Karanfil Çayı Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karanfil Çayı Faydaları ve Kullanımı

Karanfil Çayı Faydaları, Güney Amerika ve Asya'nın tropikal bölgelerinde yetişen aromalı, hoş kokulu bir bitki olan karanfilden çay elde edilmesiyle sağlık bakımından vücudun her bir noktasına oldukça fayda sağlar. Karanfil, baharat kapsamında değerlendirilen bir bitki türüdür. Çay elde edilmesinin yanı sıra birçok besin maddesinin içerisinde de kullanılmaktadır. Hoş kokulu ağaçlar familyasına mensup karanfilin çay olarak kullanımı özellikle diyet yapan kişiler açısından ön planda tutulmuştur. Eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan karanfil çayının Çin'de tedavi amaçlı kullanılmaktaydı. Son derece değerli olan karanfil çayının faydaları sayılmakla bitmez. Karanfilin A, E, K, B6 vitamini açısından zengin olması ve potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum minerallerini içerisinde yoğun bir şekilde barındırması çayının yapılmasında da bu vitamin ve minerallerin vücuda alınmasına olanak sağlar.

Karanfil çayı faydaları denildiğinde akla ilk gelen keskin aroması ile diş ağrılarını iyileştirmede katkı sağlamasıdır. Karanfil çayının kaynatılıp soğuması ile tüketilmesi ağız içi enfeksiyonlarını engelleyerek diş ağrısını geçici süreliğine de olsa dindirir. Bu çayın sıcak bir şekilde tüketilmesi solunum yollarını açarak damar yolu tıkanıklarının giderilmesine yardımcı olur. Öksürüğü keser. Antioksidan görevini üstlenmesi ile kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Saç, kıl kökleri ve tırnak sağlığı için oldukça yararlıdır. Sindirim sorunlarını giderip kabızlığı önler. Bununla birlikte vücutta oluşan iltihaplanmaları söküp atar. Mide bulantısı ve kusma oluşumunu dindirir. Sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Kan akışının hızlanmasına imkân tanır. Ağızdaki kötü kokuyu giderir. Temiz nefes oluşumunu sağlar.

Karanfil çayının cilde faydası

Karanfil çayının günlük belirli oranda tüketilmesiyle cilt nem dengesini korur. Cilt sağlığının birçok hastalıktan korunmasını sağlar. Deri yüzeyinin parlak ve canlı görünümlü olmasına ortam hazırlar. Cilt gerginliğini giderip yumuşak doku oluşumuna olanak sağlar. Siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler. Doku hücrelerinin yenilenmesi için oldukça yararlıdır. Yaraların kısa sürede iyileşmesi için tedavi sürecine hız kazandırır. Ölü derinin dökülmesini ve cildin nefes almasını sağlar. Mikropların yaşam alanını yok eder. Cildin sağlıklı bir şekilde beslenmesine katkıda bulunur.

Karanfil çayının saça faydası

Karanfil çayının vitamin ve mineraller bakımından değerli olması hem bu çayın tüketimi halinde hem de soğuduktan sonra saça uygulanmasıyla birlikte saç köklerinin sağlam bir yapıya sahip olmasına katkı sağlar. Saçın dökülmesini ve saç derisindeki kepeklenmeyi giderir. Parlak, canlı ve hacimli saç görünümüne imkân tanır. Bununla birlikte saçın uzaması için de ayrı bir fayda sağlar. Ayrıca, saç köklerinde egzama oluşumunu önleyerek daha kalın saç tellerinin meydana gelmesi açısından fayda sağlar.

Karanfil çayının metabolizmaya faydası

Karanfil çayı sıcak veya soğuk olarak tüketildiğinde sindirim sistemini düzenleyerek metabolizmanın çalışmasını sağlar. Özellikle dışkı yaparken zorlanan insanlar bu çayı içtiklerinde rahatlıkla dışkılarını yapmaktadır. Bununla birlikte bağırsakların aktif olarak çalışmasına katkıda bulunup metabolizma içinde enfeksiyon oluşumunu önler. Aşırı yenilen yemek sonrası karın şişliğinin dinmesine yardımcı olur. Mide bulantısını giderip iştahın açılmasını sağlar.

Karanfil Çayı Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karanfilin Zararları Nelerdir?

Karanfilin Zararları Nelerdir?

Karanfil Ne İşe Yarar?

Karanfil Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Güncel

Karanfil Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Karanfil Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Karanfil Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?