Karanfil Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karanfil Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil kurusu, syzgium aromaticium ağacından elde edilmektedir. Karanfil kurusu pek çok şekilde kullanılarak değişik türde faydaları bulunmaktadır. Öncelikle karanfil ağacından toplanan karanfil kuruları iyice kurutulduktan sonra, karanfilin kuruyan kısımları toplanarak işlemlerin yapılacağı alana getirilir. Öğütme işleminin yapılacağı alana getirilen karanfil kuruları baharatçılarda veya marketlerde satılmak üzere karanfil kurularını döven bir araç ile öğütülür ve baharat haline getirilerek satış işlemine sokulur. Ancak aktarlarda satılmak için yapılan karanfiller bir makas yardımıyla belli boyutlar haline getirilerek aktarlarda satılma aşamasına getirilir.

Karanfil kurusu faydaları nelerdir?

Karanfil kurusu, birçok alanda kullanılmaktadır karanfil yemeklerde yemeğe tat vermesi için kullanılacağı gibi, karanfil çayı olarak da kullanılarak rahatlatıcı bir etki bırakır. Karanfil kurusu farklı bir yöntemle sigaralara katılarak sigaraya değişik bir tat vermesi içinde kullanılır. Ayrınca karanfil kurusunun tıp alanında da bazı kullanım alanları bulunmaktadır. Karanfil içinde bulundurduğu aroma nedeniyle hem sağlığa faydası hem de sağlığa zararı bulunmaktadır. Ancak düzenli ve aşırı olmayacak şekilde tüketilmesi kaydı ile sağlık için önemli bir ilaç niteliğindedir.

Karanfil kurusu içerisinde bulundurduğu bileşikler sayesinde sindirimi sağlayan enzimler sayesinde sinirimi kolaylaştırır. Sindirim sorunlarından ola mide bulantısı, şişkinlik, mide sinirlerini ayarlama görevi bulunmaktadır. Ayrıca midede gerçekleşen kusma ve ishal içinde etkileri bulunmaktadır. Karanfil için dikkat etmeniz konu ise karanfilin çok kuvvetli bir baharat olmasından dolayı fazla kullanımlarda mideyi tahriş edebilmektedir. Karanfilin faydalarının arasında vücut için zararlı olan bakterileri de durdurma etkisi vardır. Karanfillerin vücutta zararı olan bakterilerden patojeni durdurabilmektedirler, bu yüzden karanfil bitkisi bir ilaç olarak da kullanılmıştır. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan diyabet için faydalı olan karanfil kurusu, diyabet hastalarında eksik olan insülinin bünyesinde bulundurmasından dolayı diyabet hastaları için de önemli bir bitkidir.

Karanfil Kurusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İshal Karanfil Nasıl Kullanılır?

İshal Karanfil Nasıl Kullanılır?

Karanfil Ağacı Fidanı Bakımı

Karanfil Ağacı Fidanı Bakımı

Karanfil Yararları Nelerdir?

Karanfil Yararları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı Ağda Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağı Ağda Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?