinmektedir.
 • Diş macunlarında da kullanılır.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir.
 • Yüksek ateşe iyi gelir.
 • Mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen bir bitki çeşididir.
 • Bağışıklık sistemini çalıştırır ve güçlendirir.
 • Diş eti kanamalarını iyileştirir.
 • Kalbi ve hafızayı güçlendirir.
 • Öksürüğü keser ve balgam çıkarıcı etkisi vardır.
 • Cinsel isteği arttırır. Kadınlarda hamile kalmayı kolaylaştırır.
 • Karanfil yağı, romatizma ağrıları azaltır.
 • İshale iyi gelir.
 • Karanfil saç bakımı içinde önemlidir. Erken beyazlayan saçlara badem yağıyla bakım yapılabilir.
 • Ağızdaki ağır soğan veya sarımsak kokularını giderici etkisi vardır.
 • Zararlı mikropların yok edilmesini sağlar.
 • Sivilce tedavisinde kullanılır. Cildi temizler.
 • Şişkinliği azaltır ve ödem arttırır.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Saç dökülmesine iyi gelir.
 • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.
 • Yorgunluğu giderir, direnci arttırır ve gerginliği alır. Uykusuzluk sorununa iyi çözümdür.
 • Kansere karşı korunmayı sağlar.
 • Karanfil çayı içmek kadınlarda adeti düzenler.
 • Gaz çıkarmayı sağlar.
 • Damla hastalığı geçirir. Verem hastalığının iyileşmesinde ilaçların yanında faydası vardır.
Karanfilin faydalarının yanı sıra zararları bulunmaktadır. Karanfil yapının direk ağızdan alınması sağlık için çok zararlıdır. Alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Kan şekerinde düşüklük yaşayanlar kullanmamalıdır. Çünkü karanfilin kan düşürücü özelliği vardır. Erkeklerde ise fazla karanfil tüketimi erken boşalmaya neden olur. Karanfilin iştah açıcı özelliği olduğundan diyet yapanların kullanmaması önerilir. Fazla kullanımında kabızlığa yol açar. Hamile ve emziren kadınların karanfil ve karanfil yağını fazla kullanması önerilmez.

]]>
Karanfil Nedir https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-nedir.html Thu, 15 Nov 2018 13:27:59 +0000 Karanfil Nedir, Karanfil dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Endonezya kökenli bir bitki türüdür karanfil hem çiçek hem de baharat olarak ele alınır. Özellikle de ağız kokusunu gidermede oldukça sık kullan Karanfil Nedir, Karanfil dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Endonezya kökenli bir bitki türüdür karanfil hem çiçek hem de baharat olarak ele alınır. Özellikle de ağız kokusunu gidermede oldukça sık kullanılan baharat formuda'ki karanfil syzygium aromaticum ağacından elde edilir. Odunumsu yapıda olan karanfil keskin ve hoş kokulu tomurcukları sayesinde oldukça faydalı özelliğe sahip bir bitki türüdür. Açılmayan çiçek tomurcukları kurumadan önce pembe renkli olur. Kuruduktan sonra da kahverengi alır. Karanfil yüzyıllardır farklı ülkelerde ağız kokusundan kurtulmak için kullanılır. Günümüzde karanfil farklı kullanım türleri ile sağlık kazandırmaya devam eder. Karanfil içermiş olduğu mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir bitki türüdür. Karanfil birçok hastalık için doğal şifa kaynağı özelliği kazanmasına sebep olmuştur. Tane biçiminde olan karanfili ağız kokusu ve ağız hastalıkları gibi durumlar için kullanmak mümkündür. 

Karanfil Nedir, Faydaları; Tane halindeki karanfilden fayda sağlamak için karanfili direkt olarak ağızda bekletmek suda çay gibi demleyip yada su ile yutmak mümkündür. Aktarlardan karanfil tozu alarak yemeklere hoş koku sağlanabilir. Karanfil son zamanlarda oldukça yaygın ve yoğun bir şekilde kullanıma açılan karanfil yağı da harici kullanım şekli ile çeşitli birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Karanfilin sağlığa olan faydasını eski çağlardaki insanlarda keşfetmiştir. Bu şifalı bitki türü yüzyıllardır kullanılmaktadır. Karanfilin faydaları tıp alanında da kabul gören bir bitkidir. Karanfil başta B6 vitamini gelmek üzere E, A ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir bitki türüdür. Karanfil diğer yandan omega-6 ve omega-3 vitaminlerinin oldukça yoğun olduğu bitki çeşididir. Oldukça faydalı olan bu bitki türünün çeşitli birçok alanda kullanım türü bulunmaktadır. Karanfilin yağından, tozundan ve kendisinden oldukça güçlü bir bağışıklık sistemine ve birçok hastalıktan korunmaya yardımcı olmaktadır. Ancak her bitki ve baharat türünde olduğu gibi karanfilin de doğru bir şekilde tüketilmesi oldukça önemli bir noktadır.
]]>
Karanfil Zayıflatırmı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-zayiflatirmi.html Thu, 15 Nov 2018 20:33:54 +0000 Karanfil zayıflatırmı sorusuna yanıt olarak bir çok yanıt vardır. Karanfil çayının zayıflattığı söylenmektedir. Karanfil çayı metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden uzmanlar tarafından önerilir. Karanfilin bakteri öldür Karanfil zayıflatırmı sorusuna yanıt olarak bir çok yanıt vardır. Karanfil çayının zayıflattığı söylenmektedir. Karanfil çayı metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden uzmanlar tarafından önerilir. Karanfilin bakteri öldürücü özelliği vardır. Hoş kokusu ağız kokularını yok eder. Karanfili su içinde koyup kaynatıp içmek zayıflatır. Karanfilin ödem attırma etkisi vardır. Karanfil aynı zamanda balgam da söktürür. Karanfil bal ile karıştırılıp yenilebilir.

Karanfil zayıflatır mı

Evet karanfilin zayıflatıcı etkisi vardır. Karanfili farklı formüllerle kullanarak içilip yiyebilirsiniz. Fazla tüketimi zarar verebilir. Bu yüzden çok zayıflamak için çok içmek yanlıştır. Kaç kilo verileceği kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Karanfilli su vücuttaki toksinlerin ve yağların erimesine yardımcı olur. Tokluk hissi verir. Karanfil zayıflatır mı sorusunun cevabı da tam olarak böyledir. 

Karanfilli su ile zayıflatan kür
 • 1 çubuk tarçın 
 • 1 yemek kaşığı karanfil
 • 1 yemek kaşığı zencefil
 • 2 bardak su
Hazırlanışı: ilk olarak bütün malzemeler bir cezveye konur. Demlenene kadar ocakta kaynatın. Daha sonra günde sabah akşam olmak üzere yemeklerden önce iki öğün içiniz.
]]>
Karanfilin Zararları https://www.karanfil.gen.tr/karanfilin-zararlari.html Thu, 23 Jan 2020 04:13:29 +0000 Karanfilin zararları: Karanfilde diğer bitkilerimiz gibi oldukça faydalı bir üründür. Çok sayıda yararı olduğu gibi zararı da vardır. Yemeklere ve tatlılara vermiş olduğu aroma oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda sağlık açı Karanfilin zararları: Karanfilde diğer bitkilerimiz gibi oldukça faydalı bir üründür. Çok sayıda yararı olduğu gibi zararı da vardır. Yemeklere ve tatlılara vermiş olduğu aroma oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Dış ağrılarına, nefesinin koktuğunu iddia eden kişilere tavsiye edilebilir. Yalnız karanfil hoş kokusu kadar dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. Faydası olduğu kadar bilinçsiz kullanımı kişide ciddi yan etkiye neden  olabilir. Karanfil ciddi anlamda vitamin barındırır. B6 vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi önemli vitaminleri bünyesinde barındırır. Aynı zamanda karanfilde ciddi oranda yağ ve mineral vardır. 

Karanfilin zararlarına bir bakalım:
 • Kişiler karanfili kullanmadan önce bir hekime veya bilinçli birine danışmalıdır.
 • Karanfilin acımsı bir tadı vardırferahlığı veya ağız kokusu için az miktarda kullanabilir yalnız ağızdan fazla miktarda karanfil alımı oldukça zararlıdır. 
 • Karanfile karşı bir eğilimini var ise mutlaka hekiminize danışmakta fayda var.
 • Karanfil kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olur.
 • Karanfil yağı direk yüze temas ettiğinde deride istenmeyen anomaliler meydana getirebilir .
 • Sigara kullanan kişiler karanfili ağızlarına almamalıdır.
 • Küçük yaştaki çocukların ağızlarına karanfil yağı verilmemelidir. Verildiği zaman hemen çocuğun ağzı bol su ile yıkanmalıdır. Aksi takdirde çocukta karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Ameliyat olacak olan kişiler ameliyattan bir hafta önce den karanfil alımını kesmelidir. 
 • Karanfilin fazla oranda  tüketilmesi kanın seyrelmesine yani cıvımasına neden olur. Kanın pıhtılaşmasını gerektirecek bir durumda ciddi sorunlara yol açabilir.  Aynı zamanda Hemofili hastalarının karanfil kullanımına dikkat etmeli mümkün olduğunca kullanmamalı gerekir. 
 • Karanfil tüketimi hipoglisemi hastaları içinde son derece zararlıdır. Eğer normal zamanda da tansiyonunutun düşmesinden şikayetçiyseniz karanfil tüketmeyiniz, tüketiyorsanızda bir an önce karanfil tüketimini kesmelisiniz.
 • Eğer evinizde bulundurduğunuz karanfili uygun koşullarda saklamıyorsanız bu duruma özen göstermelisiniz.
 • Karanfilin aşırı miktarda  tüketimi vücudumuzda toksik etkilere sebep olabilir.  Bunlar; nefes darlığı, boğaz ağrıları, sıvı-elektrolit dengesizliği, böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, bulantı, kusma gibi belirtileele kendini gösterebilir.
 • Sigara kullanan kişiler özellikle bu maddeye dikkat etmelidir. Çünkü karanfil sigaranın akciğerlerde daha fazla emilmesine neden olur. Ve bu durum nefes darlığı, akciğer enfeksiyonları gibi ciddi solunum hastalıklarına neden olur.
 • Karanfilin bir diğer zararına bakacak olursak cildin hassasiyetini artırır.  Cildinize sürdüğünüzde kat kat deriyi duyarlı hale getirir. Bu durum cildin daha çabuk tahriş olmasına ve deri hastalıklarına neden olur. 
 • Ağız duyarlılığını artırdığından dişlerinizde ve diş etlerinizde iltihaplanmalara neden olur. 
 • Erkeklerde ise karanfil tüketimi erekte olamamaya ya da erken boşalmaya neden olabilmektedir.
Karanfilin zararları konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyor  iseniz doktorunuza danışabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz
]]>
Diş Ağrısı Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/dis-agrisi-karanfil.html Fri, 16 Nov 2018 04:29:17 +0000 Diş ağrısı karanfil; Karanfil yağı ve kuru karanfil tohumu çok eski zamanlarda enfeksiyonu tedavi etmede kullanılırdı. Karanfil diş ağrısına çok çabuk etki eden bitkisel bir yöntemdir. Ağız kokusuna karşı kullanı Diş ağrısı karanfil; Karanfil yağı ve kuru karanfil tohumu çok eski zamanlarda enfeksiyonu tedavi etmede kullanılırdı. Karanfil diş ağrısına çok çabuk etki eden bitkisel bir yöntemdir. Ağız kokusuna karşı kullanılan karanfil, diş ağrısınıda iyi gelir. Diş ağrısı dayanılması çok zor ağrılardan bir tanesidir. Çoğu kişi dişi ağrıdığında hemen ağrı kesicilere başvururlar. Ancak ağrı kesici yerine ağrıyan dişe karanfil tedavisi  uygulanabilir. 
Karanfilin güzel kokusu ve sayısız faydalarından başka diş ağrısına da en etkili çözümlerden biridir. Karanfilin içerisinde bulunan eugenol maddesinin etkisi ile hafif ve orta şiddette ki diş ve diş eti ağrılarına karşı uyuşturucu olarak kullanılır. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da bulunmaktadır. Karanfilin anti- mikrobik etkisi bulunmaktadır. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Karanfil diş ağrılarının giderilmesinde doğal bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

Diş ağrısında karanfil nasıl kullanılır

Karanfil tedavisini uygulamak çok kolaydır. Karanfilin içinde bulunan tohumu alın ve ağrıyan çürük dişin üstünde bir süre bekleterek ya da karanfil yağını pamuğun üzerine damlatarak ağrı olan dişe bastırarak dişi lokal olarak uyuşturur. Ağrı büyük ölçüde geçecektir. Karanfil o bölgeyi uyuşturduğu için ağrı hissini de azaltır. Bu süreçte canınız biraz yanabilir. Fakat bu uzun süreli olmaz. Ayrıca anti bakteriyel olduğu için çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki etmektedir. Ancak bu karanfil ile yapılan tedaviler bitkisel tedavi olarak bilinmektedir. Diş ağrılarınız ilerlemiş ve ciddi boyutlara ulaşmış ise diş hekiminize başvurmanız gereklidir. Daha iyi bir sonuç için ve sağlığınız için bu çok önemlidir.
]]>
Karanfil Tozu https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-tozu.html Fri, 16 Nov 2018 23:39:41 +0000 Karanfil tozu, uzun yıllardır hayatımızda olan ve hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan karanfilin ezilmesi sonucu elde edilmektedir. Karanfil, sodyum, potasyum, kalsiyum ve manganez açısından zengin bir bitkidir. Bunların Karanfil tozu, uzun yıllardır hayatımızda olan ve hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan karanfilin ezilmesi sonucu elde edilmektedir. Karanfil, sodyum, potasyum, kalsiyum ve manganez açısından zengin bir bitkidir. Bunların dışında karanfil, A, K ve E vitamini deposudur. Karanfil, çay olarak tüketilmesinin yanı sıra antiseptik özelliği sayesinde tıp alanında da kullanılmaktadır. Karanfil tozu, karanfilin yan ürünü olmakla beraber sigara sektöründe kullanılmaktadır. Karanfilin faydalarının incelenmesi, tozunun faydalarının anlaşılması için de iyi olacaktır.

Karanfilin Faydaları
 • Öksürüğü ve kötü nefes kokusunu giderir. 
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
 • Hafızayı güçlendirmede etkilidir.
 • Strese ve yorgunluğa iyi gelmektedir.
 • Ağızdaki mikropları öldürme konusunda etkilidir.
Karanfil Yağının Faydaları
 • Akne, yara ve siyah leke gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Kulak ağrılarına karşı etkilidir.
 • Boğaz ağrısına iyi gelmektedir.
 • Baş ağrısını dindirmede etkilidir.
 • Hazımsızlığı gidermede etkilidir.
Karanfilin Zararları
 • Karanfil yağı, deriye aşırı uygulandığında tahrişe neden olabilir.
 • Karanfil yağı, solunum yolu hastalıklarına sebep olabileceğinden damardan enjekte edilmemelidir.
 • Çocukların, hamile bayanların ve kanama bozukluğu olan kişilerin karanfil yağı almaları sakıncalı olacaktır.
Karanfilin Kullanımı

Karanfil, kullanımı geniş bir bitki olmakla beraber cilt, saç, solunum ve genel sağlık sorunları için karanfil yağı, karanfil tozu ve işlem görmemiş karanfil kullanılmaktadır. İşlem görmemiş sade karanfil, ağız kokusu ve diş ağrısı ile iltihapları için; karanfil tozu, solunum hastalıkları için; karanfil yağı ise cilt sorunları için kullanılmaktadır.

Karanfil Tozu
 • Diş ağrılarını ve iltihaplarını kısa sürede geçirme konusunda etkilidir. 
 • Bağırsaktaki parazitleri temizler.
 • Bal ile karıştırılıp yutulan karanfil tozu, kusma hissini gidermede ve sabah bulantısını kesmede etkilidir.
 • Kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Soğuk algınlığına karşı etkilidir.
 • Sinüzit hastalığından korunmak için karanfil tozunun burundan çekilmesi gerekmektedir.
 • Midede aşırı gaz oluşumunu engellemede kullanılmaktadır.
 • Kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu düşünülmektedir.
 • Solunum yollarına faydası bulunmaktadır.
]]>
Karanfil Suyu https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-suyu.html Sat, 17 Nov 2018 02:08:02 +0000 Karanfil suyu, mutfakların mükemmel bir süsleyicisi be ferahlatıcısı olan karanfilin sağlığa olan faydaları bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Günümüzde de zamanla karanfil, daha çok değerlenmiş ve faydaları öğrenildi Karanfil suyu, mutfakların mükemmel bir süsleyicisi be ferahlatıcısı olan karanfilin sağlığa olan faydaları bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Günümüzde de zamanla karanfil, daha çok değerlenmiş ve faydaları öğrenildikçe daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Karanfilin yüksek etkisi kendini direk tüketilmekle beraber suyunda da göstermektedir. Kaynayan veya uzun süre bekletildiği suya kendini tamamen bırakır ve özünü suyun içine sindirir. Karanfil suyu, içilebilir, saçlara sürülebilir hatta cilde de uygulanabilir. Kişinin kullanacağı bölgeye göre de karanfili suda kaynatabilir. Karanfil suyu, ilk kullanımlarda farkını kısa sürede ortaya çıkarır.

Karanfil suyu içmenin faydaları
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.
 • Mide ağrılarına iyi gelir.
 • Kadınların adet dönemlerinde oluşan şiddetli sancıları hafifletir.
 • Karanfil suyu sade olarak içilemezse, çaya eklenerek tüketilebilir.
 • Diş ağrılarını hafifletir.
 • Ağız kokularını giderir ve ağız içinde uzun süre ferah koku bırakır.
 • Öksürük azalmasına ve üst solunum yollarında ki soğuk algınlığı tedavisinde kullanılacak doğal bir ilaç olur.
 • Aynı zamanda karanfil suyu, vücudun günlük enerjisini karşılar, yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir.
Karanfil suyu saça uygulanması, Kadınların, en özenle bakım yaptıkları bölgelerinden biride saçlarıdır. Ne kadar bakım yapılmak istense de boyamak, düzleştirici veya maşa gibi ürünler kullanmak kaçınılmazdır. Bu işlemlerin saça vermiş olduğu zararlara karşılık bir çok bitkisel ürün sayılabilir. Fakat karanfil suyunun, saçları onarmakla birlikte, dökülen saçlar yerine yenilerini çıkarmak gibi bir özelliğine rastlanmıştır. Ayrıca saç dökülmesini de ciddi oranda azaltmaktadır. Karanfil suyu, saçın kökten uca kadar gerekli bakımını yapar, saçları parlatır ve canlandırır. Bir çay bardağı karanfil ile bir litre kadar su birbirine karıştırılır. Kapalı bir kavanoza konulup, ağza sıkıca kapatılarak tam 24 saat bekletilir. Beklemek yerine aynı anda kullanmak isteniyorsa, bu işlem suyu kaynatarak ta yapılabilir. Ardından karanfilin suyu süzülür ve saçın her yerine eşit şekilde uygulanır.

Karanfil suyunun cilde uygulanması, kişilerin ciltlerinde kimi zaman hoş olmayan lekeler meydana gelir. Bu durum erkeklere oranla bayanlar için daha katlanılmaz bir sorundur. Bazen doktora gitmeden geçmesi beklenir. Bazen de bir çok bitkisel yöntemlerle bayanlar evde kendileri tedavi uygulamaya çalışırlar. Karanfil suyu, bir çok lekenin giderilmesine veya uyguladıkça leke renginin açılmasına hatta cildin ferahlamasına kadar etkisini gösterir. Mantar, siyah nokta ve buna benzer bir çok leke üzerine korkmadan uygulanabilir. Düzenli kullanımlarda mutlaka etkisini belli eder. Bir çay bardağı karanfil, bir litre kadar kaynayan suya atılır. Biraz kaynadıktan sonra ağzı kapatılarak dinlenmeye bırakılır. Daha sonra karanfilin suyu süzülerek, cilt üzerinde uygulanacak bölgeye sürülür.
]]>
Karanfil Bakımı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-bakimi.html Sat, 17 Nov 2018 04:32:06 +0000 Karanfil bakımı, hoş kokulu  çanak yapılı çiçeklerden olanan karanfilin ömrünün uzaması için belirli aralıklarla bakımının yapılması şarttır. Ilıman iklime uyum sağlayan saplı çok yıllık bitkiler içerisinde yer ala Karanfil bakımı, hoş kokulu  çanak yapılı çiçeklerden olanan karanfilin ömrünün uzaması için belirli aralıklarla bakımının yapılması şarttır. Ilıman iklime uyum sağlayan saplı çok yıllık bitkiler içerisinde yer alan karanfilin birçok türü ve rengi vardır. Katmerli veya alaca  şeklinde açan bu çiçek pembe, kırmızı, beyaz, sarı, turuncu ve karma renklerden oluşur. Ekonomik yönden de uygun olması yetiştiriciliğine katkı sağlar.  Bu çiçek süs bitkileri ve seracılık kapsamında önemli bir yere sahiptir. Karanfil bakımı, günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak değerlendirilir. Günlük bakımda karanfilin dal, yaprak ve çiçeğinin solgun kısımları toplanır. Haftalık bakımda ise sulama işlemi yapılır. Bu hususta her türlü karanfil yetiştirilen ortam aşırı güneş görüyorsa sulama aralığı üç veya dört günde bir de yapılabilir. Ayrıca, karanfilin kök alanındaki toprağın üzerindeki yabani ot ve taşlar alınmalıdır. Aylık bakım kapsamında da bu çiçeğin toprağına çapa işlemi yapılarak nefes almasına yönelik çalışma yapılmalıdır. Yıllık bakıma gelince ilkbahar döneminde karanfil toprağına katkı olarak gübreleme yapılmalıdır. Bununla birlikte zararlı haşerelerin bu bitkiye zarar vermemesi için ilaçlama yapılması önemlidir. Sonbahar mevsiminde ise kuruyan dalların budaması yapılır. Böylece karanfil daha verimli bir şekilde filizlenebilir. Şayet saksı karanfili yetiştiriliyor ise sulama, gübreleme ve toprağın değiştirilip solgun dal, dal, yaprak ve çiçeğin belirli aralıklarla toplanması gerekir. Bu noktada toprak değişiminin mineral takviyesi yapılıp verim kazanması için ilkbahar mevsiminde yapılması gerekir.

Karanfil bakımı sonrası

Belirli periyotlar ile düzenli olarak bakımı yapılan karanfil sağlıklı bir şekilde  büyüyüp gelişmeye başlar. Böylelikle bulunduğu ortama hoş bir görüntü sağlayıp ve mis gibi çiçek kokusu yetiştiği ortamı kapsar. Bununla birlikte karanfilin çiçekçilik sektörüne de olumlu yönden katkı sağlaması ile kesme çiçek halinde ya da saksı çiçeği olarak her yere ulaşımı kolaylaşır. Ayrıca, karanfil bakımı sonrası filizlenen bu bitkinin fidanları ile çoğaltma yapılarak verimliliği genişletilir. Şunu da belirtmek gerekir ki aşırı sulama veya karanfilin yoğun yağışa maruz kalması narin bitki olduğu için gövdesinin tamamına zarar verir. Diğer yandan aşırı su çeken toprak yapısındaki mineral azalarak karanfilin verimi düşer. Bunun için ziraat kapsamında temin edilen takviye minerallerin toprağa belli bir oranda eklenmesi karanfilin ömrünü uzatacaktır.
]]>
Beyaz Karanfil Çiçeği https://www.karanfil.gen.tr/beyaz-karanfil-cicegi.html Sat, 17 Nov 2018 18:20:22 +0000 Beyaz karanfil çiçeği, ılıman iklime uyum sağlayan tırtırlı kat kat beyaz renkte olan karanfil çiçeği hoş kokusuyla ve güzel görünümüyle ilgi çekmektedir. İnce uzun yapraklı, dallı otsu bitkiler arasında yer alan çok y Beyaz karanfil çiçeği, ılıman iklime uyum sağlayan tırtırlı kat kat beyaz renkte olan karanfil çiçeği hoş kokusuyla ve güzel görünümüyle ilgi çekmektedir. İnce uzun yapraklı, dallı otsu bitkiler arasında yer alan çok yıllık bir çiçek türüdür. Dalların üzerine bulunan çiçekler toplu halde ya da tek olarak açan beyaz karanfil çiçeği, süs bitkileri ve seracılık kapsamında yoğun bir şekilde yetiştirilen bitkiler arasında ilk sırada yer alır. Ekonomik yönden de uygun olması bu yönde olumlu etki yaratmıştır. Humus bakımından zengin toprak yapısında daha verimli bir şekilde yetişir. Bununla birlikte yarı gölge ve güneşe ihtiyaç duyan bu değerli çiçek bakımının düzenli ve doğru bir şekilde yapılmasıyla oldukça verimli yetişir. Eski dönemlerde damatlar beyaz karanfil çiçeğini sapından koparılmış bir halde yakalarına aksesuar olarak takmışlardır. Bununla birlikte bir dönem birbirini hiç görmeyen insanların yazı veya başkalarının aracılığıyla kurulan sözlü iletişimle yüz yüze görüşmenin ilk defa sağlanmasına yönelik bu çiçeğin erkeklerin yakasına takılması gibi bir moda akımı oluşmuştur. Günümüze geldiğimizde ise böyle bir uygulama geçerliliğini yitirmiştir.

Beyaz karanfil çiçeği bakımı

Rengiyle saflığın dünyasını aralayan beyaz karanfil çiçeğinin bakımı birtakım aşamalardan geçmektedir. Bahçeye dikimi yapılan bu çiçek haftalık veya güneşin yüksek ısısına bağlı olarak üç günde bir sulanmalıdır. Öte yandan solgun çiçek, dal ya da yaprakları mevcut olduğu zaman toplanmalıdır. Bununla birlikte toprağa en az aylık kapsamda çapa yapılıp toprağın nefes alması sağlanmalıdır. Söz konusu bu bakım düzenli aralıklarla yapıldığında çiçeğin gelişimine oldukça fayda sağlayacaktır. Mevsimsel olarak ilkbahar döneminde gübreleme işlemi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra zararlı böcekler ile mücadele edebilmek için ilaçlamanın yapılması şarttır. Sonbahar mevsiminde ise budamanın yapılması gerekir. Özellikle yan dalların budamasının yapılması gür bitki haline gelmesini sağlayacaktır. Böylece yeni filizlerin oluşumu kolaylaşarak çoğaltma durumu da rahat bir şekilde elde edilebilecektir. 
]]>
Baharat Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/baharat-karanfil.html Sat, 17 Nov 2018 18:42:59 +0000 Baharat karanfil, keskin ve hoş bir kokuya sahip birçok alanda kullanıma sunulan bitkiler içerisinde yer alır. Bu değerli baharat türünün ana vatanı Endonezya'dır. Şekil yapısı itibariyle çiviyi anımsatır. Küçük taneler ola Baharat karanfil, keskin ve hoş bir kokuya sahip birçok alanda kullanıma sunulan bitkiler içerisinde yer alır. Bu değerli baharat türünün ana vatanı Endonezya'dır. Şekil yapısı itibariyle çiviyi anımsatır. Küçük taneler olarak elde edilen baharat karanfil dünya mutfağında birçok yemek, tatlı ve içeceklerin içerisinde kullanılmaktadır. Kahverengi tonlarında odunsu tomurcuk halindedir. Güzel kokusu sayesinde ön planda tutulmuştur. Yenildiğinde ağızda acımsı ve hafif ekşi tat oluşturan baharat karanfil çiğnendiğinde uyuşma hissini de beraberinde getirir. Kaliteli ve taze bir baharat karanfili su içerisine atıldığında dibe iner veya başı dik bir şekilde su yüzeyinde asılı kalır. Bayat ve adi olanı ise su içerisinde yatay olarak sabit kalır. Bu baharat saf haliyle kullanılabildiği gibi öğütülerek de kullanıma hazır hale getirilebilir.

Baharat karanfil faydaları

Baharat karanfilin çiğnenmesi halinde diş ağrıları giderilerek kötü nefes kokusu ortadan kalkar. Çayının yapılması ile mide bulantısı, karın ağrısı, kabızlık gibi sindirim sorunlarının kısa sürede iyileşmesine ortam hazırlar. Her türlü yemek ve tatlının içerisinde kullanıldığında hoş bir aroma verir. Damar yollarını açarak kan dolaşımını hızlandırır. Zengin vitamin ve mineral yönüyle vücut direncini arttırır. Göz sağlığı için oldukça şifalıdır. Antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyon oluşumunu engeller. Vücutta iltihaplanma varsa baharat karanfilin gıda ve içeceklerin içerisine eklenip düzenli tüketimi ile tedavi süreci hız kazanır. Kolesterolü dengeler. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Baş ağrısı ve stres durumunun yatışmasında etkilidir. Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik hislerini ortadan kaldırır. Ölü cildin yenilenmesi açısından yararlıdır. Yara oluşumlarının kısa zamanda iyileşip deri yenilenmesine imkan tanır. Zayıflamak isteyenler için iyi bir çözüm yoludur. Vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin atılması yönünde son derece faydalıdır.
]]>
Karanfil Saç Dökülmesine İyi Gelirmi https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-sac-dokulmesine-iyi-gelirmi.html Sun, 18 Nov 2018 10:56:41 +0000 Karanfil saç dökülmesine iyi gelirmi, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan karanfil saç sağlığına yönelik son derece değerli bir baharat türüdür. Saç için saymakla bitmeyecek faydaları olan karanfilin düzenli k Karanfil saç dökülmesine iyi gelirmi, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan karanfil saç sağlığına yönelik son derece değerli bir baharat türüdür. Saç için saymakla bitmeyecek faydaları olan karanfilin düzenli kullanımı halinde karanfil saç dökülmesine iyi gelir mi denildiğinde bu soruya yönelik olumlu bir yanıt verilecektir. Karanfilin tüketimi ya da saf su ile kaynatılıp soğuduktan sonra saça uygulanması saç köklerinin güçlü olmasına ortam hazırlayıp hızla dökülmesini engelleyecektir. Bunun için öncelikle saçın temiz olması şarttır. Aksi halde kirli saça karanfilden elde edilen suyun kullanılması fayda sağlamayacaktır. Bununla birlikte karanfilin her gün düzenli tüketimi vücudun her yerine katkı sağlamakla kalmayıp bu baharatın içeriğindeki vitamin ve minerallerin varlığı saçın kökünden ucuna kadar ulaşacaktır. Oldukça değerli olan bu ürün saçın uzamasının önünü açıp deride kepek oluşumunu engelleyerek saç dökülmesine iyi gelmektedir. Öte yandan saçın hacminde artış gösterip daha parlak ve canlı saç elde edilir. Dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasına olanak sağlar. Saçın dökülmesine sebep olan mantar gibi hastalıkların tedavisinde etkin bir rol oynayıp saç tellerinin kökten dökülme ihtimalini en az seviyeye ulaştırır.

Gül suyu ve karanfil karışımı saç dökülmesini nasıl önler

Katkı maddesiz doğa bir şekilde temin edilen bir bardak gül suyu içerisine yedi adet karanfilin ezilip eklenmesiyle belirli bir kıvam elde edilecektir. Bu güçlü karışımın haftalık olarak saçın tamamına yavaş bir şekilde masaj yapılarak uygulanması hem saç derisinin nefes almasını sağlayacak hem de saçın kirden arınmasını sağlayarak dökülmesini önleyecektir. Saç uçlarının bu şekilde onarımı da kolaylaşır. Gül suyu ve karanfil karışımı ile saç derisi pullanması ve kepek oluşumu yok edilip saçın koparak dökülmesi engellenir. Bu ürün ile saçın nefes almasına imkan oluşup ihtiyacı olan oksijen iletilmiş olur.
]]>
Hamilelikte Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/hamilelikte-karanfil.html Mon, 19 Nov 2018 10:55:50 +0000 Hamilelikte Karanfil, Yetiştiği bölge Güneydoğu Asya olan ve bu bölgelere benzeyen iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmayan tohumunun kısımları karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı özelliğe sahip değildi Hamilelikte Karanfil, Yetiştiği bölge Güneydoğu Asya olan ve bu bölgelere benzeyen iklimlerde yetişen karanfil ağacının çiçek açmayan tohumunun kısımları karanfil bitkisi, karanfil çiçeği ile aynı özelliğe sahip değildir. Karanfil baharatı kış mevsiminde yaprak dökmeyen karanfil ağaçlarının tohum kısımlarının toplanarak kurtulması ile elde edilmektedir. Özellikle yemeklere ve tatlılara farklı bir aroma kattığından dolayı karanfil oldukça sık kullanılmaktadır. Ayrıca karanfil sağlık bakımından da oldukça faydalıdır. Karanfilin sağlık üzerinde etkisi sayılamayacak kadar fazladır. Karanfilin kendine has güzel bir kokusu vardır. Bu özelliğinden dolayı birçok kişi karanfili kötü ağız kokusunu gidermek için kullanılmaktadır. Karanfil B6 vitamini, kalsiyum, potasyum ve sodyum bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Karanfilin bu özelliklerinden dolayı kullanım alanları oldukça geniştir. Karanfil genel sağlık problemlerinden solunum hastalıklarına cilt sorunlarına ve can sıkıcı saç sorunlarına kadar çeşitli bir çok alanda kullanılan bir bitki türüdür. Karanfil oldukça fazla uçucu yağ içermektedir. Bu sebepten dolayı karanfilin antiseptik özelliği de oldukça güçlüdür. Bu sebepten dolayı karanfil özellikle de hamilelik döneminde kendini belli eden diş problemleri ve diş çürüklerinden kaynaklanan dayanılmaz ağrıları ilaç almadan dindirmek için oldukça sık kullanılan doğal bir yöntemdir. 

Hamilelikte karanfil, karanfil tohumu ucundan yapılan esansı 1-2 damla kadar pamuğun üzerine dökerek ağrıyan dişin üzerine uygularsanız diş ağrısı hafifler. Esans dişin çevresinde bulunan sinirlerin geçirgenliğini azalttığından dolayı ilaç almadan diş ağrısını geçirir. Eğer Karanfil esansı temin edemedi iseniz karanfilin kendisini direkt olarak ağrıyan dişin üstüne koyarak ağrının geçmesini sağlarsınız. Özellikle de hamilelik döneminin ilk aylarında ilaç alınması mümkün olmadığından dolayı hamilelik döneminde meydana gelecek olan diş sorunlarında rahatsızlığın fazla ilerlemediği ve ciddi problemlere yol açmadığı durumlarda can sıkıcı diş sorunları için karanfil kullanabilirsiniz. Karanfilin içeriğinde olan antiseptik ağrıya yol açan dişin üstüne lokal bir biçimde uygulandığında hamilelik bakımından herhangi bir soruna neden olmaz. Bu sebepten dolayı karanfili gönül rahatlığıyla ağrıyan dişe uygulayabilirsiniz. Hamilelik dönemi boyunca oldukça sık bir şekilde karşılaşılan diş eti sorunları, sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet ve özellikle de diş ağrıları için dişin üstüne karanfilin sıkılarak ezilmesi sayesinde ortaya çıkan karanfil esansından bir iki damla kadar uygulanması hamilelik döneminde hissedilen diş rahatsızlıklarında anne adayının geçici olarak rahatlamasını sağlamaktadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki karanfil diş sorunlarını sadece geçici olarak rahatlatır tedavi özelliği taşımaz.
]]>
Karanfil Yağ Yakar Mı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-yag-yakar-mi.html Mon, 19 Nov 2018 13:29:01 +0000 Karanfil Yağ Yakar mı; Karanfil mis kokulu bir baharat çeşitlerindendir. Karanfil yağ yakıcı özelliği sayesinde rahat diyet esnasında kullanılabilmektedir. Ayrıca vücutta bulunan istenmeyen toksinleri atmak için bire bir olan kar Karanfil Yağ Yakar mı; Karanfil mis kokulu bir baharat çeşitlerindendir. Karanfil yağ yakıcı özelliği sayesinde rahat diyet esnasında kullanılabilmektedir. Ayrıca vücutta bulunan istenmeyen toksinleri atmak için bire bir olan karanfili ister havanda dövülerek toz halinde de kullanabilirsiniz. Karanfil yağ yakma özelliği dışında metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Özellikle diyet yapan kişiler karanfil çayı ve kafanfilli su içerek kilo verebilmektedir.

Karanfil Yağ Yakar mı; Karanfil yağ yakma özelliği dışında kulak ağrılarında, saç bakımında, cilt akneleri için kullanılmaktadır. Karanfil şekli ile de dişe benzemektedir ve diş ağrılarında karanfil yağı bir pamuk parçasına bir miktar dökülecek olursa diş ağrıları ortadan kalkacaktır.  Bebeği olan kişilerinde süt artırımı ve göğüs ucu çatlakları için kullanılan karanfil yağ yakıcı etkisi ile göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Saç dökülmeleri ve masaj için karanfil yağını kullanabilirsiniz. Karanfil yağ yakıcı özelliği ile göbek yağlarınıza masaj yapabilirsiniz.

Karanfil Yağ Yakan Karışım İçin Malzemeler; 
 • 5 diş karanfil
 • 1 çubuk tarcın 
 • 1 bardak sıcak su
Karanfil Yağ Yakan Karışım Yapılışı: 

Büyük bir kupaya karanfil ve tarçını koyduktan sonra üzerine sıcak su ekleyiniz. 15 dakika bekledikten sonra güzel kokusu ve yağ yakan özelliği ile tarcın karanfil karışımlı çayınızı içebilirsiniz. Tarçında yağ yakma özelliği ile mükemmel bir karışım yapmış olacaksınız. Karanfil ayrıca vücuttaki mikrop öldürücü olduğundan dolayı enfeksiyonlara karşı vücudunuz direnç kazanacaktır. Kışı aylarında ıhlamur çayının içerisine birkaç karanfil atarak mükemmel bir koku ve aroma yakalayabilirsiniz. Karanfili çay yapmadan da ağzınızda tutabilirsiniz böylece boğaz enfeksiyonlarına karşı da müthiş koruma altındasınız demektir. Ağız kokusu yönünden de ferah nefes sahibi olursunuz.
]]>
Bal Karanfil Karışımı https://www.karanfil.gen.tr/bal-karanfil-karisimi.html Tue, 20 Nov 2018 02:17:47 +0000 Bal Karanfil Karışımı: Genel anlamda bal bir çok hastalıklarda mucizevi bir şekilde şika kaynağıdır. Aynı zamanda bal tüketimi ve tedavi amaçlı kullanımı yüzyıllardan beri süren ve M.Ö. ye kadar uzanan tarihsel süre Bal Karanfil Karışımı: Genel anlamda bal bir çok hastalıklarda mucizevi bir şekilde şika kaynağıdır. Aynı zamanda bal tüketimi ve tedavi amaçlı kullanımı yüzyıllardan beri süren ve M.Ö. ye kadar uzanan tarihsel süreçten, günümüze kadar etkisini ve kullanımını sürdürmektedir. Bal bir çok toplum ve uygarlıklarda Tanrı nın besini gibi tanımlamalardan anlaşılacağı üzere ne kadar kıymetli ve etkili olduğu gözler önüne serilmektedir. Özellikle kış aylarında kuru soğuk havalarda boğazların sağlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı tüketilmekte olan ve farklı diğer besinlerle karışımı sağlanarak daha etkili hale gelmektedir. Bal ile birlikte karanfil karışımı da aynı şekilde etkili bir şifa kaynağıdır. Bal karanfil karışımı ile birlikte bakteri ve mikroplara karşı bir numaralı panzehirdir. Bundna dolayı bizde sizler için bal karanfil karışımının hazırlanışını ve günlük tüketiminde dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak

Bal Karanfil Karışımı Hazırlanışı Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bal karanfil karışımı için ilk olarak dikkat etmeniz gereken husus diyabetik rahatsızlığınız var ise mutlaka doktor kontrolünde ve bilinçli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Nitekim günümüzde ne yazık ki doğal bal bulmak çok zor ve nispeten de olsa içeriğine şeker karışımı yapılmaktadır. Bunun dışında normal olarak kahvaltılarda ve gece yatmadan önce karışımı tüketebilirsiniz. Karışım içerisine ise bir kavanoz bal içeriğine 200 grama kadar karanfil karıştırarak kavanozun kapağını kapatarak, kıvama geldikten sonra tüketebilirsiniz. Özellikle diş ağrısı olanlar ve diş eti rahatsızlıkları olanlarda oldukça etkilidir. Hem karanfil hemde bal direkt olarak enfeksiyonlara karşı etkili ve iltihaplanan bölgeyi direkt olarak temizlemektedir. Bundan dolayı geceleri uyumadan önce diş ve diş eti rahatsızlığı olanlar geceleri mutlaka iki çay kaşığı kadar tüketmelidirler.
]]>
Karanfil Yararları https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-yararlari.html Tue, 20 Nov 2018 08:09:03 +0000 Karanfil yararları, Karanfil çok küçük taneli bir bitki olmasına rağmen çok büyük faydaları bulunan bir bitkidir. Sağlıktan lezzete ve hatta kokuya kadar hemen hemen her alanda kullanılan bir bitkidir. Bazı ilaçlarda ve diş m Karanfil yararları, Karanfil çok küçük taneli bir bitki olmasına rağmen çok büyük faydaları bulunan bir bitkidir. Sağlıktan lezzete ve hatta kokuya kadar hemen hemen her alanda kullanılan bir bitkidir. Bazı ilaçlarda ve diş macunlarında bazen de sabunlarda bazen ise hoş kokulu bir çayda karanfili bulabilirsiniz. Fakat karanfilin sağlığa faydası olduğu kadar zararı da olabilmektedir. Yeterli miktarda kullanıldığı zaman fayda sağladığı gibi ölçüsü kaçırıldığında zarara dönüşmektedir. 

Karanfil yararları nelerdir
 • Öncelikle halk arasında bilinen en yaygın faydası dişin ağrıyan bölümüne karanfilin koyulduğunda ya da ağrıyan kısım karanfille biraz ovalandığında ağrıyan kısımda uyuşma etkisi gösterdiği için ağrıyı büyük oranda giderir. 
 • Aslında karanfilin ağızdan alınması zararlıdır. Çünkü diş sağlığı açısından ve diş etlerine zararı vardır. Fakat karanfili toz olarak öğütüp daha sonra isteğe bağlı olarak bal ile karıştırıp kullanabilirsiniz. 
 • Sarımsak, soğan gibi günlük hayatta kullandığımız kendimizi ve bulunduğumuz ortamdaki insanları rahatsız edici kokuyu büyük ölçüde giderir ve kendimizi daha özgüveni hissederiz. 
 • Karanfilin bir diğer yararı da öksürüğe iyi gelir.
 • Baş ağrılarına sebep olan sinüzit ve migren gibi insan hayatını olumsuz etkileyen hastalıklara karşı bir çözüm yoludur.
 • Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlığa ve şişkinliğe karşı bir çözüm yoludur karanfil.
 • Günlük hayatta sürekli karşılaşılan grip, soğuk algınlığı, nezle gibi kış hastalıklarına karşı bağışıklığımızı güçlendirir ve sizin için kolay ve etkili bir yoldur. Bir miktar balın içerisine karanfil koyup karıştırın. Ve günde 2-3 kez kullanın. Hem öksürüğünüze iyi gelecek hemde kendinizi daha zinde hissettirecektir.
 • Karanfil yorgunluğunuza ve kafanızda olan olumsuz düşüncelerinizden kurtulmanıza yardımcı olur. 
 • Herkesin başında olan stres kaygısından ve olumsuz hallerden kurtulmanız yardımcı olur. 
 • Karanfil yağını sivilce ve akneler için de bir çözüm yolu olarak kullanabilirsiniz. Aknenin üzerine bir miktar sürün.  Ve 3-5 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Ayrıca karanfil yağı akne lekelerini çıkarmada ve  gözeneklerin açılmasında da oldukça etkilidir. 
Not: Karanfil yağının direk cilde temas edilmemesi gerekmektedir. Çünkü deriyi hassaslaştırdığından dolayı cildinizin çabuk deforme olmasına neden olur. Ve cildinizin tahriş olmasına neden olur.
]]>
Karanfil Bal Karışımı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-bal-karisimi.html Wed, 21 Nov 2018 07:40:15 +0000 Karanfil bal karışımı, bu karışım içeriği bakımından zengindir. Karanfil bal karışımı sağlık için faydalı doğal ilaç olarak kullanılır. Bal ve karanfil lezzetli ikili olduğu için severek tüketilir. Kilo vermek için Karanfil bal karışımı, bu karışım içeriği bakımından zengindir. Karanfil bal karışımı sağlık için faydalı doğal ilaç olarak kullanılır. Bal ve karanfil lezzetli ikili olduğu için severek tüketilir. Kilo vermek için ve kanser tedavisi için faydalıdır. Soğuk algınlığına ve cilt rahatsızlığına karşı iyileşme gösterir. Karanfil bal karışımı düzenli olarak kullanıldığı zaman bir çok ilaca göre daha etkili olur. Bazı hastalıkların tedavisi için doktor tarafından önerilir. Diyet listesinde sabah kahvaltıda tercih edilir. Bal içinde şeker olduğu için doğru miktarda alındığı zaman sorun oluşturmaz. Diyabet hastalarına zarar vermez tokluk hissi oluşturur ve faydalı olur. Karanfil bal içinde güzel kokulu aroma oluşturur ve balın güzel kokusu hissedilir. Karanfil bal karışımı sabah kahvaltısında kaşıkla tüketilebilir. Ekmek üzerine sürülebilir. Kolesterolü düşürür. Sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Kabızlık sorunu varsa dışkılamayı rahatlatır. Grip ve baş ağrısına iyi gelir. Karanfil bal karışımı cilt sağlığı içinde faydalıdır. Kırışıkları azaltır. El ve yüze pürüzsüz, nemlilik etkisi oluşturur.

Karanfil bal karışımının cilt üzerindeki faydası

Karanfil bal karışımı mucizevi etkilere sahiptir. Sağlık için faydalı olduğu kadar cilt üzerinde faydası vardır. Bu karışım yüze masaj yaparak sürülür ve 20 dakika bekletilir. Ilık su ile yüze masaj yapılıp yavaşça yıkanır. Yüz bölgesinde canlılık oluşur. Yara ve kızarıklık varsa iyileşme görülür. Yüz bölgesinde sivilce, yara, kırışılık varsa iyi gelir. Yüz bölgesine maske yapılarak gençleştirme etkisi oluşturur. Kırışıklara karşı iyi gelir. Cildi canlandırır doğal görünüm sağlar.
]]>
Karanfil Tohumu https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-tohumu.html Thu, 22 Nov 2018 00:21:13 +0000 Karanfil Tohumu, hoş bir kokuya sahip ana vatanı Endonezya olan bu tohum baharat kapsamında değerlendirilip birçok alanda kullanılmaktadır. Şekil itibariyle küçük bir çiviyi anımsatan bu tohum yetişme aşamasında iken yeşil ren Karanfil Tohumu, hoş bir kokuya sahip ana vatanı Endonezya olan bu tohum baharat kapsamında değerlendirilip birçok alanda kullanılmaktadır. Şekil itibariyle küçük bir çiviyi anımsatan bu tohum yetişme aşamasında iken yeşil renktedir. Olgunlaşma dönemine geldiğinde ise kuruma aşamasıyla birlikte kahverengi ve siyah renge dönüşür. Yapısı ise odunumsu bir haldedir. İçeriğindeki son derece önemli vitamin ve minerallerin varlığı sağlık yelpazesini olumlu yönde açmaktadır. Karanfil tohumu, yiyecek, içecek ve kozmetik ürünlerinin içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bayat olmayan kaliteli nitelikli karanfil tohumu su içerisine bırakıldığında suyun dibine çöker ya da yüzey kısmında dik bir şekilde asılı kalır. Bayat olan adi karanfil tohumu ise suya bırakıldığı andan itibaren yatay bir şekilde suda yüzer. Söz konusu bu ürünü kullanmadan önce bu yöntemle kalite kontrolü yapılabilir. Bu değerli tohum kendi doğal haliyle direk tüketilebildiği gibi öğütme aşamasından geçirilip toz olarak da kullanılabilir. Özellikle aşurenin vazgeçilmezi olan bu tohum hoş bir aroma katkısıyla birçok meyveli soğuk ve sıcak içeceklerin içerisinde ön sırada yer almaktadır.

Karanfil tohumu faydaları

Karanfil tohumunun tüketimi halinde öncelikle ağız kokusu giderilmiş olur. Diş ağrısına kısa süreliğine de olsa etkili bir çözüm yoludur. Baş ağrısını iyileştirir. Bozulan sinir sistemini dengeleyerek sakinleştirici bir etki yaratır. Sindirim sistemini düzene koyup hazmı kolaylaştırır. Damar sertliğini giderip kan akışını düzenler. Öksürüğün giderilmesine yardımcı olur. İyi bir balgam söktürücüdür. Yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma gibi isteklerin ortadan kalkmasını sağlar. Mide bulantısı ve kusma durumunu engeller. Yüksek ateş seviyesini düşürür. Cinsel istikrarsızlığa karşı önemli bir gıda niteliğindedir. Karanfil tohumunun yiyecek ve içeceklerde kullanılması ile hoş kokusu sayesinde iştah açılır. Bu tohumun bitkisel bir çay ile karışımı halinde içeriğindeki besin değerleri sayesinde tam bir şifa kaynağı olur. Çayının yapılması durumunda ise solunum yolları açılır. Vücuttaki iltihap atılır. Enfeksiyon varlığını sona erdirir. Bunların yanı sıra karanfil tohumu saç bakımının yapılması yönünden de kullanılmaktadır. Saçın dökülmesini engelleyip uzamasına yol açarak sağlığının korunmasında etkin rol oynar. Saç köklerini güçlendirdiği gibi yıpranmış saçları onarma etkisi vardır.

Karanfil tohumu saklanma koşulları

Şifa kaynağı olan karanfil tohumunun uzun ömürlü olması için birtakım muhafaza şartları altında saklanması gerekmektedir. Öncelikle rutubetli ortamdan uzak tutulması yumuşamasını engelleyecektir. Kötü hava koşullarına maruz kalmaması için de mutlaka uygun bir kap içerisinde tutulmalıdır. Bunun için de en ideal seçenek cam kavanoz kullanımıdır.  Ayrıca, karanfil tohumunun saklama koşulları arasındaki önemli bir husus da baharat türlerinin beraberinde tutulmamasıdır. Aksi taktirde diğer baharatların kokusunu kendine işler. Bunun yanı sıra serin bir ortamda muhafaza edilmesi güve oluşumunun da önüne geçecektir.
]]>
Karanfil Tansiyonu Yükseltirmi https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-tansiyonu-yukseltirmi.html Thu, 22 Nov 2018 05:47:54 +0000 Karanfil tansiyonu yükseltirmi, karanfil içinde 47 kalori değeri vardır. Karanfil güzel kokulu baharat türüdür. Pasta ve sütlü tatlılara güzel kokulu aroma katar. Sağlık için faydalıdır. Diş ağrısına iyi gelir. Diş ağrı Karanfil tansiyonu yükseltirmi, karanfil içinde 47 kalori değeri vardır. Karanfil güzel kokulu baharat türüdür. Pasta ve sütlü tatlılara güzel kokulu aroma katar. Sağlık için faydalıdır. Diş ağrısına iyi gelir. Diş ağrıyı, sancıyı keser. Uyuşukluk hissi verir ve diş eti üzerinde apse, yara varsa iyileşme sağlar. Şeker hastasının şeker değerini azaltır dengede tutulmasını sağlar. Tansiyon hastalarına iyi gelir. Karanfil bitki çayı içilmesi yüksek tansiyonu düşürür. Şeker miktarını dengede tuttuğu için tansiyon hastalara karanfil bitki çayı içilmesi önerilir. Uzmanlar karanfil tüketimini sağlık açısından faydalı olduğunu söyler. Sindirim sistemini çalıştırır ve metobolizmayı hızlandırır. Karanfil tansiyonu yükseltirmi denildiğinde, hayır tansiyonu yükseltmez. Karanfil yüksek tansiyon düşürücü bitki baharat türüdür. Kanser hastalığından korur. Bağırsakta oluşan iltihap, enfeksiyon, mikrop, bakteri oluşumunu engeller. Karanfil tek başına tansiyon düşürmeye yeterli olmaz. Karanfilin sürekli sıcak su ile kaynatılıp içilmesi gerekir. Her gün bir bardak karanfil bitki çayı içilmesi tansiyonu düşürür. Tansiyon yükseldikce karanfil çayı tüketilmelidir. Karanfil normal içme su içine atılıp içilmesi sağlıklıdır. Bağırsağı temizler. Bal ve karanfil karışımı yenilmesi şeker ve tansiyon hastaları için faydalıdır.

Karanfilin faydaları

Sağlık ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bazı ilaç tedavisine göre karanfil daha etkilidir. Diş ağrılarına iyi gelir. Mide bulantı, kusmayı önler. Kötü nefes kokusunu engeller. Karanfil bitki çayı mide şişkinliğine iyi gelir. Soğuk algınlığına karşı korur. Kanser riskini azaltır. Diş üzerinde yara gidericidir. Saç sağlığı için faydalıdır. Karanfil yağı saça maske uygulanarak yapılması saç köklerini besler ve saçın uzamasını sağlar. Kabızlık oluşumunu engeller. Gaz sorununu giderir.
]]>
Kuru Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/kuru-karanfil.html Fri, 23 Nov 2018 03:39:42 +0000 Kuru karanfil, pek çok insanın ağız kokusunu gidermek amacı ile ağzına attığı karanfilin hepimizi şaşırtan bir çok faydası bulunmaktadır. Harika aroması ve mis gibi kokusu ile yaptığımız reçellerde bitki çaylarımız da Kuru karanfil, pek çok insanın ağız kokusunu gidermek amacı ile ağzına attığı karanfilin hepimizi şaşırtan bir çok faydası bulunmaktadır. Harika aroması ve mis gibi kokusu ile yaptığımız reçellerde bitki çaylarımız da ve daha pek çok alanda kullandığımız şifa kaynağı kuru karanfil sağlık açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle yemeklerde tükettiğimiz soğan ve sarımsak kokusunu gidermek için ağzımıza aldığımız kuru karanfil hem kötü kokuyu giderir, hemde diş sağlığını korumada oldukça etkilidir. Kuru karanfil tıp alanında da antiseptik olarak kullanılmaktadır. Çok güçlü bir aroma ve keskin bir kokuya sahip olan kuru karanfilin ana vatanı Endonezya olup dört mevsim yeşil kalan bir bitki türüdür. Kuru karanfil çok eski zamanlardan beri bir çok hastalığa karşı koruyucu olarak ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. 

Özellikle cilt ve deri hastalıklarında kullanılabilen kuru karanfil saç sağlığı içinde faydalıdır. Sağlık açısından bu kadar faydası olan kuru karanfil yanlış ve fazla kullanıldığında sağlık açısından oldukça ciddi problemler yaratabilmektedir. Bu nedenle doğru ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin en çok bulunduğu ender baharatlardan olan kuru karanfil inanılmaz derecede uçucu yağlar içerir. A, K, E ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengin olan kuru karanfil, aynı zamanda mükemmel bir kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum deposudur. Karanfilin tedavi amacı ile en çok kullanıldığı yerlerden biri de ağrı kesici etkisi bulunması sebebi ile diş ve diş eti hastalıklarıdır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kuru karanfil günümüzde diş macunlarında bile kullanılmaktadır. Şimdi kuru karanfilin sağlığımız açısından ne gibi faydaları olduğuna bakalım.

Kuru karanfil faydaları nelerdir
 • Karanfil mide bulantısına iyi gelerek bulantıyı geçirmekte ve kusmayı durdurmaktadır.
 • Diş çürüklerinden, soğan, sarımsak tüketiminden kaynaklanan kötü ağız kokularını gidermekte daha ferah bir nefes sağlamaktadır.
 • Öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Diş ağrılarını dindirmekte, diş eti hastalıklarına karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır. Ağrıyan dişinizin üzerine koyup bir süre tutarsanız diş ağınızın hafiflediğini ve geçtiğini fark edeceksiniz.
 • Karanfil sinüzite de faydalıdır ve sinüzitten kaynaklanan baş ağrısına da oldukça iyi gelmektedir.
 • Karanfil çay olarak tüketildiğinde yada çaylara eklendiğinde şişkinlik ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Sinirleri yatıştırmakta, stresi azaltmakta ve yorgunluğu gidermekte etkili olan kuru karanfil ruh sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.
 • Antibiyotik etkisi bulunan ve karanfilden üretilen karanfil yağı sivilceli ciltler için çok faydalıdır. Aynı zamanda siyah noktalı ciltlerinde kullanabileceği doğal bir ilaçtır. 
 • İçerdiği uçucu yağlar sayesinde deri hastalıklarına, iltihaplı yaralara iyi gelerek mikropları da öldürmektedir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarını (grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları) gidermede etkilidir.
 • Yara izlerini ve lekeleri tedavi edici özelliği vardır.
 • Vücudu serbest radikallerden ve zararlı mikroplardan korumaktadır.  
 • Saç sağlığı içinde oldukça faydalı olan kuru karanfil saç köklerini besleyerek saç dökülmelerinin de önüne geçmektedir.
]]>
Ağız Kokusuna Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/agiz-kokusuna-karanfil.html Sat, 24 Nov 2018 03:19:40 +0000 Ağız Kokusuna Karanfil, Hoş kokulu karanfil bitki çay yapılarak içilmesinin yanı sıra değişik bir tat kalabilmesi için sigaralarda da kullanılmaktadır Hoş kokulu karanfil tüm bunların haricinde antiseptik olarak tıp
Ağız Kokusuna Karanfil, Hoş kokulu karanfil bitki çay yapılarak içilmesinin yanı sıra değişik bir tat kalabilmesi için sigaralarda da kullanılmaktadır Hoş kokulu karanfil tüm bunların haricinde antiseptik olarak tıp alanında ve kullanılan bir bitki türüdür. Oldukça güçlü bir antiseptik niteliğe sahip olan karanfilin sağlığa da saymakla bitmeyecek kadar fazla faydası vardır. Karanfil özellikle de bazı rahatsızlıkların tedavisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Anında ve kalıcı çözüm isteyen kişiler mutlaka karanfil kullansınlar karanfil ciddi birçok rahatsızlık üstünde kalıcı etkiler sağlamaktadır. Karanfili doğru ve düzenli bir biçimde kullanmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hoş kokulu bir bitki türü çok eski çağlardan beri bilinmektedir. K, B6 vitamini, A ve E vitaminleri zengin bir bitki türüdür. Karanfil bunların dışında sodyum, manganez kalsiyum ve potasyum bakımından da oldukça zengindir. İnanılmaz derecede uçucu yağlara sahip olan karanfil Omega 3 ve Omega 6 yağı bakımından da oldukça zengindir. Hoş kokulu bir bitki özellikle de ağız kokusu için kullanılmaktadır. Karanfil kötü ağız kokularını kısa zamanda giderir. Bu özelliğinden dolayı diş macunlarında da karanfil sıkça kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde tırnaklara, saçlara ve solunum yollarına oldukça iyi gelmektedir. Karanfil çeşitli birçok alanda kullanılmaktadır. Sağlığımızı koruyan çok özel bir bitki türüdür.

Ağız Kokusuna Karanfil Kullanımı

Ağız kokusu için kullanılan karanfil ağız içinde bir süre tutularak kullanılır. Kendine has hoş kokusuyla kötü ağız kokusunu tamamen yok eder. Karanfil sağlamış olduğu eugenol maddesinin etkisi sayesinde de çok hafif ve orta şiddetli olan diş eti ile diş ağrıları üzerinde lokal uyuşturucu olarak da kullanılan bir bitki türüdür. Karanfil özellikle de mide ile ağızda ifrazat oranını artırır. Nişastalı ve diğer besinlerin hazmı ne kolaylaştırır iştahsızlığa da oldukça iyi gelir. Kuvvetli dezenfektan özelliğinden dolayı yenilen yiyeceklerin mide ile bağırsak da gaz ve koşmasını engellemektedir. Ağız kokusu problemi olan kişilerin karanfili yanlarından eksik etmemeleri gerekmektedir. Ağız kokusu çeken kişiler gün boyu karanfili ağzında tutabilirler.
]]>
Limon Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/limon-karanfil.html Sat, 24 Nov 2018 17:28:04 +0000 Limon Karanfil, İnsan sağlığı için iki önemli besin ögesi olan limon ve karanfilin tarih boyunca bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca karanfilin yemeklere vermiş olduğu geleneksel tat ve limonun modern Limon Karanfil, İnsan sağlığı için iki önemli besin ögesi olan limon ve karanfilin tarih boyunca bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca karanfilin yemeklere vermiş olduğu geleneksel tat ve limonun modern mutfaklara vermiş olduğu ferahlık herkes tarafından kabul görmektedir. Sağlıklı yaşam günümüzün önemli konularından biridir. Bu alanda oluşturulan ekonomik sektör yeni iş kollarının ve uzmanlıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Limon ve karanfil içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler bu ürünlerin önemini daha da artırmış gündem deki yerini korumuştur.

Limon Karanfil nasıl elde edilir

Limon turunçgillerden içeriği en yoğun asetik olan bir meyvedir. Yüksek C vitamini özelliği nedeni ile kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan limon, 3 m. yüksekliğinde bulunan ağacının belirli kurallar dahilinde bakımı ile elde edilir. Meyveleri yeşil olarak ta tüketilebilen limon'un bir kaç türü mevcuttur. Ekşi tadı nedeni ile doğrudan tüketilmesi biraz sorun çıkartabilir. Fakat çorbalarda, salatalarda, bitkisel çaylarda lezzet vermek için kullanılır.

Ağız kokusu gidermek için kullandığımız Karanfil'in balkonlarda ürettiğimiz karanfil çiçeğiyle ilgisi yoktur. Karanfil ağacının anavatanı Endenozya'dır. Güney Asya'nın diğer bölgelerinde de yetişir. En çok tüketilen ülke Hindistan'dır. Tarih boyunca ağız kokusu gidermek için insanlar tarafından kullanılmıştır. Ağacın yüksekliği 10-15 m.'yi bulabilir. Yılın dört meysimi çiçek açabilir. Tomurcukları 2 cm. olunca hasat edilir. Tamamen kuruduğundan emin olunduktan sonra aktarlarda baharat olarak satılmaya başlanır.

Limon karanfil  faydaları

Karanfil'in acımtırak tadı ağıza yayıldığında mide ve bağırsaklarda meydana gelen hareketlilik hemen hissedilir. Bağırsakların çalışarak rahatlamasını sağlar. Limon ise asetik oluşu, yağların erimesine neden olduğundan iyi bir şeker, kolesterol ve tansiyon düşürücüdür. İkisinin karışımından elde edilen ürünler ise zayıflamayı beraberinde getirecektir. Kilo vermek amacı ile yapılacak karanfil ve limon çayı uygulaması şu şekilde olmalıdır. 

Demliğin içine koyduğumuz iki su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı kadar karanfil ve doğramış olduğunuz bir limon atılarak kaynaması sağlanır. Biraz soğuduktan sonra gün içinde aç karna üç defa içilmelidir. Bu uygulama bir 3 gün devam etmeli, daha sonra 4 gün içilmemelidir. Bir ayın sonunda istediğiniz ideal kiloya kavuşabilirsiniz. Bu uygulama kilo vermenize yardımcı olurken aynı zamanda da içeriği sayesinde vücudunuzun direncini artırarak hastalıklara karşı daha korunaklı olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca limon üzerine çiviler şeklinde karanfili yerleştirerek karınca ve sinek gelmemesini istediğiniz yere koyduğunuzda bu haşerelerden kurtulabilirsiniz. Bunlardan başka limonun içeriğinde bulunan asitler temizlik için önemli bir bileşendir. Günümüzde birçok temizlik deterjanın içeriğinde limon özleri bulunur. Yağlı ve kirlik ellerden kurtulmak için limonu elinize sürebilirsiniz. Ağız kokusundan kurtulmak için ise karanfil kullanabilirsiniz.
]]>
Karanfil Yağı Ağda https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-yagi-agda.html Sun, 25 Nov 2018 13:15:29 +0000 Karanfil Yağı Ağda, karanfil hoş kokulu baharat bitkisidir. Mutfakta sevilerek kullanılır. Sağlık için faydası çoktur. Karanfil pasta, sütlü tatlılara güzel kokulu aroma katar. Karanfil bitki çayı sindirim sistemine iyi gelir Karanfil Yağı Ağda, karanfil hoş kokulu baharat bitkisidir. Mutfakta sevilerek kullanılır. Sağlık için faydası çoktur. Karanfil pasta, sütlü tatlılara güzel kokulu aroma katar. Karanfil bitki çayı sindirim sistemine iyi gelir. Kabızlığı önler. Bağışıklık sistemini çalıştırır ve düzene koyar. Karanfil yağı kozmetikte çok kullanılır. Saç sağlığı için faydalı olur. Saç diblerin çıkmasını sağlar. Saç dökülmesini engeller. Karanfil yağının diğer yağlara göre faydası çoktur. Karanfil yağının vücut uyuşturucu özelliği olduğu için ağda uygulamasında kullanılır. Karanfil yağın vücuda sürülmesi kötü dokunun temizlenmesini yerine yeni dokunun oluşmasını sağlar. 

Karanfil yağı, ağda işlemi yapılacak bölgeye bir kaç dökülür ve masaj yaparak vücuda yedirilir. 10 dakika beklenir ve vücutta uyuşmalar hissedilir. Daha sonra o bölgeye ağda işlemi uygulanır. Karanfil yağının cildi yumuşatma özelliği sayesinde ağda çekimi yaparken ağrı hissedilmez. Bu özelliğinden dolayı devamlı tercih edilir. Ağda yapıldıktan sonra o bölgeye krem veya pudra sürülür. Krem vücudu yumuşatır ve ağda olan bölgede güzel görünüm oluşur. Karanfil yağı içinde lokal ve anti mikrobit etkisi olduğu için vücuttaki ağrıyı keser. Ağda yapılacağı zaman şiddetli ağrı, sızı hissedilmez. Bayanlar için ağrısız ağda önemlidir. Karanfil yağının ağrı kesici özellikte olması bayanların tercih etmesini sağlar.

Karanfil yağının faydaları

Karanfil yağı içerdiği özellikleri bakımından vücut sağlığı için çok faydalıdır. Saç diblerin çıkmasını sağlar. Saç dökülmesini önler. Balgam çıkarmaya ve boğaz şişkinliğine faydalıdır. Cild için faydalıdır. Yüz kırışıklığını önler. Diş ağrısına, çürümelere iyi gelir. Kozmetik sanayisinde çok kullanılır. Sabun, parfüm, losyon, krem gibi malzeme içinde kullanılır. Güzel koku oluşmasını sağlar. Diş eti rahatsızlığına iyi gelir. Diş içinde apse, yara varsa giderilmesini sağlar. Depresyon, stres, uykusuzluğa iyi gelir. Ağda için kullanılır.
]]>
Çiçek Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/cicek-karanfil.html Mon, 26 Nov 2018 09:10:24 +0000 Çiçek Karanfil, Karanfil, belli bir grup çiçek familyasına verilen genel isimdir. Dünya'nın çok soğuk ve çok sıcak kuşakları hariç her yerinde yetişebilmektedir. Yaklaşık 2000 türü olduğu tespit edilmiştir
Çiçek Karanfil, Karanfil, belli bir grup çiçek familyasına verilen genel isimdir. Dünya'nın çok soğuk ve çok sıcak kuşakları hariç her yerinde yetişebilmektedir. Yaklaşık 2000 türü olduğu tespit edilmiştir. Otsu bir çalı özelliği taşır. Yaprakları karşılıklı ve orantılı olarak aynı büyüklüktedir. Dar ve sivri yaprakları bulunur. Çoğunlukla yaprakları sarı renklidir. Fakat beyazdan bordoya kadar değişen renkli yapraklı olanları da vardır. 

Boyu yaklaşık yarım metreye kadar büyüyebilir. Bir yıllık veya çok yıllık olarak büyüyebilir. Çiçek elde etmek için seralarda yetiştirilebilir. Ekimi için karanfilin gövdesi çelik olarak kullanılır. Daha sonra ise fidan haline getirilerek istenen bölgelerde yetiştirilir. 

Çiçek karanfil çeşitleri,

Çin Karanfili, Karmaşık çiçek yapısı rengarenk bir görüntü verir. Kokusu ise aynıdır. Narin ve ince yapraklıdır. Çiçeğin yaprakları geriye dönük görünümlüdür. Bu durumu hüsnüyusuf denir. 

Kır Karanfili, Bu karanfil çim gibi sık aralıklı olarak yetişir. Çiçekleri zarif ince yapraklıdır. İki yıl yada daha uzun süre kökü canlı kalabilir. Kokusu oldukça etkilidir. Kozmetik sanayinde kullanılır. Kokusu oldukça hoştur. İnsanların yoğun duygularını ifade etmek için kullandıkları bir çiçektir. Günümüzde daha çok hüzünü simgeler, anısı yaşatılmak istenen kişiler ve olaylar için kullanılır. Yoğun olarak rengi bordodur. 

Karanfil çiçeği etkili kokusu ve duygusallığı yansıtması nedeniyle insanlar tarafından çok sık kullanılmış, öyle ki 1974 yılındaki Portekiz devrimine Karanfil devrimi adı verilmiştir. 

Çiçek karanfil sağlık için kullanımı,

Kurutulmuş karanfil çiçeği kaynatılıp çay haline getirilerek içildiğinde balgam söktürücü, nefes açıcı ve kan temizleyici özelliğe sahiptir. Çayı biraz acı olmaktadır. Fakat biraz şeker ile bu sorun giderilebilir. Ayrıca aç karna içilen karanfil çiçeği çayı bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim kolaylığı sağlamaktadır. 
]]>
Kırmızı Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/kirmizi-karanfil.html Mon, 26 Nov 2018 15:52:39 +0000 Kırmızı karanfil, beyaz çeşit çeşit renklerde açabilen oldukça güzel kokulu bir bitkidir. Bir çok süslemelerde, parklarda yetiştirilir. Görselliği de oldukça yüksektir. Otsu bir bitkidir. 20-40 cm arasına boyları ulaşır. Kırmızı karanfil, beyaz çeşit çeşit renklerde açabilen oldukça güzel kokulu bir bitkidir. Bir çok süslemelerde, parklarda yetiştirilir. Görselliği de oldukça yüksektir. Otsu bir bitkidir. 20-40 cm arasına boyları ulaşır. Bir kısmı ilkbaharda açabilirken bir kısmı da sonbaharda açabilir. Fakat seralarda yetiştirilecek olursa, her mevsim yetiştirilebilir. Üstelik yabani türleri de seralarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Genel olarak ılıman bölgeleri severler. Bu bölgeler yetişme açısından karanfil için daha uygundur. Akdeniz bölgesinde yetiştirilmesi yapılmaktadır. Karanfilin 80 çeşidi mevcuttur. Fakat kırmızı karanfil, çiçek süslemeleri açısından biraz daha fazla tercih edilmektedir.

Sert ve boğumlu bir gövdeleri vardır. Yaprakları dar ve çiçekleri saçaklıdır. Çiçekçilikte çeşitli türleri yetiştirilmiştir. Bazı türleri normal karanfillere göre daha iri yapıya sahiptir. Baharat kokularına sahip oldukları için özellikle Avrupa'da ateş düşürücü ve öksürük tedavisi için kullanılmıştır. Tüketim şekli için şurup olarak ta yapılıp kullanılmıştır.

Kırmızı karanfil kullanım şekilleri

Kişiler arasında biraz daha tercih edilmesinin en büyük nedeni, diğer karanfillere göre belli bazı anlamlar taşımasıdır. Aşk, sevgi, hoşlantı gibi anlamlara gelir. Kırmızı karanfil, genel olarak sevgili ve eşler arasında özel günlerde bile anlamından dolayı sıklıkla tercih edilir. Karanfilin diğer çiçeklere göre bir anlam yüklü olması kullanım alanlarını da genişletir. Asaleti ve sevgi anlamı ile cenazeler de bile kendini gösterir.

Kırmızı karanfil, taşıdığı renkten dolayı, karşı cinse duyulan duyguları belirtmek amaçlı da kullanılır. Bir kişiye sevgi veya aşkı belirtmekte zorlanan birisi kırmızı karanfil alarak bunu ima etmiş olur. İlk buluşmalarda veya tartışma sonucu barış ilan etmek amaçlı da erkekler için doğru bir seçimdir.
]]>
Karanfil Ağacı Fidanı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-agaci-fidani.html Mon, 26 Nov 2018 22:12:31 +0000 Karanfil ağacı fidanı: Mersingiller familyasındandır. Anayurdu Endonezya'nın Moluk takımadasıdır. İklimi uygun olmadığı için ülkemizde yetişmemektedir. Karanfil ağacı fidanının boyları 10-20 metreyi bulmaktadır. Karanfil ağacı fidanı: Mersingiller familyasındandır. Anayurdu Endonezya'nın Moluk takımadasıdır. İklimi uygun olmadığı için ülkemizde yetişmemektedir. Karanfil ağacı fidanının boyları 10-20 metreyi bulmaktadır. Karanfil ağacı, kışın yapraklarını dökmez. Bu ağaç derimsi dokulu ve parlaktır.  Pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızı-kahverengi arası bir renk alır. Hoş kokulu bir bitkidir. Tohumuyla yada gövde çelikleri ile çoğalır. Karanfil tomurcukları öğütülerek baharat olarak yemek, baharat, turşu yapımında da kullanılmaktadır.

Karanfil tomurcuklarında hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofilin içeren uçucu bir yağ bulunur. Bu yağa karanfil yağı denir ve diş hekimliğinde antiseptik ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır.

Karanfilin faydaları: Karanfil ağacı fidanı yetiştirilerek üretilen karanfil tomurcukları uyarıcıdır ve sindirim sistemine uyarıcı etki yapar ve sindirim sistemini dengeler. Gaz söktürücü özelliği vardır. Mide bulantısını bastırır ve kusmayı önler. Tomurcukları çiğnendiğinde ağız kokusuna iyi gelir. Diş ağrısına iyi gelir. Genellikle tomurcukları kaynatılıp ılık olarak içilir. Bazı durumlarda karanfil yağı kullanılır. Diş ağrısına pamukla dişe kompres yapmak ya da karanfili çiğnemek gibi. 
]]>
Karanfil Otu https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-otu.html Tue, 27 Nov 2018 13:45:23 +0000 Karanfil Otu, Karanfil otu adı ile ilgili ilişkilendirilen değişik anlamlar vardır. Karanfil baharatı Syzgium aromaticum isimli bir ağaçtan üretilirken, karanfil çiçekleri ise orijinal adı Dianthus Petraeus olan bir otsu bit Karanfil Otu, Karanfil otu adı ile ilgili ilişkilendirilen değişik anlamlar vardır. Karanfil baharatı Syzgium aromaticum isimli bir ağaçtan üretilirken, karanfil çiçekleri ise orijinal adı Dianthus Petraeus olan bir otsu bitkiden yapılır. İlk defa Moluk (Endonezya'nın doğusunda yer alan, tarihi ve baharat adaları olarak bilinen) adalarında bulunan karanfil baharatının ağacı, dört mevsim yeşil kalır. Bu ağacın boyu 10 metre uzunluğa ulaşabilir. Karanfil otunun kokusu, karanfil baharatı syzgium aromaticum ile benzer olduğu için bitkiye bu isim verilmiştir.

Karanfil Otu Yetiştiği Yerler: Karanfil otu Türkiye'de özel olarak yetiştirilen ve ihraç edilen kesme çiçeklerin başında gelir. Kesme çiçek yetiştirme işi Türkiye’nin Batı'sında cam ve plastik seraların içinde yapılırken, Güney'de plastik seralarda ve Marmara bölgesinde ise cam ve plastik karışımdan yapılan seralarda üretilmektedir.

Karanfil Kullanımı ve Faydaları: Karanfil otunun tohumu toplanarak kurutulur. Kurutulan karanfil tohumu suda kaynatılarak çay gibi içilebilir. Bu Karanfil çayının içerisine bir miktar tarçın eklenerek içilirse, boğaz ağrısına çok faydalı olur.               

 • Antiseptik özelliği nedeniyle mikrop öldürücüdür.
 • Ağrı kesici ve mikrop öldürücü nedeniyle diş ağrılarına yardım eder.
 • Karanfil otunun kötü koku giderici etkisi vardır. Bu nedenle sigara, sarımsak ve soğan kokusunu gidermek için kullanılır.
 • Gaz söktürme etkisi vardır.
 • Uyarıcı etkisi nedeniyle zihin ve beden yorgunluğunu giderir
 • Kalp ve hafızaya kuvvet verir.
 • Bağışıklık sistemine güç verir.
 • Baharat olarak kullanıldığında iştah açan bir etkisi vardır.
 • Hazma kolaylık verir.
 • Mide göğsü güçlendirir.
 • Karanfil otunun çiçekleri balgam söktürür ve öksürüğü keser
 • Cinsel isteği artırır.
 • Ateş düşürür
 • İshali kesmeye faydası vardır.
 • Mide bulantısını ve kusmayı önler
 • Karanfil yağı Romatizmal şikayetleri azaltıcı etkisi vardır.
 • Karanfil çiçeği balla karıştırılıp yenirse iktidarsızlığa iyi gelir.

]]>
Karanfil Kurusu https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-kurusu.html Wed, 28 Nov 2018 04:42:04 +0000 Karanfil kurusu, syzgium aromaticium ağacından elde edilmektedir. Karanfil kurusu pek çok şekilde kullanılarak değişik türde faydaları bulunmaktadır. Öncelikle karanfil ağacından toplanan karanfil kuruları iyice kurut Karanfil kurusu, syzgium aromaticium ağacından elde edilmektedir. Karanfil kurusu pek çok şekilde kullanılarak değişik türde faydaları bulunmaktadır. Öncelikle karanfil ağacından toplanan karanfil kuruları iyice kurutulduktan sonra, karanfilin kuruyan kısımları toplanarak işlemlerin yapılacağı alana getirilir. Öğütme işleminin yapılacağı alana getirilen karanfil kuruları baharatçılarda veya marketlerde satılmak üzere karanfil kurularını döven bir araç ile öğütülür ve baharat haline getirilerek satış işlemine sokulur. Ancak aktarlarda satılmak için yapılan karanfiller bir makas yardımıyla belli boyutlar haline getirilerek aktarlarda satılma aşamasına getirilir.

Karanfil kurusu faydaları nelerdir

Karanfil kurusu, bir çok alanda kullanılmaktadır karanfil yemeklerde yemeğe tat vermesi için kullanılacağı gibi, karanfil çayı olarak da kullanılarak rahatlatıcı bir etki bırakır. Karanfil kurusu farklı bir yöntemle sigaralara katılarak sigaraya değişik bir tat vermesi içinde kullanılır. Ayrınca karanfil kurusunun tıp alanında da bazı kullanım alanları bulunmaktadır. Karanfil içinde bulundurduğu aroma nedeniyle hem sağlığa faydası hem de sağlığa zararı bulunmaktadır. Ancak düzenli ve aşırı olmayacak şekilde tüketilmesi kaydı ile sağlık için önemli bir ilaç niteliğindedir.

Karanfil kurusu içerisinde bulundurduğu bileşikler sayesinde sindirimi sağlayan enzimler sayesinde sinirimi kolaylaştırır. Sindirim sorunlarından ola mide bulantısı, şişkinlik, mide sinirlerini ayarlama görevi bulunmaktadır. Ayrıca midede gerçekleşen kusma ve ishal içinde etkileri bulunmaktadır. Karanfil için dikkat etmeniz konu ise karanfilin çok kuvvetli bir baharat olmasından dolayı fazla kullanımlarda mideyi tahriş edebilmektedir. Karanfilin faydalarının arasında vücut için zararlı olan bakterileri de durdurma etkisi vardır. Karanfillerin vücutta zararı olan bakterilerden patojeni durdurabilmektedirler, bu yüzden karanfil bitkisi bir ilaç olarak da kullanılmıştır. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan diyabet için faydalı olan karanfil kurusu, diyabet hastalarında eksik olan insülinin bünyesinde bulundurmasından dolayı diyabet hastaları için de önemli bir bitkidir.
]]>
Karanfil Suyu İçmek https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-suyu-icmek.html Wed, 28 Nov 2018 11:51:25 +0000 Karanfil Suyu İçmek, Karanfil suyu içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Karanfil mis kokusu ile yağ yakıcı ve vücuttaki istenmeyen toksinleri atıcı etkiye sahip bir baharattır. Karanfili sağlık bakımından da birçok Karanfil Suyu İçmek, Karanfil suyu içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Karanfil mis kokusu ile yağ yakıcı ve vücuttaki istenmeyen toksinleri atıcı etkiye sahip bir baharattır. Karanfili sağlık bakımından da birçok faydası bulunmaktadır. Kış aylarında soğuk algınlığı için demleyen ıhlamur çayı içerisine karanfil atarak denediniz mi Karanfili kulak ağrısından, anne sütü artırmak için birçok yerde kullanılmaktadır. Ağız kokusundan şikayet eden kişiler karanfil suyu içerek ferah nefese sahip olabilmektedir.

Karanfil Suyu İçmek Faydaları

Boğaz ağrısında da mikrop kırıcı özelliği olduğundan dolayı karanfilli su tüketerek fayda bulunmaktadır. Karanfili sade olarak da tüketebilirsiniz. Sevmediğiniz hoş olmayan kokulu yemeklerin yanında karanfilin koku giderici özelliği sayesinde yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz. Karanfil suyu içerek istemediğiniz kilolarınızdan yağ yakıcı özelliği sayesinde kurtulabilirsiniz. Karanfil suyunun içerisine taze nane ekleyerek güzel bir aroma yakalaya bilirsiniz. Karanfili suya katmadan sade kullanımda ıslanan karanfil ağız burucu bir tat vereceği için karanfil suyu olarak tüketmeniz daha iyi olacaktır. Karanfil suyu içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Karanfili sağlık bakımından da birçok faydası bulunmaktadır. 

Karanfili kuru, karanfil yağı, karanfil tozu olarak bulabilirsiniz. Karanfil ağzı kapalı ve serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Öğütülmüş karanfili cam kavanozda altı ay kadar koruyabilirsiniz. Karanfili suya katmadan sade kullanımda ıslanan karanfil ağız burucu bir tat vereceği için karanfil suyu olarak tüketmeniz daha iyi olacaktır. Karanfil suyu mide bulantılarına iyi gelmektedir. Şişkinliği alma etkisi ile yemeklerden sonra kişi rahatsızlık yaşamayacaktır. 

Karanfil Suyu Tarifi; 
 • Kurutulmuş 6-7 diş karanfil
 • Bir bardak kadar su
Karanfilleri içme suyunun içerisine atarak 20 dakika bekleyiniz. Yemeklerden yarım saat önce karanfil suyunu içiniz. Yapılışı kolay olan karanfil suyunu normal içme suyu olarak her zaman için tüketebilirsiniz. Arzu edilir ise karanfil suyu sıcak su ile de yapılabilir. Karanfil suyunu içerek kilo verebilir vücudunuzdaki mikroplar ile savaşabilirsiniz.
]]>
Toz Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/toz-karanfil.html Wed, 28 Nov 2018 23:06:21 +0000 Toz karanfil, birçok sağlık probleminin tedavisi için kullanılan karanfillerin ezilmesiyle oluşmuştur. Sigara sektöründe kullanılan toz karanfil, solunum yollarına faydalıdır. Toz karanfilin faydalarının anlaşılması i Toz karanfil, birçok sağlık probleminin tedavisi için kullanılan karanfillerin ezilmesiyle oluşmuştur. Sigara sektöründe kullanılan toz karanfil, solunum yollarına faydalıdır. Toz karanfilin faydalarının anlaşılması için karanfil bitkisinin faydaları bilinmelidir. Karanfil, çay olarak tüketilmesinin yanı sıra sodyum, potasyum, protein, kalsiyum, fosfor, karbonhidrat ve vitamin deposudur. Ayrıca karanfil, tarçın ile karıştırılıp da kullanılmaktadır. Karanfil, kışın yapraklarını dökmeyen, tomurcuklu, pembe çiçekli ve yakıcı bir bitkidir. Bu bitkinin kökenleri Endonezya'ya dayanmakla beraber Hindistan, Madagaskar, Malezya ve Brezilya gibi tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Toz karanfil ise, çörek, ekmek, et, sucuk ve reçel gibi yiyeceklerde kullanılmasının yanı sıra salata ile de tüketilmektedir. 

Toz Karanfil faydaları
 • Kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı koruyucu etkisinin olduğu düşünülmektedir. Soğuk algınlığına ve nezleye iyi gelmektedir.
 • Sindirimi düzenlemenin yanı sıra hazımsızlık sorununu da gidermektedir.
 • Diş ağrılarını ve diş iltihaplarını kısa sürede ve keskin bir şekilde geçirme konusunda iyi olduğu bilinmektedir. Diş macunlarında kullanılmaktadır.
 • Vücudun direncini arttırmak için 1 yumurta, 1 çorba kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı toz karanfil karıştırılıp yenmelidir. Bu karışım, kadınların regl ağrılarını dindirmek için de etkilidir.
 • Bağırsaktaki parazitleri temizleme konusunda çok etkili olduğu bilinmektedir.
 • Rahatlama ve gevşeme hissi yarattığı için strese karşı etkilidir.
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz oluşumuna karşı etkilidir.
 • Hafızayı ve kalbi güçlendirmektedir.
 • Vücudu mikroplara karşı korumaktadır.
 • Yorgunluğa karşı etkilidir.
 • Toz karanfil, bal ile karıştırılıp yutulursa, kusma ve bulantı hissini gidermektedir.
 • Sinüzit hastalığına karşı, toz karanfilin burundan çekilmesinin etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Karındaki şişliği gidermektedir.
 • Egzama hastalığı için toz karanfil, toz halindeki şekerle karıştırılarak yenmelidir.
 • Solunum yolu hastalıkları için koruyucu etkisinin olduğu bilinmektedir.
 • Uzmanlara göre, toz karanfilin kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Bağırsaklarda ve midede gaz oluşumunu önlediği bilinmektedir.
 • Ağız kokusunu gidermekle beraber güzel bir nefes sağlamaktadır.
 • Balgam söktürücü özelliğe sahip olduğu bilinmektedir.
 • Bronşit hastalığına iyi gelmektedir.
 • Öksürüğü giderici etkisi vardır.
 • İshale karşı etkilidir.
 • Diş eti kanamalarına karşı etkilidir.
]]>
Karanfil Ağacı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-agaci.html Thu, 29 Nov 2018 13:19:29 +0000 Karanfil Ağacı, güzel kokulu baharat olan karanfil mersingiller familyasında yetişir. Afrika'nın doğusunda zengibar ile Hint okyanusunun adaların da yetişmektedir. İklim şartlarına uymadığı için karanfil ağacı Türkiye de yet Karanfil Ağacı, güzel kokulu baharat olan karanfil mersingiller familyasında yetişir. Afrika'nın doğusunda zengibar ile Hint okyanusunun adaların da yetişmektedir. İklim şartlarına uymadığı için karanfil ağacı Türkiye de yetişmez. Karanfil ağacı kış aylarında yapraklarını dökmez. Karanfil boyu 10-20 santimetreye kadar boy atabilir. Kalın dokulu parlak yüzeye sahiptir. İri yapraklıdır. Karanfilin dalları çiftli halinde dizilmiş olup üzerinde salgı bezi benekleri bulunur. Kırmızı renkte olup kahverengiye döner. Hoş kokulu olduğu için yemek ve tatlı yapımında çok kullanılır. Karanfil tohumu asitli toprağa atılır ve gövde çelikleriyle sürekli çoğalır. 

Karanfil ağacı asitli toprakta yetiştiği için karanfil sert ve dolgundur. Karanfil ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları reçel, turşu, yemek ve baharatlı şarap yapımında çeşni olarak kullanılır. Karanfil, karanfil çayı ve karanfil yağı sağlığa çok faydalıdır. Doktor tavsiyesi ile karanfil tüketimi sürekli tavsiye edilir. Karanfil sindirim sisteminin rahat çalışmasına faydalı olur. Dışkılamayı rahatlatır. Gaz söktürücüdür. Mide bulantısı ve kusmayı önler. Karanfilin su ile kaynatılıp içilmesi sağlık için faydalıdır. Karanfil ağız bölgesinde kötü nefes kokusunu engeller ve ferahlık sağlar. Diş ağrılarını kesmek için kullanılır. Sütlü tatlı ve pastalara güzel kokulu aroma katar. Karanfil yağı el, yüz bakımı için faydalıdır. Kuru, mat el ve yüze parlak pürüzsüz etki yapar. Saç bakımı için karanfil yağı tercih edilir.Saçlara güç katar uzatır ve nem kazandırır. Karanfil kozmetik ve tıpta kullanılan sağlıklı bitkidir. En çok mutfakta sevilen baharat türü olarak kullanılır.

Karanfil ağacı bakımı

Karanfil bitkisi sıcak havada yetişir. Yaz ayında öğlen sıcağı çok olduğu serin yerde bulunmalıdır. Kışın soğuk havaya karşı dayanıklıdır. Uzun süreli sulak toprağı sevmez. Toprak kurumadan önce sulama yapılmaz. Sıcak havada akşam üzeri su fısfıslama yapma gerekir. Toprağın besleyici özellikte olması gerekir. Karanfil gövdesinin birçok mineral, elemente ihtiyacı vardır. Karanfilin dik durabilmesi için ağ sistemi kurmak gerekir. Karanfil dalları uzadıkça değneğe bağlanmalıdır. Dal kısımları dipten kesilmemelidir. 
]]>
Karanfil Diş Eti https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-dis-eti.html Thu, 29 Nov 2018 14:36:32 +0000 Karanfil Diş Eti hastalıklarında kullanılan etkili bir bitkisel çözümdür. Özellikle diş eti enfeksiyonlarında kullanılan karanfil yağı kullanımı ile güzel sonuçlar alınır. Birçok insan diş hekimine gitmekten korkar ve di Karanfil Diş Eti hastalıklarında kullanılan etkili bir bitkisel çözümdür. Özellikle diş eti enfeksiyonlarında kullanılan karanfil yağı kullanımı ile güzel sonuçlar alınır. Birçok insan diş hekimine gitmekten korkar ve dişleriyle ilgili sorun yaşadıklarında en çok başvurdukları yöntem bitkisel çözümlerdir.  

Karanfil Diş Eti Rahatsızlıklarında Kullanımı

Karanfilin antiseptik özelliği vardır ve bu sayede diş etinde oluşan virüsleri ve mikropları öldürmeye yardımı olur. Kimi zaman diş hekimleri tarafından da tercih edilen karanfilin kullanım şekilleri şöyledir:
 • Bir miktar karanfil yağı yumuşak uçlu bir diş fırçasına sürülür ve ardından diş etinde rahatsızlık hissedilen bölgeye fazla baskı yapmadan, hafifçe masaj yaparak uygulanır.  Karanfil yağının tadından rahatsız olan kişiler bu uygulamadan 15 dakika sonra tuzlu su ile ağızlarını çalkalayabilirler.
 • Karanfil diş eti ağrılarında uyuşturucu etkisi ile de ağrı yaşayan kişilerin rahatlamasını sağlar. Böyle bir durumda karanfil yağı bir fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilebilir.
 • Karanfil yağı bir pamuk üzerine damlatılır ve bu karanfil yağlı pamuk ağrıyan yerin üzerine tutularak ağrının dindirilmesi sağlanır. Yoğun ağrı yaşanan durumlarda kullanılabilir.
 • Diş eti şişmelerinde, karanfil yağı ve karabiber karıştırılarak ağrıyan bölgeye sürülmelidir. Bu uygulama şişliğin inmesine yardımcı olduğu gibi ağrıyı da azaltmaktadır. 
 • Karanfil yağı, sarımsak suyu, kaya tuzu ve biber tozu iyice karıştırılır ve daha sonra ağrıyan diş etinin üzerine bir pamuk yardımı ile sürülebilir.
Doğal çareler ve bitkisel çözümler her zaman iyi birer alternatif olmasına rağmen, diş eti rahatsızlıkları dikkatle müdahale edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı için mutlaka bir diş hekiminin görüşü ve önerisiyle kullanılmalıdır.
]]>
Karanfil Yağı Faydaları https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-yagi-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 09:01:11 +0000 Karanfil yağı faydaları, Karanfil, ülkemizde her mevsim yetişen bir bitkidir. Birçok şifa özelliğine sahip olan karanfilin içerisindeki demir, potasyum, hidroklorik asit, A ve C vitamini bulunmaktadır. Özellikle karanfil yağını Karanfil yağı faydaları, Karanfil, ülkemizde her mevsim yetişen bir bitkidir. Birçok şifa özelliğine sahip olan karanfilin içerisindeki demir, potasyum, hidroklorik asit, A ve C vitamini bulunmaktadır. Özellikle karanfil yağının elde edilmesi ise içeriğinde bulunan tüm bu zengin maddelerin faydaları insanların hizmetine sunulmuştur. Her ne kadar her mevsim yetişebilen karanfil bitkisinin çiçeklerinden ziyade yağı kullanılmaktadır. Hiçbir zaman yapraklarını dökmeyen bir bitki olmasından ötürü her daim karanfil yağının tazesini bulmak ve kullanmak mümkündür. Karanfil bitkisinin ilk tohumları tüm dünyaya Çin ve Hindistan'dan yayılım göstermiştir. Ayrıca bu karanfil yağı kozmetik ve parfüm alanlarında da çok sık kullanılan bir bitkidir. O nedenle de birçok sektörde aktif bir şekilde kullanımı vardır. 

Karanfil yağı faydaları
 • Diş bakımında karanfil yağı: Özellikle diş ve diş etlerinin bakımında ve iyileşmesinde aktif bir role sahip olan karanfil yağı diş ağrılarında diş eti iltihaplarında ve diğer ağız yolu ile ilgili olan boğaz ağrı ve şişliklerin de çok faydalıdır. 
 • Parfüm esansı karanfil yağı: Birçok parfüm firmasının kullandığı karanfil yağı baharatlı kokularda kullanılan bir esans çeşididir. 
 • Saç için karanfil yağı: Saç bakımında birçok sorundan dolayı kullanılan karanfil yağı saçların beslenmesinde ve kırık saçların onarılmasında kullanılmaktadır. Özellikle karanfil yağının zeytinyağ ile inceltilerek saç diplerine uygulanması tüm saç tiplerinde faydalı sonuçlar vermektedir.
 • Sindirim sisteminde ve organlarda karanfil yağı: Özellikle mide gibi organlarda sindirim sisteminde yaşanan hazımsızlık mide bulantısı hastalıklarında kullanılan karanfil yağı bu tür olumsuzlukların rahatlatılmasında çok etkilidir. Bunun dışında diğer organlar içinde kullanılabilmektedir. Kulak bronşit öksürük, astım ve sinüzit gibi hastalıklarında rahatlatılması ve iyileştirilmesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak vücuda faydalı bir hale gelir. 
 • Ciltte karanfil yağı: cilt yüzeyinde meydana gelen akne, sivilce, güneş lekesi, döküntü, pullanma, alerjik reaksiyonlar ve kabarcıklar gibi cilt sorunlarının oluşması durumunda kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Bu yağ çok etkili bir yağ olmasından ötürü cilt yüzeyine uygulanması esnasında mutlak suretle zeytinyağ ile inceltilmesi gerekir. Aksi takdirde cilt yüzeyinde tahriş ve aşınmalara neden olarak daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Çok faydalı bir yapıya sahip olan karanfil yağının kullanım şekli ve yöntemlerinin tam olarak bilinmesi gerekir. Böylelikle faydalarından yararlanmak yerine olası riskleri yaşamak zorunda kalabiliriz. 
 • Ayrıca sinir ve strese dayalı rahatsızlıklarda da sıkça kullanılan karanfil yağı aromaterapi ve masaj ile uygulandığında insan bedeninde rahatlamaya ve gevşemeye yardımcı olur.
Her ne kadar yoğun bir yağ olan karanfil yağı faydalarının saymakla bitmeyeceğini bilsek de bitkinin içeriğindeki maddelerin insan bedeni neleri yapabileceğini bilmek gerekir. Böylelikle uygulanacak herhangi bir işlem esnasında yaşanacak tüm riskler ortadan kaldırılmış olur. Diğer kullanım alanlarında ise zaten zaman kişiler tarafından kullanılmasından ötürü içeriğindeki maddelerin gerektiği miktarlarda kullanılmasına dikkat edilir. Karanfil yağı doğal bir ağrı kesici etkiye sahiptir. O nedenle yine zeytinyağ ile inceltilerek baş bölgesinin alın kısmına masaj yolu ile uygulandığında rahatlatıcı etkisi hemen hissedilebilir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Karanfil Çiçeği https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-cicegi.html Fri, 30 Nov 2018 21:36:59 +0000 Karanfil Çiçeği, hoş kokulu bitki familyasında yer alan sivri ve tırtır yaprağa sahil olan bu çiçek birçok renkte ve türde yetiştirilir. İnce otsu dalları ve yeşil yaprakları olan bu bitki çanak halindeki çiçekleriyle göz Karanfil Çiçeği, hoş kokulu bitki familyasında yer alan sivri ve tırtır yaprağa sahil olan bu çiçek birçok renkte ve türde yetiştirilir. İnce otsu dalları ve yeşil yaprakları olan bu bitki çanak halindeki çiçekleriyle göz alıcıdır. Karanfil çiçeğinin katmerli, kırmızı, pembe, beyaz, sarı, turuncu, alaca renkli farklı boyutlarda birçok türü vardır. Çok senelik bitki grubunda yer alan karanfil çiçeği, kesme çiçek olarak seralarda yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Üremesi çelik ile sağlanır. Genellikle fide olarak ya da tohumla çoğaltılmaktadır. Peyzaj süslemelerinde sıklıkla kullanılan söz konusu bu çiçeğin kokusu bulunduğu alanı sarmalar. Yani karanfil, Hüsnü Yusuf, Çin karanfili ve Dianthus deltoides adı altında karanfil çiçeği çeşitleri bulunmaktadır. Çoğu çiçeklere göre daha uygun maliyete sağlanır. Yetiştirilmesi için ılıman iklime ihtiyaç vardır. Alüvyonlu toprak türünün varlığı bu çiçeğin verimli bir şekilde büyümesine olanak sağlar. Humus bakımından zengin topraklarda karanfil çiçeğinin yetiştirilmesi hem keyifli bir an yaşanması hem de ortamın güzelleşmesi için önem taşır.

Karanfil çiçeği fidesi nasıl dikilir

Karanfil fidelerinin elde edilmesiyle ilkbahar mevsiminde dikimin yapılması idealdir. Karanfil çiçeği, bahçe ya da saksı gibi her türlü alanda yetiştirilebilir. Bahçe kapsamında detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse karanfil  çiçeği fidesi temin edildiği andan itibaren en az bir hafta kadar kök kısmı su içerisinde bekletilmelidir. Amaç, fidenin filizlenmesini sağlayarak toprağa dikiminde hızla kök salmasını kolaylaştırmaktır. Bu zaman zarfı geçtikten sonra köklenen fidanın çapa yapılmış güneş gören toprak alanına dikey bir şekilde dikimi yapılarak üzerine tekrar torak örtüsü kapatılır. Ardından toprağın üzerine hafif baskı yapılarak fidanın dengede durması sağlanır. Bu noktada can suyunun verilmesi de oldukça önemlidir.

Karanfil çiçeğinin bakımı

Yetişen karanfil çiçeğinin ömrünü uzatmak için düzenli olarak bakım yapılması şarttır. Aksi taktirde verimli bir şekilde büyümeden solgun bir şekilde hayata küser. Saksıda yetiştirilen karanfil çiçeğinin toprağı her yıl ilkbahar mevsiminde değiştirilmelidir. Bununla birlikte belirli periyotlarla düzenli sulanması ve solan yapraklarından arındırılması da bakımı için oldukça önemlidir. Bahçede yetiştirilen karanfil çiçeğinin bakımı için de öncelikli amaç düzenli sulamanın yapılmasıdır. Bununla birlikte toprağın aylık olarak çapalanması ve birkaç ayda bir gübrelenmesi toprağın nefes alması ve mineralinin yükselmesi bakımından gerekli bir durumdur. Toprak yüzeyindeki taşların ve yabani otların toplanması bu çiçeğin gelişimine katkı sağlar. Ayrıca, sonbahar mevsiminde karanfil çiçeğinin kuruyan dallarının budanması da yeni filizlerin çıkışına ortam hazırlayacaktır. Bununla birlikte zararlı böceklerden korunma amaçlı ziraai ilaçlamanın yapılması da bakım aşamasında son derece önemlidir. Sıcaklık, bitki gelişimi için apayrı bir değer taşımaktadır. Özellikle güneş ışınlarının karanfil çiçeğine yönelmesi ihtiyaç kapsamında değerlendirilir. Saksı ya da bahçede yetiştirilen karanfil çiçeğinin güneşe gereksinim duyduğunu unutmadan buna yönelik bakımının da sağlanması önemlidir.
]]>
Saç İçin Karanfil Kürü https://www.karanfil.gen.tr/sac-icin-karanfil-kuru.html Sat, 01 Dec 2018 06:21:11 +0000 Saç için karanfil kürü, Saçlar için hazırlanan karanfil kürü faydaları ile bilinen kürler arasında yer almaktadır. Oldukça etkili bir kür olan karanfil kürü evde pratik ve kolay bir şekilde zaman almadan hazırlanabilir. Ayr Saç için karanfil kürü, Saçlar için hazırlanan karanfil kürü faydaları ile bilinen kürler arasında yer almaktadır. Oldukça etkili bir kür olan karanfil kürü evde pratik ve kolay bir şekilde zaman almadan hazırlanabilir. Ayrıca kolay uygulanır. Tamamen doğal bir yöntem olduğu için karanfil kürünü her gün veya haftada 3 kere uygulayabilirsiniz. Karanfil kürünü sıkça saçlarınıza uygulamanız saç sağlığına zarar vermez. Her saç tipine sahip insanlar kullanabilir. ince telli saçlara sahip olanlar veya seyrek saçlara sahip olanlar endişe etmeden kullanabilir. Saç için karanfil kürü bir çok kozmetik ürününden daha etkili sonuçlar vermektedir. Karanfil kürü hem maliyetsiz hemde kolay hazırlanıp hemen saçlara uygulanan bir yöntemdir. üstelik saçlarınızda beklettiğinizde ani olarak dışarı çıkmanız gerektiğinde hiç bir mani olmadan dışarı çıkabilirsiniz. Sizde saçlar için karanfil kürü denemek isterseniz işte tarifi. Mutlaka denemelisiniz. Herkese tavsiye ederiz.

Saç için karanfil kürü malzemeler:
 • 20 tane karanfil tomurcuğu
 • 2 su bardağı kadar su
Saç için karanfil kürü hazırlanışı: Öncelikle bir kab içerisinde su kaynatın.su kaynadıktan sonra içine karanfilleri ilave edin. 5 dakika kadar su ile karanfili beraber kaynatın. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatarak 10 dakika kadar dinlendirin. Hazırlanan karışım dinlendikten sonra süzerek karanfil suyunu bardağa alın. Alınan bu suyu saçlarınıza uygulayarak saç diplerine masaj yapın. Saçlarınızda bu karışımı yarım saat kadar bekletin ve durulayın. saçlarınızı durulamak isteğe bağlıdır. İsteyenler saçlarını durulamaya bilir. Hiç bir  yan etkiye veya zarara neden olmaz. saçlar için karanfil kürü düzenli olarak uygulandığında saç üzerindeki bir çok problemi gidermektedir.

Saç için karanfil kürü faydaları:
 • Saç dökülmelerine karşı oldukça etkilidir.
 • Saçlara özel bir koku kazandırır.
 • Saçlara genel olarak sağlık kazandırır.
 • Saçların daha hacimli görünmesine fayda sağlar.
 • Saçların daha ışıltılı olmasına fayda sağlar
 • Karanfil kürü saçları parlak ve canlı bir görünüme kavuşturur.
 • Saçların daha çabuk uzamasına fayda sağlar.
 • Saçların çoğalmasına fayda sağlar.
]]>
Diş Ağrısına Karanfil Yağı https://www.karanfil.gen.tr/dis-agrisina-karanfil-yagi.html Sun, 02 Dec 2018 05:08:32 +0000 Diş Ağrısına Karanfil Yağı: Karanfil yağının bakteri öldürücü bir özelliği vardır. Doğal yollardan elde edilen bir ağrı kesici olan karanfil özellikle diş ağrılarında kullanımı tercih edilmektedir. Diş ağrıları i Diş Ağrısına Karanfil Yağı: Karanfil yağının bakteri öldürücü bir özelliği vardır. Doğal yollardan elde edilen bir ağrı kesici olan karanfil özellikle diş ağrılarında kullanımı tercih edilmektedir. Diş ağrıları için bir parça pamuğa karanfil yağı ve zeytin yağı dökülerek ağrıyan diş üzerine konur. direkt olarak dişe uygulanan bu karanfil yağı sayesinde ağrı oldukça azalacak ve diş etrafına yuvalanan bakteriler ortadan kaldırılacaktır. Kısa sürede erken teşhis ile tedavi yapılır. Göreceli olmakla birlikte, bu aslında iyi bir tedavidir. Lakin ağrı şiddetinin yüksek olduğu kişilerde, çürük ilerler fakat kişi çok az bir ağrı duyulur. Bu sebeple tedaviyi müsait olacağı bir zamana kadar erteler. Bu erteleme nedeni ile dişte oluşan çürük ilerler ve daha kötü bir duruma gelir. Ve bir gece ansızın zonklamaya başlar. Gerçekte  ağrı kavramının çoğunluğuna  baktığımızda, yalnızca diş ağrısı değil, vücutta oluşan bütün değişikliklerin acısı gece ortaya çıkar. Çünkü gece gün ışığından faydalanma olmadığı için vücutta hormonal değişiklikler başlıyor. Vücut metabolizması en düşük seviyeye iniyor. Vücut direnci en düşük seviyeye geçtiği zaman  dişlerimizde var olan bir çürüğü veya diş etlerimiz de var olan bir iltihabı onarmaya çalışırken, problemli bölgenin çevresindeki iyileştirici kan hücrelerinin miktarı fazlası ile artıyor ve o bölgede oluşan bir basınç ağrısına neden oluyor.

Diş Ağrısına Karanfil yağı kullanın: Ağzımızda bulunan çürük diş içerisine yemek artığı girdiği  zaman ağrı oldukça artacaktır Evinizde bulunması küçük bir  ihtimal de olsa, karanfil yağı diş ağrınıza iyi gelecek ağrıyı oldukça azaltacaktır.. Küçük bir pamuk üzerine karanfil yağı dökerek, çürük dişinizin üzerine bırakırsanız, diş ağrınız hafifleyecektir. Karanfil yağını ağrıyan diş üzerine uygularken çevrede bulunan yumuşak dokulara zarar verebileceği için, sadece diş üzerine uyguladığınızdan kesinlikle emin olmanız gerekir. Dişinizde bir ağrı meydana geldiği zaman, en doğrusu diş hekiminize gitmektir.
]]>
Karanfil Çiğnemek https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-cignemek.html Sun, 02 Dec 2018 06:29:31 +0000 Karanfil çiğnemek, karanfil mutfakların sevilen bir süsü, aynı zamanda ferahlatıcı bir baharatıdır. Üstelik sağlık açısından oldukça fazla marifetleri vardır. Karanfil, yeşil karanfil ağaçlarında yetişir. Kurutulmuş ve Karanfil çiğnemek, karanfil mutfakların sevilen bir süsü, aynı zamanda ferahlatıcı bir baharatıdır. Üstelik sağlık açısından oldukça fazla marifetleri vardır. Karanfil, yeşil karanfil ağaçlarında yetişir. Kurutulmuş ve kahverengi bir yapısı vardır. Bir çok yemeklerde beraber kullanılarak tüketilebilir. Çayla beraber demlenerek içilebilir. Kendi öz suyu alınıp, cilde ve saça uygulanabilir. Aşure gibi tatlıların süsü ve kokusuyla en iyi baharatıdır. Bunlarla birlikte, tarçınla bir araya getirilip, karışım hazırlanarak ta içilebilmektedir. Karanfili tüketim şekli tamamen kişiye bağlıdır. Kullanacağı şekle göre en uygun yöntemle tüketilebilir. Ama en kolay yolu da karanfili sade olarak çiğneyerek tüketebilmektir.

Karanfilin bünyesinde, yüksek oranda demir, protein, fosfor, kalsiyum ve karbonhidrat mevcuttur. Bütün bunlar kişinin vücudunu doğrudan etkiler. Vitamin olarak ta A ve C vitaminleri içerir. Karanfili çiğnemek, belli bir toplum için, ağız kokusu amaçlı kullanılabilir. Çünkü ağızda uzun süre ferah koku bırakır. Fakat çiğneyerek tüketilen karanfilin vücuda oldukça fazla faydaları vardır. Yani ağız kokusu için karanfil çiğnemek, aynı zamanda vücuttaki başka bölgeler içinde fayda sağlamış olur. Belli bir araştırma sonucunda karanfilin kanser üzerinde de etkisini göstereceğine ulaşılmıştır. İçerdiği maddelerle, sindirim sisteminde ki zararlı maddeleri en aza indirmektedir.

Bütün bunlarla birlikte, karanfilin yağı da bir çok yanık ve mantar tedavisinde kullanılabilir. Fakat kullanım şekli doğru uygulanmalıdır. Bazı ciltlerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Karanfil yağının en ilginç marifeti de sinekleri kovmasıdır. 5 saate kadar sinek bulunan bölgede etkisini gösterebilmektedir.

Karanfil çiğnemek faydaları nelerdir
 • Karanfil tam bir doğal ağız kokusu ilacıdır. Üstelik etkisini uzun süre gösterir.
 • Sindirim sistemini doğrudan etkiler ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.
 • Vücuttaki bakterilerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Ağız içinde oluşan bakterileri ve çeşitli mikropları öldürücü etkisi vardır.
 • Diş ağrısına oldukça iyi gelir.
 • Karanfil çiğnemek, baş ağrısını keser. Doğal bir ağrı kesicidir.
 • Boğazdaki enfeksiyonları tedavi eder.
 • Üst solum yollarına bağlı soğuk algınlığının tedavisi için oldukça faydalıdır.
 • Kişi bünyesindeki uykusuzluk problemlerine iyi gelir. Çünkü sinirlere karşıda yatıştırıcı özelliği vardır. Gün içinde aşırı gergin zaman geçiren kişiler sürekli kullanabilirler.
 • Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.
 • Kişilerin kilo vermesinde oldukça etkilidir. Çünkü vücudun yağ yakmasına oldukça yardım eder.
 • Mide ağrısına ve bulantısına oldukça iyi gelir. Hazımsızlığı ve şişkinliği alarak, vücutta gaz varsa gazın sökülmesini sağlar.
 • Aynı zamanda kadınların hamile kalmasına da yardımcı olur.
 • Karanfil çiğnemek, kişi için zor gelen bir durum olur yada sevilmezse, sulandırmak yada çaya katılması gibi yöntemlerle de rahatlıkla tüketilebilir.
]]>
Karanfil Yemek https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-yemek.html Mon, 03 Dec 2018 03:24:24 +0000 Karanfil Yemek, yaklaşık 20 metre yüksekliğinde olan ve kışın ağaç dökmeyen bir ağacın tomurcuklarını kurutarak karanfil elde edilir. Karanfil hoş kokulu bir baharat türüdür fakat birçok amaç için kullanılmaktadır Karanfil Yemek, yaklaşık 20 metre yüksekliğinde olan ve kışın ağaç dökmeyen bir ağacın tomurcuklarını kurutarak karanfil elde edilir. Karanfil hoş kokulu bir baharat türüdür fakat birçok amaç için kullanılmaktadır. Özellikle karanfil yemek faydalı mı yoksa zararlı mı tartışması sürekli gündeme gelmektedir. Karanfilin hem faydaları hem de bir takım zararları vardır. Karanfil yemek her insanda farklı sonuçlar doğurabilir. Yani bazıları karanfilin sadece faydalarından yararlanır bazılar da faydanın yanında karanfilin zararlarını da hisseder. 

Karanfil Yemek Faydalı Mı

Karanfilin faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle hoş kokusu sayesinde ağızdaki kötü kokuları engeller. Fakat bunun dışında da karanfilin faydaları vardır. Karanfilin başlıca faydaları şu şekildedir;

 • Sinüzit ile sorun yaşayanlar için karanfil yemek güzel bir çözüm olabilir. Birçok bilimsel araştırma da karanfilin sinüzitleri temizlediği kanıtlanmıştır.
 • Karanfil yemek karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik şikayetlerini giderir.
 • Özellikle kışın soğuk algınlığına karşı karanfilin bal ile yenilmesinin faydalı olduğu söylenmektedir.  Bunun için ılık suyun içerine bir miktar bal ve karanfil konulup alınabilir.
 • Karanfil yemek strese karşı etkili bir çözüm olabilir. Karanfil sayesinde kişide rahatlama ve gevşeme meydana gelir. Bu sayede stresle mücadele de yardımcı olur.
 • Karanfilin yorgunluk giderici özelliği de vardır. Özellikle hoş kokusu sinir sistemlerinde etkileyici rol oynar. Yorgunluktan kaynaklanan kötü ve olumsuz düşünceleri sizden uzaklaştırır. Ruh sağlını olumlu yönde etkiler.
 • Karanfil yemek diş ağrılarını dindirir. Karanfilin diş macunu sektöründe sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Karanfil diş ağrılarına iyi gelir ve çok kısa sürede ağrıları dindirebilir.
 • Karanfil yemek kusma ve bulantılara iyi gelebilir. Karanfilin özellikle sabah yenilmesi durumunda çok faydalı olduğu söylenmektedir.
 • Kötü ağzı kokusu ve öksürük giderici özelliği vardır. Rahatsız eden ağız kokularına karşı etkili çözüm olur ve yemekler ile birlikte tüketildiğinde öksürük azaltır.
 • Sürekli yüksek ateş şikayeti olan kişilerin sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Kan akışını hızlandırır ve kalbin daha düzenli çalışmasını sağlar.
 • Karanfil yemek hafıza güçlendirir. Unutkanlık sorunu olanlar için mükemmel bir çözümdür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolesterolü kontrol altında tutar.
 • Hazımsızlık sorunu olanlar için faydalıdır. Sindirim sistemini düzenler.
 • Cinsel isteği ve performansı artırır. 

Karanfil Yemek Zararlı Mı

Karanfil yemek bazı kişilerde farklı sonuçlar doğurabilir veya bunun yan etkileri olabilir. Bu yüzden karanfili kullanmadan önce mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Karanfil tüketmenin başlıca zararları şu şekildedir;

 • Karanfil yemek vücuttaki alerji reaksiyonlarını artırabilir ve çeşitli alerjilere neden olabilir. Deride döküntü ve boğazda şişme gibi rahatsızlıklar görülebilir. Hatta bazı alerjiler ölüme bile neden olabilir.
 • Sigara kullanan kişilerde karanfil yemek akciğere gönderilen sigara dumanı ve toksin miktarını artırır. Buda akciğere ve solunum yollarına ciddi oranda zararlar verir.
 • Ağız içi duyarlılığı artırır ve dişlerde enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Karanfil yemek kan akış hızını artırdığı için kanamaları yaralanmalarda kanın durması geç olur ve hastada aşırı kan kaybı gerçekleşir. Buda ölümle sonuçlanabilir.
]]>
Karanfil Yağı Diş https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-yagi-dis.html Tue, 04 Dec 2018 02:29:37 +0000 Karanfil Yağı Diş, karanfil ağacından elde edilen karanfil yağı sağlık için önemi ve etkisi büyüktür. Karanfil yağı fosfor, sodyum, kalsiyum, demir ve C vitamini bakımından zengindir. Karanfil yağı kozmetik, ilaç yapımı Karanfil Yağı Diş, karanfil ağacından elde edilen karanfil yağı sağlık için önemi ve etkisi büyüktür. Karanfil yağı fosfor, sodyum, kalsiyum, demir ve C vitamini bakımından zengindir. Karanfil yağı kozmetik, ilaç yapımında ve parfüm yapımında kullanılır. Karanfil mutfakta sevilen baharat türüdür. Karanfil yağı yemek yapımında tercih edilmez. Pasta ve sütlü tatlıların içine karanfil atıldığı zaman güzel koku ve aroma katar. Karanfil bitkisel tedavi için çok kullanılır. Karanfil çayı sindirim sistemine faydalı olduğu için tüketilir. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı ağrı kesici olarak kullanılır. Ağız da güzel koku oluşmasını sağlar. Boğaz şişkinliği, diş ağrısı, diş eti iltihaplanması ve diş enfeksiyonuna karşı karanfil yağı çok faydalıdır. Baş ağrısına da iyi gelir. Karanfil yağı pamuk ve peçete üzerine dökülür ağrıyan diş arasına konur. 10 dakika bekledikten sonra ağrının geçtiği yavaşça hissedilir. Karanfil yağı bakteri öldürücü ve mantar giderici özelliği olduğu için devamlı kullanır. Karanfil yağı diş içine yerleşen bakteri, mikrobun giderilmesini sağlar. Karanfil yağı ağız kokusuna da iyi gelir ve kötü kokuyu engeller. Su ve karanfil yağı karıştırılıp ağız içinde gargara yapılınca mikroplar ölür ve güzel koku oluşur. Karanfil yağı özellikleri bakımından kuvvetli ve güçlü yağdır. Su ile karıştırılıp ağız içine ve etrafına sürüldüğü zaman kalıcı olan yara, kızarıklar varsa giderilir. Karanfil yağı diş çürüklerine karşı iyi gelir. Ağrıyan diş üzerinde antiseptik etki yaptığı için ağrıyı keser. İltihap kurutucu, ağrı kesici özelliktedir.

Karanfil yağının faydaları

Karanfil yağı keskin aromalı ve güçlü kokusuyla tercih edilen faydalı bitki yağıdır. Karanfil yağı diş ağrıları, diş eti rahatsızlığı için ağrı kesici özelliktedir. Diş içinde yara, apse, diş iltihabı varsa karanfil yağı sürülmesi iyi gelecektir. Karanfil yağı saç içinde faydalıdır. Saç diplerini besler ve uzamasına yardımcı olur. Saç maskesi yapılarak saçın doğal olması sağlanır. Kozmetik ürünlerinde kullanılır. Sabun ve parfüm yapımında karanfil yağı kullanılır. Kozmetik ürünlerinde güzel koku oluşturduğu için tercih edilir. Cilde karanfil yağı sürülünce güçlü ve sık görünüş oluşturur. Vücutta kızarıklık varsa, yüzde yara, leke varsa geçmesini sağlar. Karanfil yağı suyun içine birkaç damla damlatılıp içilince uyku düzeni bozukluğuna ve unutkanlığa iyi gelecektir.
]]>
Rüyada Karanfil Baharatı Görmek https://www.karanfil.gen.tr/ruyada-karanfil-baharati-gormek.html Tue, 04 Dec 2018 11:27:30 +0000 Rüyada karanfil baharatı görmek, görülen rüya hayırlara vesile olması dileğiyle aydınlığa yorumlanmalıdır. Rüya sahibi için bu rüya hayatında bir takım olayların ters gideceğine işaret eder. Kişi veya kişilerin gördü Rüyada karanfil baharatı görmek, görülen rüya hayırlara vesile olması dileğiyle aydınlığa yorumlanmalıdır. Rüya sahibi için bu rüya hayatında bir takım olayların ters gideceğine işaret eder. Kişi veya kişilerin gördüğü rüyada parasal olarak bir kayıp yaşayacağına yorumlanır. Birçok sıkıntının üstesinden gelecek olan rüya sahibinin yaşayacağı sorunlarla üzüleceğine ve geçmişte yapılan hataların önüne çıkmasına rivayet eder. Rüyada karanfil baharatı görmek kişinin yaşayacağı bir hastalıkla ilgili çekeceği sıkıntıya aile içinde yaşanan sorunların çözülmemesine ve uzun süreceğe delalet eder. Bekar bir erkeğin bu rüyayı görmesi sevdiğinden ayrılacağına çıkar. Ayrıca bu rüyayı gören bekar bir bayanın hayatında olan kişiyle bir takım olumsuz kararlar alacağına aralarının açılacağına iki taraf için zor günler yaşanmasına işarettir. Görülen rüya bazı zamanlarda rüya sahibinin çok yakınına çıkabilir.

Rüyada karanfil baharatı görmek : üzücü haberin geleceğine rüya sahibinin derinden yaşayacağı bir acıya işaret eder. Rüyayı gören kişinin çok hayırsever biri olduğuna ve maddi olarak çok destek veren, fakir insanlara yardım ederek arkasında birçok hayır duası olduğuna işaret eder. İş hayatında her şeyin biterek iflas dönemine gireceğine rüyayı gören kişi için ciddi bir masraf çıkacağına yorumlanır. Rüyada karanfil baharatı görmek rüya sahibinin  belli bir aradan sonra gerçekleşeceği hayalin mutluluğunu yaşayacağına yorumlanır. Karanfil baharatı görmek evlilik yapılacağına ve rüyayı gören bayanın çocuk sahibi olacağına rivayettir. 

Rüyada karanfil baharatı görmek : bazı insanlar için rüya sahibinin cimri olduğuna ve hiç kimseye bir hayrı olmayacağına alamet eder. Görülen rüyada eşler arasında her türlü sorunun aşılmasına işaret ederek mutlu olunacağının habercisidir. Her anlamda zeki olarak bilinen bir kadının aşık olacağına delalet eder. Rüyada karanfil baharatı görmek zenginliğin habercisi olarak aile içinde düşen bir mirasla zenginliği yaşayacağına rivayet eder. 
]]>
Karanfil Ne İşe Yarar https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-ne-ise-yarar.html Wed, 05 Dec 2018 06:25:48 +0000 Karanfil Ne İşe Yarar: Karanfil içinde çok fazla bileşenler bulunan bir bitki türüdür. Daha çok mutfak kültüründe baharat olarak kullanılır. Güzel kokusu ve damakta bıraktığı lezzetten dolayı yemeklerde kullanılır. Karanfil Ne İşe Yarar: Karanfil içinde çok fazla bileşenler bulunan bir bitki türüdür. Daha çok mutfak kültüründe baharat olarak kullanılır. Güzel kokusu ve damakta bıraktığı lezzetten dolayı yemeklerde kullanılır.

Karanfilin Özellikleri: Antioksidan deposu olarak bilinen karanfilin taşıdığı özellikleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Alerjik
 • Antiseptik 
 • Antiviral 
 • Antibakteriyel

Karanfil bitkisi ouganol diye uçucu bir yağ başta olmak üzere 36 farklı bileşen içermektedir bu bileşenler. Karanfil vücuda pek çok yaraları vardır. Bunlar Demir, fosfor, sodyum, potasyum, iyot, C vitamini, omega-3, magnezyum, kalsiyum, çözünebilir lif, ayrıca karanfilin kurutulmuş tomurcukları, çiçekleri, yaprakları ve sapları Çin tıbbında vücutta çıkan yaralar için ilaç yapılarak kullanımıştır.

Karanfil Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir

Vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendiren karanfil antiseptik özelliği sayesinde vücuttaki mikropları öldürür

Ağız kokusu: Doğal bir antiseptik görevi yapan karanfil özellikle soğan sarımsak gibi çok ağır kokan yiyeceklerin ağızda bıraktığı kokuyu gidermeye yardımcı  olur. Karanfil ağızda kötü koku yapan bakterileri öldürür, daha sonra boğazın dil, damak ve küçük dile yakın bölgesindeki bakterilerden yok olmasına sebep olur. 5 dakika ağızda çiğnenen karanfil aromatik güzel kokusuyla ağızda hoş bir koku bırakması ağızdaki kötü kokuları yok eder.

Kusma ve bulantı: Aromatik yapısı ve yatıştırıcı özelliği ile mide bulantısı ve kusmayı önleyen ayrıca gebelikteki olan mide bulantısı ve kusmalar önlemeye yardımcı olan karanfil ne işe yarar sorusunun en iyi cevabıdır 

Ağrı kesici: Karanfil eklem ağrısı, kas ağrısı ve vücudun her hangi bir yerinde oluşan iltihabı giderici özelleri de omega 3, kalsiyum ve demir yönünden oldukça zengin olan karanfil yağı eklem ağrılarına ve kemiklerin gücünü artırmasına, romatizmaya ağrısını gidermeye yardımcı olur.

Karanfil yağı  anti bakteriyel, anti enflamatuar ve balgam sökücü özellikleri sayesinde pek çok solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, tüberküloz, astım, bronşit, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara her gün 2-3 fincan karanfil çayı iyi gelmektedir.

Bazen 1-2 karanfil çiğnemek de nefes açmaya iyi gelir.

Baş ağrısı: Karanfilin yatıştırıcı özelliği bazı hastalıkların belirtisi olan baş ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Özellikle migren, tansiyon karanfil yağının  anti enflamatuar bileşeni soğutucu ve  hafif uyuşturma etkisi vücutta bulunan ağrıları hafifletir.

Ayrıca karanfil ne işe yarar sorusuna idrar ve gaz söktürücü, balgam söktürücü, unutkanlık önleyici diye sıralayabiliriz.

]]>
Pembe Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/pembe-karanfil.html Thu, 06 Dec 2018 03:07:58 +0000 Pembe Karanfil: samimi ve gerçekten hissedilen duyguları temsil eder. Pembe karanfil vermek zeytin dalı uzatmak gibidir. İstenmeyen olumsuz bir sonucu, olumlu bir şekilde sonlandırmaya çalışmak  gibidir. Karşınızdaki kişi il Pembe Karanfil: samimi ve gerçekten hissedilen duyguları temsil eder. Pembe karanfil vermek zeytin dalı uzatmak gibidir. İstenmeyen olumsuz bir sonucu, olumlu bir şekilde sonlandırmaya çalışmak  gibidir. Karşınızdaki kişi ile duygusal bağlarınızı bitirmiş iseniz, pembe karanfiller sunarak, arkadaşlığa dönüşen bir ilişkiye devam etmek istediğinizi dile getirmiş olursunuz.Duygusal anlamda bir şeylerin bittiğini, ama arkadaşlık, dostluk anlamında onu kaybetmek istemediğinizi ima etmiş olursunuz. Pembe, neşe ve mutluluğu temsil eden bir renktir. Pembenin sakinlik verme rahat hissettirme gibi etkileri de vardır. Bu olumlu etkilerle karanfilde pembenin anlamı, genel olarak olumlu ve güzel duygulardır.

Pembe Karanfil Hangi Hisleri Belirtmek İçin Kullanılabilir; Pembe karanfil seni unutmayacağım anlamını da taşır. Çok önemsenen bir ilişkinin bitmesi sonucu, pembe karanfil verilmesi evet senden istemeyerek ayrılıyorum. Ama seni unutamam, unutmayacağım demektir. Pembe güller genellikle duygular henüz açıkça söylenmediğinde kullanılır ve  Gönlüm sende anlamını taşır. İlişkinin başlangıcında pembe güller vardır. Ama ilişkinin sonunda hiç istenmeyen bir ayrılık varsa, bir şeyler ayrılık durumunu gerektirmiş ise  taraflardan biri veya ikisi hala birbirlerini seviyorlarsa işte o zaman pembe karanfil vazgeçemeyişi anlatmak istercesine sunulur. Kişi Duygularını tek bir hareketle ve bir çiçekle anlatmış olur. Çiçeklerin dili her zaman  hayatımızda var olmuştur. Bu çok güzel bir buluş. Bazen dilimizin yetmediği veya anlatmak isteyip de anlatamadığımız duygular vardır. Söylemek isteriz ama yanlış anlaşılmaktan korkarız ya da pişman olabileceğimiz duygusu bizi engeller. Söylemek isteriz de söyleyemeyiz. İşte bazen çiçekler; kırmızı güller, pembe karanfiller; arkadaş,aracı olur bizlere. Böylece dilimize gelip söyleyemediğimiz, çekindiğimiz o güzel duyguları anlatırlar sevdiklerimize. Sonuç olarak; içimizde kalmaz duygularımız. Bir gün keşke... dememiş oluruz geçmişimize baktığımızda. Belkide evlenmiş oluruz. O kişi ile mutlu bir yuva kurmuş oluruz pembe bir karanfil sayesinde.
]]>
Karanfil Çayı Faydaları https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-cayi-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 13:04:10 +0000 Karanfil Çayı Faydaları, Güney Amerika ve Asya'nın tropikal bölgelerinde yetişen aromalı, hoş kokulu bir bitki olan karanfilden çay elde edilmesiyle sağlık bakımından vücudun her bir noktasına oldukça fayda sağlar. Karanfil, Karanfil Çayı Faydaları, Güney Amerika ve Asya'nın tropikal bölgelerinde yetişen aromalı, hoş kokulu bir bitki olan karanfilden çay elde edilmesiyle sağlık bakımından vücudun her bir noktasına oldukça fayda sağlar. Karanfil, baharat kapsamında değerlendirilen bir bitki türüdür. Çay elde edilmesinin yanı sıra birçok besin maddesinin içerisinde de kullanılmaktadır. Hoş kokulu ağaçlar familyasına mensup karanfilin çay olarak kullanımı özellikle diyet yapan kişiler açısından ön planda tutulmuştur. Eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan karanfil çayının Çin'de tedavi amaçlı kullanılmaktaydı. Son derece değerli olan karanfil çayının faydaları sayılmakla bitmez. Karanfilin A, E, K, B6 vitamini açısından zengin olması ve potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum minerallerini içerisinde yoğun bir şekilde barındırması çayının yapılmasında da bu vitamin ve minerallerin vücuda alınmasına olanak sağlar. 

Karanfil çayı faydaları denildiğinde akla ilk gelen keskin aroması ile diş ağrılarını iyileştirmede katkı sağlamasıdır. Karanfil çayının kaynatılıp soğuması ile tüketilmesi ağız içi enfeksiyonlarını engelleyerek diş ağrısını geçici süreliğine de olsa dindirir. Bu çayın sıcak bir şekilde tüketilmesi solunum yollarını açarak damar yolu tıkanıklarının giderilmesine yardımcı olur. Öksürüğü keser. Antioksidan görevini üstlenmesi ile kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Saç, kıl kökleri ve tırnak sağlığı için oldukça yararlıdır. Sindirim sorunlarını giderip kabızlığı önler. Bununla birlikte vücutta oluşan iltihaplanmaları söküp atar. Mide bulantısı ve kusma oluşumunu dindirir. Sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Kan akışının hızlanmasına imkan tanır. Ağızdaki kötü kokuyu giderir. Temiz nefes oluşumunu sağlar.

Karanfil çayının cilde faydası

Karanfil çayının günlük belirli oranda tüketilmesiyle cilt nem dengesini korur. Cilt sağlığının birçok hastalıktan korunmasını sağlar. Deri yüzeyinin parlak ve canlı görünümlü olmasına ortam hazırlar. Cilt gerginliğini giderip yumuşak doku oluşumuna olanak sağlar. Siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler. Doku hücrelerinin yenilenmesi için oldukça yararlıdır. Yaraların kısa sürede iyileşmesi için tedavi sürecine hız kazandırır. Ölü derinin dökülmesini ve cildin nefes almasını sağlar. Mikropların yaşam alanını yok eder. Cildin sağlıklı bir şekilde beslenmesine katkıda bulunur.

Karanfil çayının saça faydası

Karanfil çayının vitamin ve mineraller bakımından değerli olması hem bu çayın tüketimi halinde hem de soğuduktan sonra saça uygulanmasıyla birlikte saç köklerinin sağlam bir yapıya sahip olmasına katkı sağlar. Saçın dökülmesini ve saç derisindeki kepeklenmeyi giderir. Parlak, canlı ve hacimli saç görünümüne imkan tanır. Bununla birlikte saçın uzaması için de ayrı bir fayda sağlar. Ayrıca, saç köklerinde egzama oluşumunu önleyerek daha kalın saç tellerinin meydana gelmesi açısından fayda sağlar.

Karanfil çayının metabolizmaya faydası

Karanfil çayı sıcak veya soğuk olarak tüketildiğinde sindirim sistemini düzenleyerek metabolizmanın çalışmasını sağlar. Özellikle dışkı yaparken zorlanan insanlar bu çayı içtiklerinde rahatlıkla dışkılarını yapmaktadır. Bununla birlikte bağırsakların aktif olarak çalışmasına katkıda bulunup metabolizma içinde enfeksiyon oluşumunu önler. Aşırı yenilen yemek sonrası karın şişliğinin dinmesine yardımcı olur. Mide bulantısını giderip iştahın açılmasını sağlar.
]]>
Elma Tarçın Karanfil Limon Karabiber Çayı https://www.karanfil.gen.tr/elma-tarcin-karanfil-limon-karabiber-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 14:09:29 +0000 Elma tarçın karanfil limon karabiber çayı; Bu çay özellikle metabolizma hızlandırıcı ve zayıflama çayı olarak bilinmektedir. Eğer 3-5 kilo fazlalığınız varsa bu çayın faydasını görebilirsiniz. Ancak zayıflama çayını Elma tarçın karanfil limon karabiber çayı; Bu çay özellikle metabolizma hızlandırıcı ve zayıflama çayı olarak bilinmektedir. Eğer 3-5 kilo fazlalığınız varsa bu çayın faydasını görebilirsiniz. Ancak zayıflama çayını tüketirken yürüyüş ve spor yapmayı ihmal etmeyin. Bu çaya devam ettiğiniz sürece metabolizmanızın hızlandığını ve kilo verdiğinizi gözlemleyeceksiniz. 

Elma tarçın karanfil limon karabiber çayı için gerekli malzemeler:
 • 2 adet yeşil elma
 • 2 adet kabuk tarçın
 • 1 adet limon
 • Bir tatlı kaşığı tane karabiber
 • Bir tatlı kaşığı tane karanfil
 • 2 litre su
Elma tarçın karanfil limon karabiber çayı yapılışı:

Yıkanmış elmalar ve limon kabuklarıyla birlikte parçalara bölün ve çekirdeklerini ayırmadan uygun büyüklükte bir tencereye alın. Üzerine suyu ilave edin. Daha sonra iki adet tarçını, bir tatlı kaşığı karabiberi ve bir tatlı kaşığı karanfili de ekleyin. Tencereyi ocağa alıp, elmalar yumuşayıncaya kadar kaynamaya bırakın. Elmalar yumuşayınca ocağın altını kapatabilirsiniz. Biraz soğuduktan sonra bir sürahiye süzüp, günde 3 defa olmak üzere yemeklerden 10 dakika önce için.

Bu metabolizma çayını sıcak ya da soğuk tüketebilirsiniz. Çayı en az bir hafta boyunca içmeye devam etmek gerekir. Faydası ancak bir hafta sonra görülmeye başlanır. Hamile olan kişiler ve bu çayın içerisinde ki malzemelere karşı alerjisi olmayan kişiler güvenle tüketebilir. 

Elma tarçın karanfil limon karabiber çayı metabolizmayı hızlandırır, vücudunuzdan ödemi attırır ve kilo vermeniz de yardımcı olmaktadır. Ancak çayı hazırlarken içine kesinlikle karanfil koymamayı sakın unutmayın. Karanfil sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları çalıştırma etkisi bulunmaktadır.
]]>
Tarçın Karanfil Çayı Zayıflatırmı https://www.karanfil.gen.tr/tarcin-karanfil-cayi-zayiflatirmi.html Fri, 07 Dec 2018 07:10:30 +0000 Tarçın karanfil çayı zayıflatırmı, Tarçın karanfil çayı sindirimden, mide ye kadar etkisini gösterir. Zayıflatma etkisi oldukça yüksektir. Çünkü bünyede tokluk hissi yaşatır. Ayrıca, midedeki şişlikleri hızlıca alır Tarçın karanfil çayı zayıflatırmı, Tarçın karanfil çayı sindirimden, mide ye kadar etkisini gösterir. Zayıflatma etkisi oldukça yüksektir. Çünkü bünyede tokluk hissi yaşatır. Ayrıca, midedeki şişlikleri hızlıca alır. Faydalarının biriside vücuttaki metabolizmayı ciddi oranda hızlandırmasıdır. Kişi vücudunda yağ yakmasına yardım etme etkisinden dolayı da zayıflaması çok zor olmaz. Karışımın içindeki tarçın da kan şekerini dengeler ve kilo oranını kontrol altında tutar. Birçok ünlünün düzenli ve sürekli kullanarak zayıfladığı, formunu koruduğu da bilinmektedir.

Tarçın karanfil çayı nasıl hazırlanır
2 adet tarçın kabuğu bir kaç parçaya ayrılarak, kaynayan suyun içine atılır. Ardından suya bir kaç adet karanfil eklenir. Ağzı kapatılarak demlenmesi beklenir. 10-15 dakika sonra tüketilebilir.
Bu işlem tarçın kabuğu değil tozu ile yapılacaksa, kaynamış bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı dolusu tarçın eklenir ve aynı şekilde içerisine birkaç adet karanfil atılarak bekletilir. Demlendikten sonra içilebilir.
Bu işlemi normal çay demliğinde yaparak, gün içinde klasik çay içer gibi tüketmek daha sağlıklı olur.

Tarçın karanfil çayının faydaları,
 • Metabolizmayı çalıştırır.
 • Sindirim sisteminin işini kolaylaştırır.
 • Yağ yakıcı özelliği vardır
 • Cildi güzelleştirir.
 • Vücudun direncini arttırır.
 • Midedeki sancı ve şişkinlikleri yok eder.
 • Kişiye tokluk hissi verir.
]]>
Hamilelikte Karanfil Çayı https://www.karanfil.gen.tr/hamilelikte-karanfil-cayi.html Sat, 08 Dec 2018 02:43:22 +0000 Hamilelikte Karanfil Çayı, baharat grubuna giren bir bitki türü ile su karışımının kaynatılmasıyla elde edilen karanfil çayının gebelik döneminde tüketimi son derece zararlıdır. Şöyle ki gebeliğin ilk aylarında düşük t Hamilelikte Karanfil Çayı, baharat grubuna giren bir bitki türü ile su karışımının kaynatılmasıyla elde edilen karanfil çayının gebelik döneminde tüketimi son derece zararlıdır. Şöyle ki gebeliğin ilk aylarında düşük tehlikesi yaratacağı için tavsiye edilmez. İlerleyen aylarda da hamilelikte karanfil çayı tüketimi beraberinde birtakım rahatsızlıkları getireceğinden bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Söz konusu bu çayı içen hamilelerde karın ve kasık ağrılarıyla birlikte mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi sağlık sorunları ortaya çıkmıştır. Hatta düşük yapmaya sebebiyet verip sağlığı olumsuz yönden etkilemektedir. Bu nedenle gebelik dönemindeki kadınların karanfil çayı tüketimi yanlıştır. Karanfilin içeriğindeki keskin maddeler vücuda hemen işleyeceği için sindirim sistemini de bir süreliğine de olsa yoğun bir şekilde çalıştırıp hamilelerin bu yönde rahatsız olmasına kaynaklık eder.

Hamilelikte karanfil çayının saça uygulanması faydalı mıdır

Karanfil çayımın hamilelikte zararının yanı sıra soğuk olarak saça uygulanması halinde faydası da vardır. Organik olarak içerisinde herhangi bir katkı maddesi içermeyen karanfilin çay haline getirilip saç üzerine kosa süreliğine sürülmesi yönünde hiçbir şekilde problem oluşmaz. Saç köklerinin baştan aşağı beslenmesini sağlar. Saç derisinde oluşan kepek, pullanma, mantar, deri sertleşmesi gibi rahatsızlıkların önüne geçerek derinin nefes almasını sağlar. Bununla beraber saç köklerinin güç kazanmasına yardımcı olun saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına imkan tanır. Ayrıca, saçın yağ ve kirden arınmasını kolaylaştırır. Hamilelikte karanfil çayının saça uygulanması faydalı mıdır denildiğinde cevap olarak doğru kullanım ve organik karanfilin usulüne uygun çay elde edilmesi ile fayda olarak sağlık açısından önem teşkil eder.
]]>
Saça Karanfil Suyu https://www.karanfil.gen.tr/saca-karanfil-suyu.html Sat, 08 Dec 2018 20:58:48 +0000 Saça karanfil suyu, Biz kadınların en temel aksesuarlarından bir tanesi de şüphesiz ki saçlarıdır. Sadece kadınların değil aslında erkeklerin de aksesuarıdır saçları. Hem kadınlar hem erkekler olarak saçlarımız olmasa ken Saça karanfil suyu, Biz kadınların en temel aksesuarlarından bir tanesi de şüphesiz ki saçlarıdır. Sadece kadınların değil aslında erkeklerin de aksesuarıdır saçları. Hem kadınlar hem erkekler olarak saçlarımız olmasa kendimizi kesinlikle çok eksik hisseder ve beğenmeyiz. Sürekli saçlarımıza bakar, güzel ve bakımlı görünmesi için hep bir şekilde özen gösteririz. Ancak hep bakım yapamadığımız zamanlarda illaki olacaktır. Saçlarımız sürekli boyamaktan, hava şartlarından ve güneşten vs. fazlası ile zarar görmektedir. Saça bakım yapmak için kullanabileceğimiz ürünlerden bir tanesi de  karanfildir. 

Dünyanın neredeyse her yerinde kullanılan karanfil saça en faydalı olan bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Karanfil saç dökülmesine vr çeşitli sebeplerden dolayı yıpranmasına çok iyi gelmektedir. Düzenli olarak saça uygulandığı zaman saçlarınızda ki değişikliği hemen fark edersiniz. Bende bugün sizlere saçlarınıza bakım yapabileceğiniz bir karanfil suyu tarifi vereceğim. Kolay gelsin. 

Saça karanfil suyu nasıl uygulanır
 
1 litre suyun içerisine 1 çay bardağı karanfilin hepsini boşaltın ve bu şekilde 24 saat ağzı kapalı bir şekilde bekletin. 24 saatin sonunda karanfilleri süzüp suyunu saçlarınızın her yerine eşit bir şekilde gelecek şekilde sürün ve tarayın. Saçınızın her yeri karanfil suyu ile ıslandıktan sonra bir gün boyunca bu şekilde bekletin. Bu işlemi 1 gün yapıp bir gün yapmayın. Eğer her gün yaparsanız saçlarınız zarar görecektir. 

Saça karanfil suyu faydaları 
 • Saça hacim kazandırır. 
 • Saçın gür bir görüntü kazanmasını sağlar. 
 • Düzenli kullanıldığı zaman saç dökülmesini durdurur. 
 • Saçların parlak ve canlı görünmesini sağlar. 
 • Saçın çabuk uzamasını sağlar. 
]]>
Karanfil Ağacı Tohumu https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-agaci-tohumu.html Sat, 08 Dec 2018 21:18:59 +0000 Karanfil Ağacı Tohumu, her mevsim yeşil kalan karanfil ağacı belirli bir dönemde tohum verimi sağlar. Bu bitkinin ana yurdu Endonezya coğrafyasıdır. Afrika kıtası kapsamındaki Zengibar ve Hint Okuyanusundaki adalarda karanfil ağa Karanfil Ağacı Tohumu, her mevsim yeşil kalan karanfil ağacı belirli bir dönemde tohum verimi sağlar. Bu bitkinin ana yurdu Endonezya coğrafyasıdır. Afrika kıtası kapsamındaki Zengibar ve Hint Okuyanusundaki adalarda karanfil ağacı tohumunun yetişme alanı geniştir. Türkiye'nin mevcut iklim koşulları karanfil ağacı tohumunun yetiştirilmesi için elverişli değildir. Bu nedenle dışarıdan ithal edilmektedir. Söz konusu bu ağacın boyu yaklaşık 10-15 metredir. Çan şeklindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcuklaşması sonucu elde edilen bu tohumlar ilk aşamada yeşil renkte olup kurutulduktan sonra koyu bir renk alır. Kışın yapraklarını dökmeyen karanfil ağacı tohumları ilkbahar mevsiminden sonra ortaya çıkmaya başlar. Yaz mevsimine yaklaştıkça güneş ışınlarıyla olgunlaşır. Ilıman iklim türü ve alüvyonlu toprak yapısında yetiştirilmeye uyum sağlayan karanfil ağacı tohumu, küçük boyutlarda kahverengi ve siyah tonlarındadır. Söz konusu bu tohum odunsu ve hoş kokuludur. Tarım faaliyetlerinde bu tohumla çoğaltma yöntemi olarak karanfil ağacı yetiştirilebilir.

Karanfil ağacı tohumunun faydaları

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan karanfil ağacı tohumunun tüketimi halinde sağlık yönünden birçok faydası vardır. Özellikle antioksidan görevini üstlenmesi vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Cildin beslenmesini, nem dengesinin belirli bir oranda olmasını ve canlılığını sağlar. Öte yandan saç köklerini sağlamlaştırıp saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Damar yollarını açıp kan akışının hızlanmasına katkıda bulunur. Ağız kokusu giderilmesinde son derece önemlidir. Diş ağrılarını bir süre dahi olsa azaltır. Sindirim problemlerini çözüme kavuşturur. Vücudun herhangi bir organındaki iltihaplanma oluşumunun tedavisinde etkilidir. Yaraların iyileştirilmesini sağlar. Bu tohumunun öğütülmesi ile birlikte  birçok besin maddesi içerisinde kullanımı apayrı bir aroma katkısı sağlar.
]]>
Çaya Karanfil https://www.karanfil.gen.tr/caya-karanfil.html Sun, 09 Dec 2018 15:54:37 +0000 Çaya karanfil, Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan karanfilin sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok sayıdadır. Bir çok lezzetli besinleri de tadı ve kokusu ile süsler. Normal bitkilerden olan karanfil çiç Çaya karanfil, Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan karanfilin sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok sayıdadır. Bir çok lezzetli besinleri de tadı ve kokusu ile süsler. Normal bitkilerden olan karanfil çiçeği ile karanfil baharatı ayrı bitkilerdir. Yetiştikleri ağaçlar da kullanım alanları da birbirlerinden çok farklıdır. Karanfilin, yorgunluğa ve vücut direncine oldukça fazla faydası vardır. Halsizliğe iyi gelir. Vücut direncini arttırır. Diş ağrısına hatta bağırsaklara kadar etkisini gösterir. İshal problemi yaşayan kişiler rahatlıkla kullanabilir. Karanfil ishal için bir çeşit bitkisel bir tedavi olur. Bir çok alanda severek kullanılan karanfilin çaya eklenip, tüketilmesi oldukça faydalı ve sağlıklıdır. Karanfili direk olarak tüketmek istemeyenler için de daha kolay bir yöntemdir. Çaya karanfil atıp içmek çayda ki kokuyu da oldukça değiştirir. Ferah ve güzel bir koku çıkartır. Üstelik çay ve karanfil karışımı saçlara da uygulanabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey kullanılan karanfilin taze olmasıdır. Bayat karanfil size aynı etkiyi aynı derece vermez. Faydaları ve etkisi oldukça azalır. Demlenmiş çaya on adet kadar attıktan sonra 10 dakika kadar bekletildikten sonra içilebilir.
Çaya karanfil ekleneceği zaman, sallama çaylar yerine kendi demlediğiniz çaylara koymak gereklidir.

Çayı karanfil ekleyerek tüketmenin faydaları nelerdir
 • Kişilerin soğuk algınlığı geçirdiği dönemlerde doğal bir ilaç görevi yapar.
 • Vücudun günlük direncini karşılar ve yorgunluğu alır.
 • Üst solunum yollarını açar ve ferahlatıcı bir his verir.
 • Çaya karanfil ekleyip içmek sindirim sistemini doğrudan etkiler. Sindirim sisteminin işini kolaylaştırır.
 • Strese karşı iyi bir ilaç olur ve sakinleştirici özelliği vardır.
 • Zihin yorgunluğunu alır ve rahatlatır.
 • Mide ağrılarını ve bulantılarını geçirir.
 • Cilt bölgesinde çıkan lekelerin tedavisinde kullanılabilir. Karanfilli çayı içmenin yanında cilde sürerekte etkisini gösterir.
 • Deriyi tazeler ve gözenekleri açar.
 • Tam bir diş dostudur. Diş ağrılarına oldukça iyi gelir. Aynı zamanda diş hastalıklarına veya diğer sebeplere bağlı oluşan ağız kokularını yok eder. Ağız içine uzun süreli ferah bir koku verir.
 • Çay olarak içilmeyeceği zamanlarda bir, iki adet karanfil ağza atılıp, çiğnenebilir.
 • Bu karışım saça rahatlıkla kullanılabilir. Saça parlak ve canlı bir görünüm vererek, saçı güçlendirme etkisi de vardır.
 • Öksürüğe iyi gelir ve şiddetini azaltır.
 • Bunlarla birlikte çaya karanfil ekleyip içilmesi kan dolaşımını da hızlandırır.
]]>
Rüyada Kırmızı Karanfil Görmek https://www.karanfil.gen.tr/ruyada-kirmizi-karanfil-gormek.html Sun, 09 Dec 2018 23:09:25 +0000 Rüyada kırmızı karanfil görmek, aşk anlamı taşımaktadır. Kişinin birilerine karşı bir şey hissetmesine veya beklediği bir karşı cinsten olumlu sonuçlar almasına işaret eder. Rüyada kırmızı karanfil gören kişi b Rüyada kırmızı karanfil görmek, aşk anlamı taşımaktadır. Kişinin birilerine karşı bir şey hissetmesine veya beklediği bir karşı cinsten olumlu sonuçlar almasına işaret eder. Rüyada kırmızı karanfil gören kişi bekar ise yakın zamanda iyi bir kısmetle karşılaşacaktır. Ayrıca bu kısmet içerisinde yoğun sevgi ve aşka işaret eder. Rüyayı gören kişi evliyse, evliliğinde mutlu ve huzurlu bir gün getireceği anlamı taşır. Ayrıca sağlıkla ilgili sıkıntıları varsa, yakın zamanda iyileşmesi ve tedavisinin olumlu sonuçlanmasına işaret eder.

Rüyada kırmızı karanfil görmek, kişinim maddi ve manevi olarak yükselmesidir. Bol kazançlı bir işe gireceğine işaret eder. Rüyayı gören kişi çalışıyorsa, iş yerinde mevki yükselmesi ve olumlu işlere imza atması anlamına gelir. Kişinin para yada miras beklentileri varsa, kısa zamanda çözüme kavuşacaktır. Ayrıca bol paranın veya büyük bir malın ele geçmesi olarak yorumlanır.
Rüyada kırmızı karanfil gören kişinin evliliğine yeni bir kişi de eklenebilir. Evlat sahibi olmak istiyorsa yakın zamanda gerçekleşmesi anlamı taşır.

Rüyada kırmızı karanfil topladığını görmek, kişi rüyasında kırmızı karanfili topladığını görüyorsa, oldukça yoğun ve huzurlu günler yaşamasıdır. Mutlu ve güzel haberlerle ailenin toplanması ve bir araya gelmesi anlamı taşır. Ayrıca bekarsa aniden aşık olmasına, rüyayı gören kişi evliyse eşiyle romantik ve aşk dolu günler geçirmesine işaret eder. Evliliğinde problemler varsa, kısa zamanda aşılacaktır.

Rüyada kırmızı karanfil kopardığını görmek, kırmızı karanfili kopardığını gören kişi için bu rüya pek hayıra yorumlanmaz. Kişi kendi eliyle ilişkisini bitirecek veya büyük bir sorun yaşayacaktır. Aynı zamanda kişinin evliliğinin bitmesi yani yuva dağılmasına işaret eder. Rüyasında kırmızı karanfili koparan kişi için sıkıntılı ve yalnız geçireceği günlerin yakın olduğu anlamına gelir. Aile içinde sağlık problemi geçiren bir yakını varsa, kişinin bu yakınını kaybetmesi veya kötü bir haber alması ile yorumlanır.

Rüyada kırmızı karanfil kokladığını görmek, kişinin sevgilisini veya eşini aldatması olarak yorumlanır. Başka bir kişiden etkilenmesi ve aldanmasıdır. Kişi evliliğine ihanet etmesine ve yalan söylemesine işaret eder. Aynı zamanda, işyerinde veya yakın arkadaş çevresinde yalan söyleyen bir kişiye inanacağına işaret eder. 
]]>
Rüyada Karanfil Çiçeği Görmek https://www.karanfil.gen.tr/ruyada-karanfil-cicegi-gormek.html Mon, 10 Dec 2018 06:06:23 +0000 Rüyada karanfil çiçeği görmek, iyi bir isim yada şöhret sahibi olunacağını işaret etmektedir. Rüyayı gören kişi cömertlik veya iyi huylulukla tabir edilebilmektedir. Rüyada karanfil çiçeği gö Rüyada karanfil çiçeği görmek, iyi bir isim yada şöhret sahibi olunacağını işaret etmektedir. Rüyayı gören kişi cömertlik veya iyi huylulukla tabir edilebilmektedir. 

Rüyada karanfil çiçeği görmek, asalet sahibi ve iffet numunesi bir kadını temsil edebilmektedir. Rüyayı gören kişi ailesi çok zengin, güzelliği ise mükemmel, görgüsü yerinde yada hanımlığı ise yerli yerinde bir hanım ile evlenir veya evlenebileceğini delalete etmektedir. Rüyayı gören kişi hayırseverliği meşhur olarak anılabilmektedir, herkes onu hayır ile yad ederek anabilir.  

Rüyada karanfil çiçeği görmek, yani hayırla veya iyilikle anılmaktan mahrum bir kişi olduğuna delalet edebilmektedir. Rüyayı gören kişi iyilikle anılıp övülür veya güzel olan bir isim ile anılıp yad edilmektedir. Rüyayı gören kişi hayırsever yada cömert, saygı değer, sözleri ile, davranış yada hareketleri ile insanlara faydalı yada yararlı olan bir kişiyi temsil edebilmektedir. Rüya sahibi göstermiş olduğu emeklerin neticesinde hak kazanabildiği yada umut etmiş olduğu kudrete, mutluluğa, yeteneğe, servete veya olumsuz olan tabiri ile bir anda sahibi olunan parayı işaret edebilmektedir. Rüya sahibi aşırı yoğun olan hislerle hareket edebileceği bir süreçten geçebilmesine veya duyguların kabarmasıyla normal olan düşünmede zorlamasını delalet etmektedir.

Rüyada karanfil çiçeği görmek, özellikle kişisel olan bir yaşamın gerekliliklerine vurgu yapabilir veya bu döngüde yaşanabilen döngüde yaşanabilen duygu yoğunluklarına, hüzünlere, heyecanlara yada mutluluklara işaret edebilmektedir. Rüyayı gören kişi aşkta zaaflara kapılmaya veya yanlış olan yollara girmeye delalet edebilmektedir. Rüya sahibi bir başkasından çok etkilenip eşine yada sevgilisine ihanet edebilecek veya büyük olan bir gaflete gireceğini işaret etmektedir. Rüya sahibi aşkına heyecan katmak isteyeceğine ve bu nedenle partnerine ise sürprizler hazırlayabileceğine delalet etmektedir.
]]>
Karanfil Yağı https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-yagi.html Mon, 10 Dec 2018 20:00:54 +0000 Karanfil yağı, genelde diş ağrısında bitkisel tedavi olarak kullanılan karanfil yağı, yüzyıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Keskin bir kokusu ve konsantre içeriği bulunduğundan ağız Karanfil yağı, genelde diş ağrısında bitkisel tedavi olarak kullanılan karanfil yağı, yüzyıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Keskin bir kokusu ve konsantre içeriği bulunduğundan ağız yoluyla kullanılacağı zaman çok dikkat edilmesi gerekir. Karanfil yağı, diş ağrısı haricinde kilo vermek isteyen kişilerinde tercih ettiği bir yağdır. Kilo vermek için genelde ağız yoluyla kullanımı tercih edilir. Karanfil yağı bilinçsiz bir şekilde ağız yoluyla tüketildiğinde ciddi anlamda zarar oluşturabilir. Yemek borusunu tahriş ederek mide ve bağırsaklarda kalıcı sorunlara neden olabilir.

Karanfil yağı faydaları

 • Diş ağrılarına karşı etkili bir çözüm olarak kullanılabilir. Ağız kokusunu giderir. Ağız ülseri, diş eti enfeksiyonu gibi diş bakımı üzerinde de etkili bir yağdır. Karanfil yağı su ile inceltilerek gargara suyu olarak kullanıldığında ağızda hijyen sağlar.
 • Enfeksiyonlara karşı faydalıdır. Özellikle böcek sokması sonucu oluşan enfeksiyonlar için tedavi amacıyla kullanılabilir.
 • Cilt hastalıkları için kullanılabilir. Mantar, akne gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir.
 • Halsizlik ve yorgunluğa karşı iyi gelir. Stresi azaltıcı etkisi vardır. Ruh sağlığını koruyucu etki yaratır.
 • Baş ağrısı için kullanılabilir. Alın bölgesine karanfil yağı ile masaj yapıldığında baş ağrısını hafifletir.
 • Solunum yoluyla ilgili gelişen hastalıklarda faydalıdır. Burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısını geçirir.
 • Astım ve sinüzit tarzı alerjik gelişen hastalıklarda alternatif olarak kullanılabilir.
 • Hazımsızlığa karşı iyi gelir.
 • Midenin daha aktif çalışmasını sağlayarak sindirimi rahatlatır.
 • İshalin geçmesi için kullanılabilir.
 • Mide bulantısı ve kusmaya karşı iyi gelir.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Karanfil yağı cinsel aktivitenin artmasını sağlar.
 • Ateş düşürücü ve terlemeyi teşvik edici etkisi bulunmaktadır.
 • Kulak ağrısı için kulağın dışından sürüldüğünde kulak ağrısı ve iltihabı geçirir.
 • Saç bakımı için kullanılabilir. Saçların beslenmesini, kuvvetlenmesini sağlar. Nemini kaybetmiş saçlarda oluşan kırılmayı giderir. Zeytinyağıyla karıştırılıp saç köklerine sürülür. 30 dakika bekletilerek saçlar yıkanır. Uygulama haftada bir defa düzenli yapıldığında olumlu etkilerinden yararlanılabilir. Kepek önleyici etkisi vardır.
 • Özellikle dudak gibi hassas yerlerde çıkan uçuklara sürülebilir.
 • Burun tıkanıklığına karşı kaynatılarak buharı solunabilir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Dile hafif değdirilerek kullanıldığında kan şekerini düzenler.
 • Uykusuzluk problemi olanlar karanfil yağından yardım alabilir. Uykusuzluğun yanı sıra dikkat dağınıklığına karşıda iyi gelir.

Karanfil yağı kullanım alanları

Kozmetik alanda: Krem, parfüm gibi kozmetik alanda çok sık kullanılan yağdır. Aromaterapi şeklinde kullanıldığında cildi rahatlatarak kasların gevşemesini sağlar.

Yemeklerde kullanımı: Yemeklere lezzet katmak için kullanılabilir.

Sigara alanında: Çoğu ülkede karanfil yağı sigara üretimi aşamasında kullanılmaktadır.

Sabun üretimi: Sabun üretiminde sıkça yer verilen karanfil yağı antiseptik özellik sağlar.

Karanfil yağı nasıl elde edilir

 • 100 ml zeytinyağı
 • 100 gr karanfil

Hazırlanışı: Ağzı kapaklı cam kavanozun içine zeytinyağı ve karanfiller eklenerek kavanozun kapağı kapatılır. Kavanoz güneş gören bir yere alınarak 15 gün bekletilir. 15 gün sonra kavanozun kapağı açılmadan su dolu tencereye alınıp kısık ocakta ısıtılır. Daha sonra süzekten geçirilerek başka bir kavanoza alınır. Karanfil yağı bu aşamadan sonra kullanım için hazırdır. Bir parça pamuk yardımıyla cilt bakımı için kullanılabilir.

Karanfil yağı 1 çay bardağı suyun içine birkaç damla damlatılarak ağız yoluyla kullanılabilir. Diş ağrıları içi]]> Karanfil Baharat https://www.karanfil.gen.tr/karanfil-baharat.html Tue, 11 Dec 2018 08:49:02 +0000 Karanfil Baharat: Karanfil, syzygium aramaticum ağacından elde edilir. Karanfil ağacı dört mevsim yeşil kalır. Anavatanı Endonezya'dır. Tüm dünya mutfaklarında birçok gıda hazırlığında, pişirilmesinde kullanılır. Ka Karanfil Baharat: Karanfil, syzygium aramaticum ağacından elde edilir. Karanfil ağacı dört mevsim yeşil kalır. Anavatanı Endonezya'dır. Tüm dünya mutfaklarında birçok gıda hazırlığında, pişirilmesinde kullanılır. Karanfil baharat, Endonezya ve Madagaskar'da hasat edilir. Hindistan'da ve Sri Lanka'da da yetiştirilir. Ülkemizde ise karanfil baharat seralarda veya evlerde saksıda süs bitkisi olarak yetiştirilir. 


Karanfil Baharat: Yağmurlu ve sıcak ayların hakim olduğu bir iklimde yetiştirildiğinden daima yeşil kalır. Karanfil ağacının boyu 10 ile 20 metre arasında değişir. Karanfil, ağacın çiçek tomurcuklarından elde edilen  baharattır. Odunumsu, siyah renklidir. Acımsı, ekşi, keskin aromalı tadı vardır ve  güzel kokuludur. Çin İmparatoru ve aristokratlar,  ziyaretlerine gelen misafirlerine ağız kokusu giderici olarak ikram ederlerdi. Hollandalılar, karanfil ticaretinde çok önemli işler yaparak ekonomilerine büyük katkıda bulunmuşlardır. Halen büyük şehirleri karanfil baharat büyük pazar oluşturmaktadır. 

Karanfil Baharatın Kullanımı: Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde, turşu ve reçel yapımında, çayda, tatlılarda kullanılmaktadır. Karanfilin kalitesini öğrenmek için, suya atılan karanfil kaliteli ise başı yukarıda dikey şekilde asılı kalır. Kalitesiz olan suyun yüzünde yatay durmasından anlaşılır. Karanfil öğütülerek baharat olarak kullanımının yanında, ağızda tutularak da kullanılır. Çiğnendiğinde nefesi açar ve temiz tutar. antibakteriyel etkisi vardır. Karanfi A, K, E, V, B6, vitaminler açısından zengindir. Bunun yanı sıra kalsiyum, potasyum, sodyum, Manganez deposudur. Omega 3 ve omega 6 nın çok bulunduğu bitkidir. Karanfil baharat, çiçeklerini açmadan önce tomurcuk halindeyken toplanır. Güneşli, havalı yerde kurutularak kaldırılır. 

Karanfil Baharat Faydaları  
 • Cinsel gücü artırır, isteksizliği azaltır
 • Kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır, doğuma yardımcı olur
 • Çok kuvvetli mikrop kırıcıdır
 • Mideyi çalıştırır ve iştah açar
 • Mide ve bağırsakta gaz oluşumunu engeller
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • Sinir sistemini güçlendirir
 • Unutkanlığı engeller
 • İshale iyi gelir
 • İdrar söktürür
 • Diş eti ağrılarında kullanılır
 • Mide bulantısı ve kusmaya iyi gelmektedir
 • Öksürük ve kötü nefes kokusunu giderir
 • Yorgunluğu giderir
 • İyi bir sakinleştiricidir
 • Karanfil yağı, cilt hastalığında tedavi edicidir
Karanfil Baharat, doğru tüketildiği zaman sağlık açısından ne denli  faydaları olduğu gibi,  yanlış kullanımı da zarar verir.
]]>