Karanfil Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karanfil Ne İşe Yarar?

Karanfil Ne İşe Yarar: Karanfil içinde çok fazla bileşenler bulunan bir bitki türüdür. Daha çok mutfak kültüründe baharat olarak kullanılır. Güzel kokusu ve damakta bıraktığı lezzetten dolayı yemeklerde kullanılır.

Karanfilin Özellikleri: Antioksidan deposu olarak bilinen karanfilin taşıdığı özellikleri şöyle sıralayabiliriz.
  • Alerjik
  • Antiseptik
  • Antiviral
  • Antibakteriyel
Karanfil bitkisi ouganol diye uçucu bir yağ başta olmak üzere 36 farklı bileşen içermektedir bu bileşenler. Karanfil vücuda pek çok yaraları vardır. Bunlar Demir, fosfor, sodyum, potasyum, iyot, C vitamini, omega-3, magnezyum, kalsiyum, çözünebilir lif, ayrıca karanfilin kurutulmuş tomurcukları, çiçekleri, yaprakları ve sapları Çin tıbbında vücutta çıkan yaralar için ilaç yapılarak kullanılmıştır.

Karanfil Ne İşe Yarar Neye İyi Gelir?

Vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendiren karanfil antiseptik özelliği sayesinde vücuttaki mikropları öldürür.

Ağız kokusu: Doğal bir antiseptik görevi yapan karanfil özellikle soğan sarımsak gibi çok ağır kokan yiyeceklerin ağızda bıraktığı kokuyu gidermeye yardımcı olur. Karanfil ağızda kötü koku yapan bakterileri öldürür, daha sonra boğazın dil, damak ve küçük dile yakın bölgesindeki bakterilerden yok olmasına sebep olur. 5 dakika ağızda çiğnenen karanfil aromatik güzel kokusuyla ağızda hoş bir koku bırakması ağızdaki kötü kokuları yok eder.

Kusma ve bulantı: Aromatik yapısı ve yatıştırıcı özelliği ile mide bulantısı ve kusmayı önleyen ayrıca gebelikteki olan mide bulantısı ve kusmalar önlemeye yardımcı olan karanfil ne işe yarar sorusunun en iyi cevabıdır.

Ağrı kesici: Karanfil eklem ağrısı, kas ağrısı ve vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabı giderici özelleri de omega 3, kalsiyum ve demir yönünden oldukça zengin olan karanfil yağı eklem ağrılarına ve kemiklerin gücünü artırmasına, romatizmaya ağrısını gidermeye yardımcı olur.

Karanfil yağı anti bakteriyel, anti enflamatuvar ve balgam sökücü özellikleri sayesinde pek çok solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, tüberküloz, astım, bronşit, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara her gün 2-3 fincan karanfil çayı iyi gelmektedir.

Bazen 1-2 karanfil çiğnemek de nefes açmaya iyi gelir.

Baş ağrısı: Karanfilin yatıştırıcı özelliği bazı hastalıkların belirtisi olan baş ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Özellikle migren, tansiyon karanfil yağının anti enflamatuvar bileşeni soğutucu ve hafif uyuşturma etkisi vücutta bulunan ağrıları hafifletir.

Ayrıca karanfil ne işe yarar sorusuna idrar ve gaz söktürücü, balgam söktürücü, unutkanlık önleyici diye sıralayabiliriz.

Karanfil Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karanfil Bakımı Sonrası

Karanfil Bakımı Sonrası

Haber Bülteni

Güncel

Karanfil Çayı Faydaları ve Kullanımı

Karanfil Çayı Faydaları ve Kullanımı

Güncel

İshal Karanfil Nasıl Kullanılır?

İshal Karanfil Nasıl Kullanılır?